halilyagci53
halilyagci53 (üye)
Erzurum / Amatör

Lens Tırnakları Ve Işık Sorunu Acil Yardım Lütfen

Öncelikler herkese merhaba,

Makine tripod üzerinden rüzgârdan ötürü yere düştü ve lens ile body birbirinden ayrıldı, lensi bodye monte edilmesini sağlayan tırnaklar(sanırım ismi bayonet tırnakları) kırıldı. Ayrıca Lensi elimle body e takıp çekim yaptığımda ise az ışık geldiğini farkettim bu problem giderilirmi bana maliyeti ne olur bilgisi olan yardımcı olur mu?

D90 18-105

Şimdiden teşekkür ederim

#halilyagci53' tarafından 09.10.2016 11:23:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ekim 2016, 11:20 - İp: 94.***.**8.228
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

öncelikle bir başka lens takıp mkine sağlam mı kontrol edin. tek sorun lens ise görünen yerlerini fotoğrafını çekip istanbulda hayyam çarşısındaki 1-2 tamirci ile irtibata gecip whatsapla göndereceğiniz fotolardan yaklaşık maliyet öğrenin ona göre değecekse kargo yapıp tamir ettirin.. ama lensinizin 2. eli 350 tl civarda bence astarı yüzünü geçebilir...makinede sorun varsa ona da aynı şekilde fiyat alın.

istanbulda bir yakınız varsa daha iyi.

onun dışında kimse görmeden tamir fiyatı veremez..

#kesim00' tarafından 09.10.2016 20:07:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ekim 2016, 20:06 - İp: 212.***.**7.131
halilyagci53
halilyagci53 (üye)
Erzurum / Amatör

ilginizden ötürü çok teşekkür ederim. Şuan için body de gözle görülür bir hasar yok fakat farklı bir lens takıp deneme fırsatım olduğunda deneyeceğim.
istanbul da tanıdığım var fiyat aldıktan sonrası kolay eğer dediğiniz gibi astarı yüzünü geçerse zaten gerek kalmaz

Tarih: 10 Ekim 2016, 22:55 - İp: 94.***.**3.6
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Şanslı iseniz, tek hasar lens uzerindeki plastik baglantının ( mount ) kırılmış olması olabilir. Orada lens diyaframının açılıp kapanmasını sağlayan bir tırnak var. Elinizle tuttugunuzda o tırnaga denk getirememis olabilirsiniz.

Lensi elinize alıp tırnağı iterek diyaframa hasar gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.( eğer tırnak hala yerinde duruyorsa tabi )

Tarih: 10 Ekim 2016, 23:27 - İp: 64.***.**6.111
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

geçen arkadaşa da oldu aynı set sadece lens kenarı kırıldı ben başka lens taktım makine sağlamdı çünkü makinenin bayoneti metal ama lensin bayoneti plastik..

az ışık alma sebebi ayrıca diyafram tırnağı en kısık halinde sıkışıp kalmış kırılmış da olabilir ilgili yer..

tahminim makine sağlam lens çöp..

başka lensle makineyi deneyip lensi istanbula yollayın makul fiyat verilmez ise o hali ile kaç para ediyorsa satıp yeni lens alın mesela 18-140 güzel bir lenstir. hem bayoneti metal hem de bir seviye daha keskindir. 2. el temiz 18-140 aldırın arkadaşınıza.ama soruştursun sirkeci hayyam pasajını..

Tarih: 11 Ekim 2016, 09:47 - İp: 85.***.**1.207
halilyagci53
halilyagci53 (üye)
Erzurum / Amatör

Diyafram tıranagında bir problem yok elime alıp kontrolde ettim diyaframda problem yok ama dediğinizz gibi lens body e tam olurmadıgı için diyafram en kısık halinde kalıyor

Tarih: 12 Ekim 2016, 08:53 - İp: 94.***.**3.6
  • 1