gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Kodak Ve Dosya Boyutları

Merhabalar, dpreview den kodak marka makinaları incelerken kodak ile diğer marka makinaların kıyaslandığı sayfalarda kodak ile çekilmiş fotoğrafların dosya boyutlarının diğer markalara göre bazen 1/3 üne varan oranlarda daha küçük olduklarını gördüm.kodak ta sıkıştırma fazlamı oluyor bu sıkıştırmaya göre kayıplar dahamı fazla, eğer kayıplar fazla ise alınan baskılarda kalite çok düşük olmazmı.

Tarih: 27 Kasım 2005, 15:24 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba gucsav, bu konuya dair sıkıntımdan az önce başka bir konu başlığında bahsetmiştim. 4mp DX6490'da en yüksek çözünürlükte çekilmiş bir resmin ebadı yaklaşık 400-600 kb civarlarında. Bunu tek başına 10x15 baskıda ya da bilgisayar ekranında fazla hissetmiyorsun, ama beni psikolojik olarak etkilediğini söyleyebilirim. Fakat 5mp Pana FZ20 ile çekilmiş (en yüksek çözünürlükte çekilmiş resim boyutu 1,5-2 mb) resimlerle yan yana koyunca farkı anlıyorsun. FZ20'nin resimleri kesinlikle çok daha iyi! Tabii bunda daha başka bir sürü faktörün de önemi var mutlaka, ancak ben bu sorunda en önemli etkenin , Kodak'ın aşırı bir resim sıkıştırma oranına sahip olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Kodak'ta bunu farketmiş olmalı ki 2004'ün 2. yarısından sonra çıkarmaya başladığı ürünlerde sıkıştırma oranlarını epey düşürdü.
Saygılarımla...

Tarih: 27 Kasım 2005, 16:12 - İp: 85.***.**2.115
gucsav
gucsav (üye)

sayın droral ilgi ve paylaşımınız için çok teşekkürler.belirttiğiniz rakamlar gerçekten çok küçük geldi.dosya boyutlarının her marka ve modele göre değiştiği bir gerçek ama bu oranların bu kadar fark edeceğini tahmin etmezdim.tıff olarak çekilen bir fotoğrafın dosya boyutunun ((piksel*piksel)*3)/1024 olacağı jpeg olarak yaklaşık %80 sıkıştırma uygulanacağını biliyorum. 4mp de ((2272*1704)*3)/1024=11.3 mb eder %80 sıkıştırma ile yaklaşık 2.2 mb eder zaten çoğu yerde pratik olarak mp/2 ile hesplanabileceği söyleniyor yani 4mp 2 mb 5 mp 2.5 mb gibi tabii bu değerleri biraz altı ve üstü olabilir ama 4 mp makinadan 400-600 kb gerçekten çok ilginç geldi.%90 sıkıştırma ile bile bu değerlerin iki katını almak mümkün.

Tarih: 27 Kasım 2005, 16:38 - İp: 212.***.**6.82
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet gercekten 400-600 kb olmasi komik..
...

Tarih: 27 Kasım 2005, 20:07 - İp: 62.***.**2.10
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bende şunu farkettim arkadaşlar, resimlerde renk yelpazesi ne kadar fazla ise resim boyutu o kadar büyük ne kadar az renk varsa resimde o kadar küçük oluyor.

Tarih: 28 Kasım 2005, 23:39 - İp: 85.***.**0.17
gucsav
gucsav (üye)

ahmetdemir merhaba tespitin çok doğru çekilen konu konudaki renkler dosya boyutunu doğrudan etkiler çok az objesi olan yada çok az renk içeren sade bir fotoğrafın boyutu küçük olacaktır.zaten bellek kartına sığacak fotoğraf için hiç bir zaman net bir şey söylenemez.ancak dpreview de aynı konu aynı ışık şartları ve hemen hemen aynı makina ayarları ile çekilip karşılaştırıldığı makinaya göre çok düşük dosya boyutu verince dikkatimi çekti.

Tarih: 29 Kasım 2005, 16:17 - İp: 212.***.**6.82
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

şunuda söyleyeyimki makinalarda jpeg compression ayarları pekte kullanılırı birşey değil. hemen hemen hepimiz ya en iyiye getiriryoruz resimler iyi çıksın diye yada az kaplasın diye normale getiriyoruz. resimlerin arasındaki farkta -bugüne kadar gördüğüm kadarı ile- normal bakışta farkedilecek gibi değil. resimleri piksellerine kadar büyütmek gerekiyor anlamak için. piksellerlede çoğu kimsenin işi yok zaten.
benim kodak z740 makinamda bu ayar yok ve bu ayarıda pek aramıyorum doğrusu.

Tarih: 30 Kasım 2005, 18:34 - İp: 85.***.**0.125
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de 6490'i 6000 poz civarinda kullandim. Kodak sikistirmayi abarttigi için bu konuya cogu incelemede deginildi.

Genel kural olarak renk sayisi cok, karmasik dagilimli pozlar en buyuk, renk sayisi az, homojen dagilimli pozlar da en kucuk dosya boyutuna variyor. Tabii en cok JPEG icin gecerli bu.

Bol gunesli havada yesil cimler uzerinde birkac horoz cekerseniz dosya boyutu patliyor. Gece karanliginda basit bir portre alirsaniz da dibe vuruyor. Herhalde vesikalik resimler de beyaz fon nedeniyle oldukca kucuk dosyalar uretir.

Benim Kodak'daki ortalama boyutum 800KB idi. 800/4 = 200KB/MP ediyor). EOS350D'de ise Large JPG'de 4MB civarinda (4000/8 = 450KB/MP gibi).

Ilginc olan sey 350D'den cikan 4MB dosyalarin Noise Ninja ve Photoshop JPEG save 9 sonrasinda ortalama 1.5MB'a inmesi. Ben de buna heyret edip durmaktayim. Gurultuye mudahalenin hele böyle gurultusu az bilinen bir modelde nicin bu kadar kuculttugunu cozemedim. Dadanagast and you?

6490'da ne kadar sikistiracaginin belirlenememesi ayrica bir olumsuz taraf.

Tarih: 2 Aralık 2005, 22:20 - İp: 85.***.**7.187
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Bu enteresan ve yararlı bilgiler için öncelikle Gucsav'a sonra da cevaplayan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Sanırım sadece Kodak kullandığım için bu durum hiç dikkatimi çekmemişti. Bu topic'teki gelişmeleri hayretle izlemeye devam edeceğim...

Tarih: 10 Aralık 2005, 04:13 - İp: 195.***.**5.105
  • 1