notyet
notyet (üye)
Trabzon / Amatör

Km 5d İçin Kendi Yaptığım Kumanda

Arkadaşlar öncelikle bunu yapma fikrini bana verdiği için antika arkadaşımıza teşekkür ederim.
Konica Minolta 5D makinem için evde kendim sadece bir iki ufak malzemeyle kablolu kumanda yaptım.Bunu başka makineler içinde yapabilirsiniz.Kumandanın resimlerle anlatılmış yapımını indirebileceğiniz link:
http://uploaded.to/?id=i26yjx

Tarih: 2 Nisan 2007, 16:15 - İp: 88.***.**0.112
petronius
petronius (üye)
İstanbul / Amatör

çok hoş olmuş. kutlarım birşeyleri ellerinle yapmak çok güzeldir. tebrikler yaratıcılığın ve emeğin için

Tarih: 2 Nisan 2007, 16:45 - İp: 85.***.**3.65
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ellerine saglik valla Notyet, cok guzel olmus.

Tarih: 2 Nisan 2007, 17:09 - İp: 81.***.**5.159
notyet
notyet (üye)
Trabzon / Amatör

asıl sen sağol antika.ben elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim.aslında sen söyleyene kadar bunu yapmak hiç aklıma gelmemişti.ama cidden yapımı çok kolay ve çokta kullanışlı oldu.isteyen olursa önümüzdeki hafta sınavlarım var ondan sonra yapar isteyene sadece maliyetine gönderirim.Maksat yardımlaşma olsun.Ama bence kendiniz yapın derim.İnsan kendisi bişey yaptımı bu çok daha güzel oluyor.

Tarih: 2 Nisan 2007, 17:42 - İp: 88.***.**0.112
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu arada bir tuyo daha vereyim, bu kabloyu kullanirken gerekli olabilir:

SLR ve DSLR makinalarda cekim aninda, goz vizore dayali degilse (yani vizor aciktaysa), makinanin arkasindaki kaynaklardan gelen isik vizorden sizarak dogrudan pozlamada kullanilan sensorlere ulasir. Boyle bir durumda sensorlere fazla isik dusecegi icin (hem objektiften hem de vizorden), makina hepsinin objektiften geldigini varsayarak eksik pozlayacaktir.

Manuel veya bulb cekiyorsan bunun bir tesiri yoktur ama otomatik pozlamayi kullaniyorsan ve makinanin arka tarafi karanlik degilse, vizoru kapatmalisin.

Tarih: 2 Nisan 2007, 18:41 - İp: 81.***.**5.159
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

tebrikler. cok pratik bi cozum. bende canon eos var. kumanda girisine baktim. aynen 3 pin var ve ikisini kisa devre edince netlik diger ikisi ile de cekimi yapiyor. isin kotu yani canon daha once hic gormedigim bi soket turu kullanmis piyasada boyle bi soket bulunabilecegini hic sanmiyorum

Tarih: 3 Nisan 2007, 09:02 - İp: 212.***.**2.157
notyet
notyet (üye)
Trabzon / Amatör

hocam soket konusunu hiç düşünme git bir elektrikçiye muhakkak bulursun 3 pinli bir soket.Bende evde var olan bilgisayar kablomu kullandım oda 4 pinliydi bir pinini falçata yardımıyla kesip 3 pinli hale getirdim.

Tarih: 3 Nisan 2007, 10:43 - İp: 88.***.**0.112
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

canon yuvarlak bi soket yamis. bu soket icinde pinler yan yana degil. bi ucgenin koseleri seklinde yerlestirilmis 3 adet pin. tabi bi elektrikcileri dolasmakta fayda var. belki vardir.

Tarih: 3 Nisan 2007, 12:18 - İp: 212.***.**2.157
mr.mehmet
mr.mehmet (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Selam Notyet,yaptığın kumanda için seni kutlarım.
ben de Konica Minolta Dynax 7D kullanıyorum. Müsait olursan bir ara ban da bir kumanda yapabilirmisin.
Ben elektrikten pek anlamam da. İlgilenirsen mumnun olurum
Selamlar...

Tarih: 19 Nisan 2007, 23:28 - İp: 85.***.**5.49
scirocco
scirocco (üye)
Kocaeli / Amatör

Selam notyet,

foruma yeni katıldım, benim de 5D makinam var. Yukarıdaki linke tıkladım ama kaldırılmış. Yeni bir link veya kumandanın detaylarını verebilir misin?

Teşekkürler.

Tarih: 25 Aralık 2008, 18:45 - İp: 85.***.**8.152
  • 1