ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

K10d Ayarları

Pentax k10d nin ayaralarıyla ilgili bir başlık fena olmaz diye düşündüm.Forumda birçok kullanıcısı var.Benim gibi makinenin ve hatta dijital makinelerin acemisi olanlar için yararlı olabilecek ipuçları, renk ayarlamaları vs.,herkes kendi ayarlarını yazarsa güzel olur diye düşünüyorum.Örneğin onixon arkadaşımızın inceleme başlığı altında yazdığı body kapağından wb ayarı gibi tüyolar çok işe yarayacaktır.Hepsi derli toplu bu başlık altında olsun, ne dersiniz?

Tarih: 9 Mayıs 2007, 11:21 - İp: 88.***.**4.8
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bracketing'ide bir arkadaş yazar,onu fazla incelemedim.HDR yaparken bir nebze rahatlatabilir,yada aynı yeri farklı ayarlarla jpeg kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

Makine dışında8zaten fazla birşey yok),

Daha farklı çekim şekilleri vb'yi çekim tekniklerinde paylaşabiliriz.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 21:21 - İp: 85.***.**1.57
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Kendi adıma bu bilgileri çok yararlı buldum.Teşekkürler onixon

Tarih: 10 Mayıs 2007, 22:05 - İp: 88.***.**8.35
virgo
virgo (üye)
İstanbul / Amatör

@onixon
Verdiğin faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 22:10 - İp: 88.***.**9.243
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

tripotla yada makineyi bir yere sabitlemiş çekim yaparken.

FN ye basıp üst okla, 2sn gecikmeli çekimi seçerseniz.SR otomatik devre dışı kalır + denklanşöre basarkenkenti titreşim 2sn'de giderilmiş olur.Sert rüzgar vb yoksa çekimler çok daha net olur.

Bazen 2sn yetmiyebiliyor DK kablo dışında çözüm yok.

White Balance = Dışarda iken AWB yerine daylight şeçebilirsiniz.Hangi modun nerde yardım ettiğini bilin.

Bazı yerlerde Pringles kapağı (beyaz olanlardan(şeffaf ise kağıtla kapamak lazım) ile özellikle kapalı mekanlarda tam WhiteBalance için iyidir.
%18 gri karttan pratik bence.

ışık sizin elinizde yaratıcılığı photoshop'a girmeden makine içindede verebilirsiniz.Herkesin zevki farklıdır bide.

__

vizörü nasıl ayarlarsınız,diyopri.

vizörün üzerindeki sağa sola giden birşey vardır onu doğru ayarlamanın en kolay yolu.
Vizörün altındaki yeşil yazıları en net nasıl görüyorsanız haifce o şekilde ayarlayın.

--

askı ipleri ince boynunuza zarar vermemek için uzun kullaımlarda çapraz takın.Makine ağı^+lensler de ağırlaşınca sağlık bozucu olacaktır.

Tarih: 12 Mayıs 2007, 00:44 - İp: 85.***.**1.57
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Bir ayarda benden, belki bilmeyenler vardır;
Herşeyi ayarladınız, fotoğraf çekmeden önce açma kapama sivicini açma yönünde biraz daha çevirin.Vizörde ön izleme oluşur.Yani slr makinelerdeki gibi alan derinliği kontrolü yapabilirsiniz.Eğer custom settings den preview modu digital preview yaparsanız ön izleme lcd de oluşur ve histogramla beraber w/b nin nasıl olacağı görüntülenir.

Tarih: 14 Mayıs 2007, 20:16 - İp: 88.***.**7.254
komutan
komutan (üye)
İstanbul / Amatör

ayna temizleme işlemini menuden açılışta aktif etmemizin olumlu ve olumsuz sonuçları nelerdir? ayna temizlemeyi ne kadar sıklıkla yapmak gerekir?

Tarih: 15 Mayıs 2007, 18:17 - İp: 85.***.**5.89
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Sensör temizlemeyi kasteddiniz sanırım.Açılışta çalışmasının bir zararı olacağını sanmıyorum.Ama sarsıcı bir uygulama olduğu için ben o şekilde kullanmıyorum.Sensorde toz belirince kullanmanız yada belirli periyodlarla birkaç günde bir yapmanız yetecektir sanırım.

Tarih: 16 Mayıs 2007, 00:19 - İp: 88.***.**1.249
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Birde şu braceting olayına açıklık getirsek.Üç kare çekiyor makine ama fotoğraf bir tane çıkıyor.Ayarını mı yapamıyorum nedir, anlamadım.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 05:00 - İp: 88.***.**3.64
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Braket olayını çözdüm.Çoklu pozlama tuşuna basılı tutarken vizörden bakıp pozlama sayısını arka tekerlekten ayarlayabiliyoruz.Standart olarak ev -1,0,+1 şeklinde.İstersek çoklu pozlama tuşuna basılıyken ön tekerleği çevirerek bu aralığı arttırabiliyoruz.Hdr gibi işler için gayet kullanışlı.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 14:19 - İp: 88.***.**1.26
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Ben bu konuyu görmemiştim. Ulyses böyle bir başlık açtığın için sana teşekkür ederim. Serkan senin yazdıklarında gerçekten çok faydalı olmuş, çok teşekkür ederim sanada

Tarih: 23 Mayıs 2007, 02:21 - İp: 88.***.**4.179