aktunav
aktunav (üye)
İstanbul / Amatör

K10d Af

Selamlar,
1.5 sene D50 kullandıktan sonra, hadi 10Mp bir şeyle değiştireyim dedim ve K10D ile birlikte sigma 17-70 aldım. Centre AF kullanmama rağmen özellikle geniş açıda sıkça farklı yerlere odaklanma eğilimi var (yetersiz ışıktan bağımsız olarak). İnternette araştırdığımda bu konunun çokça sıkıntı yarattığını anlamam çok uzun sürmedi.
Burada insanların bazı tespitleri vardı, kimisi odaklama yapılan noktada yeterli kontrast sağlanamadığında bunun olduğunu söylüyor, kimiside merkezleme noktasının çok küçük olduğundan bahsediyor. Açıkcası Nikon'da hiçböyle sorunlarım yoktu. Belkide ben hata yapıyorum, bu konu hakkında tecrübelerinizi ya da görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Saygılarımla.

Tarih: 17 Nisan 2007, 15:29 - İp: 85.***.**5.221
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Özellikle Center AF seçilmişse, ortadaki noktaya net yapması (veya yapmaya çalışması) gerekir. Bazı lenslerde, back-fokus, front-focus problemleri çıkabiliyor. Aşağıdaki pdf dosyasını indirip bir test yapmanız faydalı olabilir.

http://focustestchart.com/focus21.pdf

(Sağ klik, Farklı kaydet)

Tarih: 17 Nisan 2007, 15:41 - İp: 81.***.**8.13
aktunav
aktunav (üye)
İstanbul / Amatör

Bu problemin lenstenmi makinadanmı kaynaklandığını anlamak için aynı lensten bulup karşılaştırma yapmak gerekecek sanırım. Bu tip sorunların 16-45'te ya da 20mm'de de yaşandığını okuduğum için direk olarak makine tarafına yöneldim.
Ben açıkcası bunun yaygın bir problem olduğunu düşündüğümden, yakın bir zamanda FW güncellemeside bekliyorum.
Göndermiş olduğunuz linkteki testleri makineye uygulayacağım, ilginize teşekkür ederim.

Tarih: 17 Nisan 2007, 16:53 - İp: 85.***.**5.221
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı sorunu 10-20 lens ile yaşamazken 24-70 lens ile yaşıyorum. Olay sadece benim bu lens ve makina sorunu olduğunu zannederken Fuarda denediğim Pentax K10D 50-200 lens, Sony A100 tele kit objektifi, Canon 400, Samsung 10 ve kit lensinde de aynı sorunu yaşayınca benden mi kaynaklanıyor dedim kendi kendime.
Farklı olarak denediğim Samsung standında duran SLR-like makina ve Sigma 14 ile yaptığım tüm çekimler odaklama açısından net idi.

#hamsikoy' tarafından 18.04.2007 00:00:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Nisan 2007, 17:30 - İp: 213.***.**1.171
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İnternette arama yapınca dediğiniz sorunla ilgili yazılar var. Özellikle geniş açıda kendini gösteriyormuş.
AF sensörü görüntüdeki kareden daha büyükmüş. Sensör alanına düşen daha kontrastlı bir bölge varsa oraya odaklanıyormuş. Pek bir çareside yokmuş.
Sizde bir hata yok.
Odaklama yaparken arkada daha kontrastlı bölge varsa, belki onu af sensöründen çıkaracak, ama istediğiniz objeyi hala sensorde tutacak kadar makinenizi kaydırıp, odaklama yaparsanız istediğiniz noktayı odaklayabilirsiniz sanıyorum.

Tarih: 17 Nisan 2007, 21:04 - İp: 85.***.**5.113
aktunav
aktunav (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Fatih bey, bende aynen sizin dediğiniz gibi bir yöntemle halletmeye çalışıyorum ve genelde başarıyorumda. Bu durum sizin haklılığınızı destekliyor bence.
Can sıkıcı bir şey, netice itibariyle AF'ye güvenim hiç kalmadı. Bir ihtimal FW güncellemesiyle iyileşme olur diye umut ediyorum.
Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Tarih: 17 Nisan 2007, 23:04 - İp: 85.***.**0.159
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili aktunav, Cüneyt Bey'in verdiği Focus test sitesi 2004 yılında hazırlanmış, bunca yıldır çözülmeyen bu sorun otofokus olayını kökten yeniden inşa eden bir sistem değişikliği gibi optik devrim içeren ciddi bir firmware güncellemesi gerektiriyor galiba...

Tarih: 18 Nisan 2007, 11:14 - İp: 213.***.**1.171
  • 1