fotoanı58
fotoanı58 (üye)
Sivas / Stüdyo Fotoğrafçısı

İlk Çekilen Foto Siyah Oluyor Neden?

slm arkadaşlar benim slr makinamda bir süre yoğun kullandıktan sonra ilk çektiğim fotoğraf simsiyah bişey oluyor sanki içindeki perde takılı kalıyor sonraki çekimlerde sorun olmuyor birkaç saat sonra tekrar makinayı elime alıp çektiğim ilk foto yine siyah oluyor bunu neden yapar acaba yoksa makinam arızalı mı bu konuda yardımcı olursaniz sevinirim

Tarih: 22 Temmuz 2010, 11:39 - İp: 95.***.**2.3
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aynı problem KonicaMinolta 5D ve 7D'de de vardı vaktiyle, hatta internette "first black frame" diye aratabilirsiniz. Uzun bir aradan sonra, bu aranının süresi 1 gün de olabiliyor, 1 ay da, 3 ay da, kullanılmadan duran bir makinada ilk kare karanlık çıkıyor sonra makina kilitleniyordu. Makinayı açıp kapayınca düzeliyor, normal çalışmaya devam ediyordu.

O makinalar için sorun perdenin tetik mekanizmasındaydı. Bir parça uzun süre basınç altında hareketsiz kalınca yapışıyor, tutukluk yapıyor, dolayısıyla ilk çekilen kare perde açılamadığı için karanlık çıkıyordu. Minolta hatalı parçayı beleş değiştiriyordu. ( hatalı parçanın fabrika kodunu www.dyxum.com'dan bulmak mümkün ) Bu problem benim de başıma geldi (5D sahibiyim) , makina uzun süre çok sıcak veya soğuk ortamda bıraktıktan sonra ilk kareyi nadiren de olsa çekmeyebiliyordu. Ben makinayı yurtdışından getirtmiş olduğu için garanti kapsamında değildi, servisi aradım (Özenİş - Sirkeci) , yapabileceklerini söylediler ( hatta onlara www.dyxum.com'da bu arıza ile ilgili sayfanın adresini verdim çok şaşırdılar), fakat arıza çok nadiren başıma geldiği için tamir ettirmedim, sonradan da arıza daha da nadiren ortaya çıkmaya başladı.

Bunların sizinle ne alakası var ?

Bu cins fokal düzlem perdeleri Japonya'da (muhtemelen bütün dünyada) sadece Copal firması üretiyor, bütün fotograf makinası üreticileri perdeyi Copal'dan temin ediyor. Problem aynı olabilir.

not : Obrüratör, yani leaf shutter'ı da Seiko üretiyordu.

#antika' tarafından 28.07.2010 00:09:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Temmuz 2010, 14:11 - İp: 78.***.**8.242
fotoanı58
fotoanı58 (üye)

haklisiniz bende aynı kanaatteyim ama iki gündür sabah dükkanı açar açmaz makinayı alıp dışarı çıkıyorum çekim yapıyorum hiç sorunsuz çalışıyo acaba diyorum bu sorunun kaynağı stüdyoda kullandığım radyo frekanslı flash tetikleyici olabilir mi ayrıca bişey daha fark ettim ki bu çok önemli o siyah görüntüyü photoshopla açtığımda ışık veriyorum görüntü karıncalı da olsa beliriyo buda kafamı karıştırdı şimdi. perde çalışmasa görüntü sensöre düşmez ama düşmüş ancak çok az düşmüş buda flaşın çekimle aynı anda patlamadığını gösterir katılıyormusunuz bana ?

Tarih: 27 Temmuz 2010, 13:40 - İp: 78.***.**1.170
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Problemli kareler hep flas ile cekilenler mi?

Tarih: 27 Temmuz 2010, 16:47 - İp: 69.***.**7.134
fotoanı58
fotoanı58 (üye)

evet ama bugün bişey daha oldu karenin yarısı siyah yarısı normal foto çıktı galiba perdeden yapıyo nasıl deyim siyah kısmı ile renkli kısmı arasında yumusak bir geçiş var keskin olsa sensörden şüphelenirdim ama bilmiyorum şaştım kaldım :S

Tarih: 28 Temmuz 2010, 10:58 - İp: 78.***.**6.26
istanbul_f
istanbul_f (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba
bahsettiğiniz sorun MİNOLTA DYNAX 7 de de var
ilk fotoğraf sadece siyah oluyor , cihaz açıp kapanınca normal başlıyor
ben bir web sitesinde bu konuyu yazdım
fakat net cevap veren olmadı
bu konuyu sadece tamirciler biliyor
bu konuda www.istanbulda.com web sitesinde bir yazı var idi silinmedi ise
isterseniz bir bakın... ben başka bir marka da varmı bilgisine ulaşamadım

görüşmek üzere

Tarih: 28 Temmuz 2010, 11:56 - İp: 94.***.**7.189
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Problem hep flasli pozlardaysa flas senkronizasyonunda problem olusuyor olabilir. Perdenin dikey/yatay calisma prensibine gore karanlık bolge de dikey/yatay olusabilir. Hangi perde hizini kullandiginiz onemli. Makinenizin flas uyum hizindan daha kisa bir enstantane degeri kulanmayin.

#ocaklilar' tarafından 28.07.2010 14:00:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Temmuz 2010, 13:41 - İp: 69.***.**7.134
fotoanı58
fotoanı58 (üye)

200 ıso f11 e 125 de çekiyorum paroflashlarım 600w stüdyoteknik vario 600 iyi bi flas

Şu toptancım gelsin bi tetikleyiciyi değiştireyim sorun o zaman ortaya çıkar diye düşünüyorum ...

Tarih: 28 Temmuz 2010, 16:39 - İp: 78.***.**6.26
istanbul_f
istanbul_f (üye)
İstanbul / Meraklı

Konunun Flaş ile alakası yok Minoltanın Orijinal sorunu

CCD ısınmadan çalışmıyor...

Makina açık kalsın 10 dakika sonra ilk çekim normal...

Tarih: 29 Temmuz 2010, 21:50 - İp: 94.***.**3.52
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kusura bakmayın ama desteksiz atıyorsunuz Sayın istanbul_f ....

Arkadaşın makinası CMOS sensorlu Pentax 20D . Gerçi CCD olsa da farketmez - ısınan transistorlu radyo-TV devri 20 önce kapandı

Makinalar artık mili saniyelerde açılıp,çekime hazır hale geliyor ...

Tarih: 29 Temmuz 2010, 23:36 - İp: 96.***.**4.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

madem ısınmayla alakalı antifirz kullanın

antikanın bahsettigiyle alakalı bir perde sorunuymus gibi geldi bana, yarısı aydınlık yarısı karanlık karelerde benim bildigin flaş perde hızlarının uyusmamasından olur.
ilk cekimlerde perde takılıyor olabilir diye dusunuyorum..

sadece anlattıklarınız uzerınden tahmin yurutuyorum en dogrusunu teknik servis soyleyecektir.
bugun bozuldu yarın bozulacak korkusuyla yasamaktansa servise gondermeniz daha hayırlı olacak sanırım.

Tarih: 30 Temmuz 2010, 05:59 - İp: 92.***.**4.232