kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Hangi Pozlama Daha Kontrast_??

Makina markası ve modeli gozetmeksizin kontrast bir fotograf elde etmek icin pozlama değerlerinin hangi aralıklarda oldugunun bir önemi varmı. yani 250/9 değeriyle 125/11 değerlerinden hangisi daha kontrast sonuc verir. etkili olan diyaframmı yoksa enstantene mi? Ben cektigim fotografları ps ortamına atıp contrast değerleriyle oynayınca ilk halinin hicde kontrast olmadıgını goruyorum. önerilerinizi bekliyorum saygılar..

Tarih: 26 Nisan 2006, 14:23 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Şahsi fikrimce kesin çizgiler daha yüksek kontrast verir. Diyafram değeri düştükçe fotograftaki keskin çizgiler yayılır, bulanıklaşır. Her ne kadar fotograftaki siyah ve bayaz spektrumunda çok fazla bir değişiklik olmasada genel ton griye kayar. (siyah beyaz için konuşuyorum elbette)
Ben yüksek diyafram diyorum.

Tarih: 26 Nisan 2006, 14:40 - İp: 81.***.**3.147
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bence, hiç birinin kontrasta bir etkisi olmaz.

Tarih: 27 Nisan 2006, 13:44 - İp: 85.***.**5.234
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Denedim,
Oldukça ciddi fark yapabiliyor. Aynı planı f2 ve f22 de çektim. Biraz sonra yüklerim.

Tarih: 27 Nisan 2006, 17:12 - İp: 85.***.**6.25
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Birinci fotograf f2 ve 1/30, ikincisi f22 ve 4 sn.
Her ikiside 125 iso ve tripod üstünde. Ton farklılıkları bulanıklaşma yüzünden birbirine giriyor, ve daha düşük kontrast görünümü veriyor bence.
http://img146.imageshack.us/img146/2380/kontrast10nd.jpg

ikincisi
http://img259.imageshack.us/img259/201/kontrast28kq.jpg

Tarih: 27 Nisan 2006, 17:29 - İp: 85.***.**6.25
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili mffoto,

yaptığınız denemeler için teşekkürler.

düşük kontrast görünümü veriyor bence demişsiniz ki doğrudur. Her iki fotoğrafın kontrastlarında bir değişiklik yok. Sadece alan derinlikleri farklı. Net olan noktalardaki renk tonları arasında fark yok. Lambanın şapkası ve lambanın kendisine dikkatle bakıldığında renk tonları ve açık koyu renklerin birbirleriyle olan ton farkları arasında da fark yok. (Veya var, ben göremiyorum.)

Denemeler bir yana şimdiye kadar kontrast konusunda okuduğum hiç bir literatürde ne perde hızının ne de diyaframın kontrasta artı veya eksi yönde bir etkisi olduğuna dair bir bilgiye de rastlamadım. (veya vardır, ben rastlamamışımdır.)

#ocaklilar' tarafyndan 27.04.2006 17:52:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Nisan 2006, 17:50 - İp: 85.***.**5.234
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Evet sn Ocaklılar, sadece görünüm. Genel beyaz/siyah spektrumunda herhangi bir farklılık olacağını bende sanmam.
Üşenmeden siyah ve beyaz noktaları saysak, her ikisindede eşite yakın olacağını sanıyorum.
Net alanlarda bir fark yok, zaten ışık değeri aynı, hangi hız/diyafram kombinasyonunu seçersek seçelim.
Zaten konuya keskinlik açısından bakmıştım, kabul edersinizki tümüyle gri bir fotografta kontrast olmaz, ama extrem bir örnek olarak, siyah noktaları bir tarafa, beyaz noktaları diğer tarafa toplarsak oldukça keskin, kontrast bir görüntü alırız. Diyaframın keskinlik üzerindeki etkisi nedeniyle kontrastın artacağını düşünmüştüm.
Saygılar

Tarih: 27 Nisan 2006, 18:03 - İp: 85.***.**6.25
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

tesekkürler mfoto ve ocaklilar..

peki konuyu toparlamak adına fotograftaki kontrast etkisini cekim esnasında nasıl arttırabilriz. Objektifin etkisini biliyorum ama hangi objektifler. polarise filtersinin etkisini biliyorum. Pozlama yaptıgımız gri referansın etkisi olabilr mi acaba_?
saygılar..

Tarih: 27 Nisan 2006, 21:12 - İp: 85.***.**7.21
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kontrastlı görüntü için en önemli etken kullanılan film ve fotograf kağıdı idi. Kontrastlı kağıt herhlde hala vardır, en son karanlık oda çalışmam 25 yıldan eski olduğu için kesin birşey diyemiyorum. Film yerine makinanızın kontrast ayarı var. Bir taraftanda photoshop tabii. Artık karanlık odamız yazılım.
Lenslerin kontrast üzerinde bir etkisi olduğunu şahsen gözlemlemedim.

Tarih: 27 Nisan 2006, 21:26 - İp: 85.***.**6.25
  • 1