bloodly
bloodly (üye)
Uşak / Meraklı

Fujifilm S5800 Uv Filtre

Arkadaşlar uv filtre çok gerekli mi,ben s5800 alacağım ve herkes uv filtre alınmalı falan diyor,ama 46mm uv filtre bulmak zor önce dönüştürücü alcan sonra filtre derken baya masraflı olcak,acaba filtresiz kullansak bi sorun olur mu,dış etkenlerden korumak için diyorlar toz falan kaçmasın diye ama bendeki dijital makinayı ben yaklaşık 3 senedir kullanıyorum hiç toz falan kaçmadı,kaçsada elime ne geçerse onunla siliyorum merceğini hala canavar gibi çalışıo acaba bu s5800 falan lensi daha mı hassas

Tarih: 26 Mart 2009, 20:04 - İp: 78.***.**2.239
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

merhaba,
önceki dijital makineniz neydi bilemiyorum.. ama S5800 için bir UV filtre almanız gerekir. gözünüzde büyütmeyin çok uygun fiyata bulursunuz. benim makinem de 46 mm Panasonic FZ 18 ve ben markanın orjinal filtresini aldım ama arkadaşlarım kenko almayı tercih ettiler 20 ytl filandı fiyatı, adaptör filan da gerekmedi. ama filtresiz kullanmayı hele de objektifi olmadık şeylerle silmeyi düşünmeyin bile. Filtre sonuçta korumak amaçlı, uyduruk malzemeyle temizlik yapmak da objektifin üzerindeki kaplamayı kaldırır. sonuçta adını andığınız masraf çok da değil ama elinizdeki makinenin ömrünü uzatmak için gerekli..

Tarih: 26 Mart 2009, 20:13 - İp: 80.***.**3.187
bloodly
bloodly (üye)
Uşak / Meraklı

ama ucuz filtrelerde fotoğraf kalitesini bozuyor diyorlar,herkes ucuz alcaksanız hiç almayın diyor ucuz olmayınca da hem makinaya hem ona aynı anda nasıl para veririmki :D

Tarih: 26 Mart 2009, 20:31 - İp: 78.***.**3.114
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

onu ben de düşündüm ve o nedenle makinemin kendi imalatı filtreleri aldım. örnek olarak vereyim, benimki 59 ytl idi, yedekli olsun diye iki tanesini 50x2 ytl ye aldım. ama bir arkadaşım aynı makine için filtreye para vermek istemeyip gitti gidiyor sitesinden kenko uv aldı, 20 ytl gibi bir paraya, benim acemi gözüm arada fark görmüyor gerçi ama tabi kalitelisini almakta fayda var. bence bir adet uv filtre benim aldığımdan pahalı değildir (tabi bu bir tahmin). bu arada elbette maddi durumunuzu bilmeden konuşuyorum ama yine de derim ki bu masrafı gözünüzde büyütmeyin objektifi korumak adına size uygun gelen bir marka alın.

Tarih: 27 Mart 2009, 11:13 - İp: 80.***.**3.187
bloodly
bloodly (üye)
Uşak / Meraklı

hmm ya bilmiyorumki işte,en iyi b+w diyor çoğu kişi onun fiyatı 47-48 lira sanırım,kenko 19 lira falan heralde :S 3 kat fark var nerdeyse arada

Tarih: 27 Mart 2009, 19:11 - İp: 85.***.**6.149
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

Toz kaçmasın derken... ?
slr makinaların objektifi sökülüp değiştirilir bu esneda çıkan objektif yerinden makina içine yoz kaçırmamalı sensörü kirletmemek için... temiz ortamda makinayı kapatarak objektif sökülmelidir...

Sizin makina kompact dır ve objektif sök tak derdi sensörüne toz bulaşma riski yoktur...

Uv 46 mm 1 objektifinizin dış merceğini cizilmelere ve tozlanmaya karşı korur. Tabi artık tozlanırsa uv yi sileceksiniz... Yüksek tepe dağlık arazilerdeki plajlardaki yazın sıcak günlerinde oluşan ultra viyole ışınlarına karşı bir filtre yapar... normal takımlarda bir farkı olmaz poz telafisi istemez...

para harcıyayım diyor iseniz filtreye polarize filtre alınız...

Tarih: 1 Nisan 2009, 17:55 - İp: 79.***.**6.11
  • 1