evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

Fujifilm Finepix S1700

Makineyi alalı 3 hafta oluyor. Gayet memnunum fakat video kaydederken sesi kaydetmesi eksi yönü. Bir kaç sorum olacak.

1- Diyafram ayarı neden istenildiği gibi yapılamıyor bu makinede? 2 seçenek sunuyor fakat duruma göre o 2 seçenekteki değerler otomatikman değişiyor.

2- Filtre takılabilir mi bu makineye?

3- Bu makinede Portre fotoğraf çekerken arkaplan ı nasıl öldürürüm?(odaklama)

#EvOlife' tarafından 24.10.2010 15:46:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2010, 13:11 - İp: 88.***.**1.51
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

1: ev ayarıyla oynayarak diyafram degiştirilebiliyor.
bende aynı soruyu sormustum ilk kullandıgımda. enteresan bir durum.
uzun sureli kullanma sansım olmadı, kullanım kılvauzundan arastırmanızı tavsiye ederim. gozumuzden kacan bir durum olabilir.

2. filtreden kastınız uv yada polarize ise gerek yok.

3. alan derinligi konusunu arastırın. forumda onlarca kez anlatıldı, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tarih: 24 Ekim 2010, 20:26 - İp: 88.***.**8.140
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.

Bugün arkadaşamın nikon d5000 makinesini kullandım. Alan derinliğinin istediğim gibi olabilmesi için ilk önce daha iyi bir makinem ve lens e ihtiyacım olduğunu anladım. Flitre konusuna gelince yıldız flitre varmış o flitreler uyar mı bir bilginiz var mı?

Amatör olduğum için daufak bir makineyle başlamak istedim. Şimdilik işimi görüyor gayet iyi fakat d5000' i kullandıktan sonra insanın hevesi biraz kayboluyor. Bundan sonraki makinem PENTAX KX (beyaz) olacak inşallah.

Bir sorum daha olacak. bugün şarj edilebilir duracell 2450mah lık 4 adet pil aldım fakat gp şarj aletim var bir sorun olmaz değil mi?

#EvOlife' tarafından 24.10.2010 22:30:23 tarihinde düzenlendi.

#EvOlife' tarafından 24.10.2010 22:30:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2010, 22:28 - İp: 88.***.**1.51
ec038
ec038 (üye)
Kayseri / Meraklı

makineniz amatörler için gayet güzel bence... ayrıca pro makinelerle karşılaştırmak da çok yanlış bir durumdur bunu gözden kaçırmayın... aldığınız pil ile şarj cihazının markası önemli değildir... önemli olan amper oranına göre şarj süresini belirlemenizdir... mercedesle bmw arasındaki fark marka farkıdır :D

Tarih: 29 Ekim 2010, 00:32 - İp: 88.***.**2.201
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

pentax kx ileride satarsanız ikinci el fiyatı dusebilir beyaz oldugu için gozonunde bulundurun.

http://urun.gittigidiyor.com/FUJIFILM-S1500-FILTRE-LENS-SETI-LENS-KAPAGI_W0QQidZZ24661898

filtre takmak için yukarıdaki gibi bir adaptorunuz olması gerekiyor.
filtre bunun ucuna takılıyor. buna uygun captaki butun filtreler olabilir ancak dedigim gibi filtre dijital fotografcılıkta gerekli degil
gece cekiminde ısıklara vs. yıldız sekli vermek istiyorsanız, tripodla cekim yapıp diyaframı 8-11 kac oluyorsa artık, en yuksek degere getirip uzun sureli pozlama yapın.

Tarih: 29 Ekim 2010, 01:14 - İp: 92.***.**6.77
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

@ec038- amper oranına göre şarj süresini nasıl belirleyebilirim peki?

@gaijin- pentax kx için yaptığınız uyarı teşekkür ederim. alırken göz önünde bulundurum. koyu mavi de hoşuma gitmişti. filtre konusuna gelirsek diyafram ayarı tam olarak yapılamadığı için akan suyun pürüzsüz bir fotorğafını ya da bulutları uzun gündüz uzun süreli çekemiyorum. bembeyaz çıkıyor. filtre önermişti bir arkadaşım. amatör bir makineyi bu kadar zorlamamak gerekiyor sanırım.

Tarih: 31 Ekim 2010, 19:18 - İp: 78.***.**1.3
ozdiltaneri
ozdiltaneri (üye)
Manisa / Amatör

Benim de kompakt makinam arızalandığında yerine s1700 almayı düşünmüştüm.sonra araştırdıkça elimdeki sony dscw-1 modelinden teknik olarak çok da üstün olmadığını hatta sony'nin daha büyük sensör (1/1,8 inç)ve 5 mp, carl zeis merceğinden dolayı vazgeçmem gerektiğine karar verdim. dslr aramaya başladım kendime.
indirimde olduğundan canon 1000d yerine sony a550 aldım.
bir çalışanım s1700 alınca inceleme imkanı buldum ve aradaki fiyat farkını dslr makinaların sonuna kadar hakketiğini anlamış oldum.
hiç makinanız yokken aldıysanız sizi bir süre idare eder ama arada elinize dslr ler geçtikçe sizin de gönlünüz o tarafa kayacaktır.
manuel ayalara izin veren modları kullanın daha ilginç şeyler çekebileceğinize eminim.

Tarih: 1 Kasım 2010, 09:55 - İp: 88.***.**7.20
ozdiltaneri
ozdiltaneri (üye)
Manisa / Amatör

http://www.yasdal.com/fotograf_dersi/fotograf_dersi_frame.html
buradaki özet bilgiler de işiniz görür.
kısa ve öz olarak anlatmış. benim hoşuma gitti.bilmediğim1-2 noktayı da öğrenmiş oldum.

Tarih: 1 Kasım 2010, 09:57 - İp: 88.***.**7.20
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

@ozdiltaneri- daha önce hiç makinem yoktu o yüzden böyle bir makine ile başlamak istedim. aslında doğrudan pentax kx alacaktım fakat hem çok pahalı hemde o kadar tecrübeli olmadığım için slr-like makine almaya karar verdim. dslr makine kullandım ve kendi makinemi bir kaç gün elime almadım. söylediğiniz çok doğru. dslr ın yerini asla tutamazlar.

yinede güzel fotoğraflar elde ediyorum. bu makine benim için pratik gibi oldu. hiç bilgisi, tecrübesi olmayan arkadaşlara öneririm. bir süre idare eder. hem fiyatı uygun hemde kötü bir makine değil kendi sınıfında.

Tarih: 1 Kasım 2010, 21:05 - İp: 78.***.**1.3
  • 1