fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Fuji S6500fd Ye Ters Objektif Takılır Mı

Merhaba, fuji s6500fd makineme benim eski zenitin 58mm f2 lensi ters takıp makro çekebilir miyim? benim filtre çapım 58 takacağım lensin filtre çapı 52 idi sanırım... bir dönüştürücü alsam hallolur mu, yoksa başka aparatlar mı bu işi görüyor ?

selamlar...

Tarih: 3 Temmuz 2010, 22:58 - İp: 188.***.**7.89
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eger makineniz yanında konvertor takmak için aparat verildiyse, benim zenit makinemin lensiyle yaptıgım gibi birsey yapabilirsiniz. gorundugunden cok daha saglam..

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=41783

Tarih: 3 Temmuz 2010, 23:40 - İp: 217.***.**3.33
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

teşekkürler gajin bilgiler için... senin makine ile verilen dönüştürücü bende yok ama gittigidiyorda 58-52mm dönüştürücüler var 20 liraya... benim makinenin lensi 58mm çapında, zenitin lensi 52mm ... ters çevirip taksam, acaba güzel sonuçlar alır mıyım, boşuna 20 lira vermek istemiyorum da...

selamlar...

Tarih: 4 Temmuz 2010, 18:21 - İp: 188.***.**9.107
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

valla ben gayet iyi sonuclar almıstım bikac ornek olması lazım galeride silmediysem. bi bak istersen

Tarih: 4 Temmuz 2010, 19:22 - İp: 217.***.**3.33
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

evet baktım çok güzel sonuçlar almışsın... şaşırdım hatta, çok çok iyi fotoğraflar, iyi ki silmemişsin...

hemen denedim , ters şekilde yerleştirdim benim (artık kardeşimin ) fuji ye, elimle sabit tutmaya çalıştım, ama çok zor netlemek... net alan derinliği o kadar az ki... ve geniş açıda yuvarlak bir karartı oluyor, ancak 200mm çıkartınca tam kadraj görebiliyorum. o yuvarlak(zenitin lensinin arka kısmı) ortadan kalkıyor zoom yapınca, ama netlemek titretmemek çok zor, belkide bir elimle lensi tutmaya çalıştığımdan öyle oldu...

heveslendim ama büyütme oranını görünce, bir sayfaya yönelttim lensi harfleri bırak mürekkep damlasının ayrıntısı gördüm bir an vizörde , ama çekemedim milim oynatınca değişiyor netlik...

siparişi vereyim bugün, gittigidiyorda 12 lira o dönüştürücü, ama manuel lensi tutar mı , bir bakar mısın :

http://urun.gittigidiyor.com/52mm-gt-58mm-Step-Up-Ring-Filtre-Adaptoru_W0QQidZZ28671306

Tarih: 4 Temmuz 2010, 20:31 - İp: 188.***.**2.170
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yenı gordum kusura bakma, eger capı uygunsa tutar diye dusunuyorum, ben benim lensimi halkaya bantlamıstım sorun yasamadım.
karartı dogru oyuzden 200-300 mm yi gecmek gerekiyor. zoom yaptıkca alan derinligi dusuyor tabı,oyuzden ben cogu zaman karartının yokoldugu limit mm degerinde cekim yapıyordum..

sabıt tutma konusuna gelirsem,hareketli nesneleri cekmene imkan yok malesef.
ileri geri hareketler focus merkezini degiştiriyor sallantıda netligi yokediyor malum.
men makineyı sabıt bir yere koyup nesneye netleyıp timer ile cekim yapıyordum.

oldukca zor,ama sonucları cok keyifli bir iş,baska sorun olursa beklerim, kolay gelsin..

Tarih: 7 Temmuz 2010, 16:36 - İp: 95.***.**1.28
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

uğur böceği fotoğrafına bayıldım mesala... ama benim yaptığım denemelerde gördüm ki aşırı büyütüyor nesneleri... o uğur böceğinin mesela anca kafasını net çekebilirdim, gerisi flu olurdu... bana biraz kullanım alanı dar bir teknik gibi geldi... ama kardeşim meraklı... o dönüştürücü aparattan bir tane alayım da deneyelim... hevesini alır en azından

ben kanon 550d aldım, 18-55 is lensle de işe yarar mı bu teknik... çünkü dediğin gibi 200mm üstüne çıkman gerekiyor o yuvarlak karartıyı geçmek için...

selam..

Tarih: 7 Temmuz 2010, 19:13 - İp: 188.***.**8.59
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

alan derinligi az oldugu için zaten tam zoom yapmadan sadece o karartıyı yokedecek kadar zoom yapıyorum ve konuyu tek duzlem uzerinde tutmaya calısıyorum.
diyafram tabi en kısık ayarda. ayrıca softbox gibi işlev goren cok basit bir sistemle (makine ve nesne userini kaplayacak bir pecete kullanarak) flaş kullanıyorum.

canonla yapılırmı?
lensi ters baglayarak tabiki yapılır ancak boyle bir buyutmenın ımkanı yok.
makro lens bile kullansan 1:1 buyutme yaptıgı için bukadar buyutemezsin..
bunun için uzatma tupu alman gerekecektir.

Tarih: 8 Temmuz 2010, 17:07 - İp: 92.***.**6.136
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

yok , ben hevesli değilim, canon da denemem... ama kardeşim hevesli, fujiyle uğraşır o... yarın bir tane dönüştürücü siprişi vereceğim...

az önce elle tutup ters lensi bir deneme yaptım... ölmüş bir arı ile
300mm de çektim, aşağısı kurtarmıyor...

Tarih: 8 Temmuz 2010, 19:45 - İp: 188.***.**0.151
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anladım.
ozaman akrdeşin olabildigince az zoom yapıp bir duzlem uzerıne yerleştirmeye calıssın. diyaframı en ustte tutsun ve bır ısık kutusu ortamı yaratarak flaş kullansın..
kısıtlı ama keyifli bir ugras

Uploaded with ImageShack.us

Tarih: 8 Temmuz 2010, 20:09 - İp: 92.***.**6.136
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ışık kutusu işini halleder sanırım... anlatırım ona... zevkliymiş ama harbiden... arıyla göz göze geldik bir an... ölü olmasa 10 metreden daha fazla yaklaşamam o ayrı konu

ölü böcek arar durur bizimki artık...

sağol bilgiler için, selamlar...

Tarih: 8 Temmuz 2010, 21:58 - İp: 188.***.**9.1
  • 1