syburn
syburn (üye)
Diyarbakır / Amatör

Fotoğraflar Üzerinde Soru İşareti Var..

Arkadaşlar iyi akşamlar. bir kaç gündür d600 sahibiyim. evde küçük küçük denemeler yapıyorum. Karşılaştığım ve çözümünü bilmediğim bir sorunla karşılaşmaktayım. bu konuda yardım ederseniz sevinirim. Sorunum şu: Fotoğraf çekiyorum 20-25.den sonra çektiğim fotoğraflar üzerinde soru işareti çıkıyor. Soru işareti fotoğrafın üzerine yerleşmiş gibi değil. çektiğim görüntü yok onun yerine soru işareti çıkıyor. Görüntüleri eklemeye çalışacağım. daha sonra birkaç fotoğraf daha çekiyorum onların görüntülerinde sorun yok. fotoğraf çekmeye devam ediyorum. yine soru işaretleri çıkmaya başlıyor. bu sefer ilk çıkan soru işaretlerinin ardından çekiğim fotoğraflar ( düzgün şekilde çıkanlar. ) her çekimden sonra teker teker soru işaretine dönüyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

https://www.dropbox.com/s/1apxiajghhetc13/IMG_20130312_172554.jpg

https://www.dropbox.com/s/144e7zbosrca7vo/IMG_20130312_172813.jpg

#syburn' tarafından 12.03.2013 17:44:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mart 2013, 17:14 - İp: 88.***.**3.149
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Aynı sorun benim 1000Dde de vardı.Hazıfa kartını değiştirince bitmişti.Ama bilgisayar da hepsi sorunsuz açılıyor.

Tarih: 13 Mart 2013, 17:00 - İp: 212.***.**0.119
matrix34
matrix34 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Benim canon compakt makinamdada bu sorun en son çektiğim resimlerde 3 adet soru işareti oluştu, aynen bu syburn arkadaşın gösterdiği gibi.benim hafıza kartım 16gb class10 transcent marka.

#matrix34' tarafından 14.03.2013 01:49:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2013, 21:35 - İp: 78.***.**3.83
syburn
syburn (üye)
Diyarbakır / Amatör

alfaci arkadaşım bende karttan olduğunu tahmin ediyorum. bu makineler için bir kart varmış adını bilmiyorum. seri çekim için uygunmuş. kartın adını biliyor musunuz.

Tarih: 13 Mart 2013, 23:59 - İp: 88.***.**9.156
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Kartınız Class 2 heralde.Onlarda oluyor.600D aldığım zaman hediye olarak bir Class 4 vermişlerdi onda bu problemi yaşamadım.Şuan Lexar Professional 400X 8Gb. kullanıyorum ve gayet memnunum.Aynı fiyat ve boyutda ki SanDisk kartdan daha hızlı bir kart:kesinlikle tavsiye ederim.

Tarih: 14 Mart 2013, 14:00 - İp: 212.***.**0.119
syburn
syburn (üye)
Diyarbakır / Amatör

Benimkisi trajik bir durum. makineyi türkiyeden alacak parayı denkleştiremedim. Iraktan getirttim. içinde hafıza kartı çıkmadı. benim telefonumun micro sd kartı vardı. onu kart okuyucusuna taktım. sonrada 600d ye taktım. yaklaşık 25 - 30 foto dan sonra soru işareti çıkmaya başlıyor.karttan olduğunu tahmin ediyor ve ümid ediyorum. önerdiğiniz kartı araştıracam.

Tarih: 14 Mart 2013, 20:51 - İp: 88.***.**4.103
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Unutmayın ki telefon için yapılan kartların hızları ortalama 2-3 mb. kadar oluyor.Hatta Class 2 daha kaliteli bunların yanında.Kartı öğrenmeniz açısından linki atıyorum;

http://www.tripodfoto.com/lexar-sdhc-8-gb-professional-400x-uhs-1-class-10-hafiza-karti.5386.p

Tarih: 15 Mart 2013, 00:40 - İp: 212.***.**0.119
shibumi27
shibumi27 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Benzer bir sorunu bende yaşadım.
Sonra nedenini farkettim, sorun sende aynı olmayabilir ama kontrol etmende fayda var.
Fotoğraflara bakmak için kartı bilgisayarına takıp dikey çektiğin fotoğrafları çevirirsen kartı tekrar fotoğraf makinene taktığında çevirdiğin fotoğrafları göstermiyor ve soru işareti olarak çıkarıyor.

Tarih: 15 Mart 2013, 08:29 - İp: 212.***.**1.242
syburn
syburn (üye)
Diyarbakır / Amatör

alfaci arkadaşım, dediğin markayı araştırdım. birde toshibanın bir kartı var exceria type 1 95 mb yazma hızı vaad ediyor. bu konuda bilgin var mıdır acaba.

shibumi27 arkadaşım, verdiğin bilgi için teşekkür ederim. ama benim sorunum kartı telefondan çıkarmadan oluyor. yani 25 - 30 fotoğraf çektikten sonra makine fotoğraflarda soru işareti çıkarıyor.

Araştırmalarım sonucu öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım. Telefon için olan micro sd kartlar 2gb tan sonrası çokta performanslı olmuyor. Telefonlar için bile. birde alfaci arkadaşın dediği gibi bunlarda yazma hızı düşük olduğu için fotoğraf makinelere için hiç mi hiç performanslı olmuyor. özellikle kartın soğumasını beklemeden yapılan çekimlerde.

Tarih: 15 Mart 2013, 23:01 - İp: 88.***.**4.103
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Geç cevapladığım için kusura bakmayın.Toshiba ve Lexar'ın makinadan karta yazma hızları aynı(30mb/dk).90 mb. okuma hızı(Bilgisayar ve makina).Tabi bu 90 mb. hızı görebilmeniz için kart okuyucunuzun 3.0 hızında olması gerek.Yoksa okuma hızı 15-16 mb civarında.Onun dışında bildiğim kadarıyla Toshiba çok kaliteli ama pahalı.Lexar'ı aldırmaya çalışmıyorum yanlış anlamayın ama.Aynı fiyatta ki SanDisk karttan daha hızılı daha yüksek fiyatta ki Toshiba ile aynı işi yaptığı için daha mantıklı.Bende alırken böyle kriterlere bakmıştım.Eğere 3.0 kart okuyucunuz yoksa 90 Tl'ye satılıyor.

Tarih: 19 Mart 2013, 01:00 - İp: 212.***.**0.119
syburn
syburn (üye)
Diyarbakır / Amatör

@alfaci arkadaşım cevap için tşk ederim. Geç gelmesi hiç gelmemesinden iyidir. Sorun yok kafanıza takmayın.

Ben sadece bilgi amaçlı sormuştum. toshiba çok iddalı yazmıştı da o yüzden sordum. piyasadaki en yüksek yazma hızı diye yazmıştı kartın tanıtımına hani kullanan ya da başka yerden kulak aşinalığı olan bilgisi olan var mı diye sormuştum. Karşılaştırması başkası tarafından yapılmış olsa dara rahat karar verilebilinir. Yazılan bilgilere bakılarak insanı çok rahat aldatıyorlar. Örneğin yeni bir laptop aldım. Güya son çıkan oyunları rahatlıkla oynayabilirmişim. ama en basitinden bir oyunda bile ısınma derecesi fazla soğutucu istiyor. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Benim de aklımda lexar var ama araştırırken toshibayı gördüm bi sorayım dedim.

Bir de bazı sitelerde lexar için ömür boyu garanti diyor bazılarında ise 2 yıl diyor bu farklılık neden olabilir? Lexar firmasından edinilen yanlış bilgiden dolayı mı? yoksa satıcının kafasına göre garanti vermesinden mi?

Tarih: 20 Mart 2013, 10:28 - İp: 88.***.**8.154