alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Eos 5d Vs. 1ds Mark 3

İki makinadan birini almak istiyorum sizce hangisini almalıyım?Karar varemedim...

Arkadaşlar şimdi başlıkta yazmış olduğum FF iki makinadan elbette 5d'yi almaya gücüm yeter fakat,danışmak istediğim konu iki cihazın sensor boyutları.Durum şöyle;
1Ds Mark III: 36 x 24 mm CMOS
Eos 5d : 35.8 x 23.9 mm CMOS
Şimdi durum bu,ikisi de FF,fakat sensor boyutlarında en 0.2 boy 0.1 mm fark var,bu durum crop faktörüne bir etkide bulunmuyor doğal olarak ikiside 1.0x.
Bu durumun oluşturacağı fark nedir?

#alikatip' tarafından 24.12.2007 12:20:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Aralık 2007, 11:37 - İp: 81.***.**3.19
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Bence pahalı olan hangisiyse onu al sensör boyutu hiç önemli değil. Çekim hızı çok daha önemli. Böyle 250-300 kare kesintisiz çektikten sonra lcd ekrandan basılı tutup izleyince film gibi oluyo. Çok süper anlayacağın.

Tarih: 25 Aralık 2007, 15:34 - İp: 88.***.**7.0
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

5D nin birçok kullanıcısı var.. bunların içinden, sitemizde bilirkişi olarak kabul edilen fdemirhan'ın görüşlerine başvurabilirsiniz..

photo.net ede üyeyim.. orada bir kullanıcı "bazı idiyotlar, gider sekizbin dolara makine alır" gibi biraz fütursuzca şeyler yazmıştı.. fakat asılsız değil.. e0s nickli değerli bir üyemizde 5D nin büyük ağabeylerini aratmayacak kalitede görüntü verdiğini belirtmişti..

Forumda hep, yatırımın lenslere yapılması gerektiğini yazdım.. görüşüm gene öyle..

1Ds Mk III mükemmel bir makine olabilir... fakat fotoğrafı makine çekmiyor.. at sahibine göre kişner.. iyi lensler+ Eos 5D benim önerim olur..

Tarih: 25 Aralık 2007, 17:53 - İp: 88.***.**5.160
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Zaten kesinlikle 5d alacağım,1ds ile ilgili bir soru olduğu için öyle yazdım,şaka niyetine...
Aklıma takılan sensor boyutları ile ilgili farklılık oldu.Dediğiniz gibi yapayım,5d kullandığını bildiğim 1-2 kişi var onlara mesaj atarak şansımı deneyeyim.
Soruma cevap alamasam da teşekkür ederim fikirleriniz için.
Özellikle "pantat" arkadaşım farklı bir açıdan yaklaşmış.
Ayrıca "mete007" dediğin gibi amacım ff iyi bir makina alıp lens setimi de ona göre ayarlamak mesela avatarında bulunan EF 85mm 1:1.2 L II USM olduğunu tahmin ettiğim lens olmazsa olmazlardan...
8000 dolar verip APS-C makina alacak halim yok.Vereceğim para iyi bir FF makina için gidecekse varsın adım İdiyot olsun!Hatta bu forumda isim değiştirilmiyor ama tekrar bir üyelik alır nick'i İdiyot olarak belirlerim...
Dediğim gibi soruma cevap veren kimse olmadı ama teşekkürler yine de...

#alikatip' tarafından 25.12.2007 21:23:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Aralık 2007, 21:20 - İp: 81.***.**3.19
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Sensör boyutu temelde görüntü kalitesini arttırır. 1D mark'ın görüntü kalitesi daha iyidir 5D'den ama 5D'de mükemmeldir. Hele yanına güzel primelar alırsanız tadından yenmez. Bence FF almak ile en iyisini yapıyorsunuz. Adınız idiyot filanda olmaz helal olsun derim ben. Hic birseyi olmasa FF bir makine sonucta.

Tarih: 26 Aralık 2007, 00:07 - İp: 85.***.**7.206
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

daha iyi açıklamam gerekir tabi..

O, haddini aşan ifadeyi, http://photo.net/equipment/canon/5D/ sayfasında, bir Eos 5D sahibi yazmış.. yani makinesinden o derece memnunki üst modelin fiyatı için, o ilginç yorumu yazmış..

megapixel kavramının tek başına bir gösterge olmadığı, forumda çok yazıldı.. ve bencede 5D

Tarih: 26 Aralık 2007, 18:34 - İp: 81.***.**2.201
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Forumda yazılanları okudum, bişeyler yazmadan geçemeyeceğim.

5D kullanmış ve şu an 1Ds mark II kullanan birisi olarak 5D nin noise performansını arıyorum.

5D gerçekten 1Ds mark III ve 1Ds mark II ye kafa tutacak nitelikte.Ancak EOS 1 serisi çok daha güçlü ve daha dayanıklı,yüksek çözünürlüğü daha büyük baskı almayı elveriyor ve 1Ds mark III te son nesil CMOS kullanıyor olmasıda önemli birşey.CMOS sensör de her geçen gün geliştiriliyor,bunuda gözden kaçırmamak lazım.Birde eos 1 serisi ile 5D ikiside FF sensör ancak Sensçr önünde eos5D de 1 kademe IR kaplama var 1 serisinde ise 3 kademe.1 serisi daha kontrollü bir makina.

Tarih: 26 Aralık 2007, 21:49 - İp: 85.***.**8.12
eagles34
eagles34 (üye)
İstanbul / Firma

merhaba

elimde 24-105mm is usm lensli 5d kit var ve fiyatimiz uygun. [email protected] msn adresinden ulasabilirsiniz

saygilar

Tarih: 26 Aralık 2007, 22:16 - İp: 72.***.**2.98
onuraltan
onuraltan (üye)
Trabzon / Amatör

Tabiki EOS 1Ds Mark III daha yeni, daha profesyonel ve pixel sayısı daha fazla(22MP). Ayrıca EOS 5D biraz eski model.Ancak iki makina da full frame, milimetrik farklılık önemsiz. EOS 5D nin Sensör temizleme sistemi de yok. Daha ucuz. Ayrıca yakında yeni sürümünün piyasaya çıkacağı dilden dile dolaşıyor. D5 alacaksanız biraz bekleyin.Beijing yaz olimpiyatlarından önce çıkma ihtimalı olabilir.

Tarih: 31 Ocak 2008, 20:45 - İp: 193.***.**8.93
  • 1