atacan38
atacan38 (üye)
İstanbul / Amatör

Enstantene Sorunu

Slm canon 600d makinam var son zamanlarda enstantene oncelikli çekim yaparken bir şey dikkatimi cekti .

2 kare çekiyor makine şişiyor tabir yerindeyse .

hafıza kartına format attım . clas10 kaldiki bu güne kadar böyle bir şey yoktu.

aynı ışık koşullarında manuel dede Tv dede bu sorun var
2 kare çekiyor duraksıyor sonra aynıdevam ediyor.
şık.şık....şık..şık gibi Buraya kadar aklıma su geliyor pil den mi acaba tam şarjlı sorun yok

şimdi tuaf olan şu potre çekim moduna alıyorum. 1/60 3,5f ıso 100 veriyor kendisi basıyorum denklaşöre şakıyor mübarek sorun yok . aynı değerleri manuelde yapıyorum tutukluk yapıyor ben anlıyamadım yardımlarınızı bekliyorum tsk..

Tarih: 5 Ağustos 2013, 07:25 - İp: 5.***.**1.168
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Atacan selam menü de AEB mod bu mod da 3 veya 2 kare çeker ve durur.
nedeni ise -1 0 +1 yani size 2 veya 3 poz çeker bir karanlık
bir normal
bir aydınlık

bu modu sıfıra getirin ve tasdikleyin.

Tarih: 5 Ağustos 2013, 12:09 - İp: 93.***.**4.75
atacan38
atacan38 (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle tsk. bahsettiniz ayar ' AEB ' 0 da .. sıfır daydı .

bu ayar manuel modda + , - .. 7 kadar çıkıyor
Tv modda +, - ... 5 kadar çıkıyor .
bu ıkısı arasında şöyle bir şey daha var Tv modda + ve - yönde tek tek ilerleye biliyorsun monuel mmodda sadece + yöne veya sadece - yöne gidemiyorsun bu normalmi .

Tarih: 5 Ağustos 2013, 13:14 - İp: 5.***.**9.160
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Seri cekimde makinanin yavaslamasinin ana sebebi kart sorunlarinin yanisira az isik sebebi ile AF'nin tutmamasi. Diger cekim modlarinda sorun olmadigina gore kart ile ilgili olani elemek lazim. Makina arizasi yoksa, bakmaniz gereken AF'den kaynaklanan yavaslama ...

Canon'lari bilmiyorum - Nikonlardacogu kullanicinin pek farkinda olmadigi / genelde sadece seri cekimde fark yaratan , makinanin hangi durumda cekim yapacagina izin veren , menuden ayarlanan bir " shutter release " modu var. Ya makina sadece " tam fokus tutugunda " ceksine ayarliyorsunuz, ya bastiginiz anda " fokus tutmasa da " ceksine. Bir de ikisinin arasi var sanirim ...

Makina, degisik cekim modlarinda bu ayari kendi default'unda cekebiliyor - hepsinde ayarlamaniza izin vermiyor. Bence bakmaniz/arastirmaniz gereken o ayar . Dedigim gibi Canon'da var mi yok mu bilmiyorum .

Cikip disarda bol isikta deneyin - ayni sorun olmuyorsa kaynagi belli ...

Tarih: 5 Ağustos 2013, 22:05 - İp: 96.***.**5.17
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Atacan beyin dediği 2x kareden sonra diyor .Ben canon la 15 kare Jpek çekiyorum resimleri görmek istediğim de makina resimlerihazmetlekle meşgul.Bu çok normaldir.

Tarih: 6 Ağustos 2013, 18:07 - İp: 93.***.**4.75
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sayin Rentner, tam anlasilmamis sanirim. Arkadasin makinasi 2. karede az bir tutukluk yaptiktan sonra devam ediyor - bahsettiginiz gibi bir durm yok.

DSLR makinalarin hepsinin bufferi RAW cekimde bile duraksamadan 5-6 kare verecek buyukluktedir. Diyecegim, daha 2.karede duraksama ve tekrar devam etme ya az isik sebebiyle AF tutmamasi , ya kullanici kaynaklidir ...

Tarih: 7 Ağustos 2013, 03:43 - İp: 96.***.**5.17
atacan38
atacan38 (üye)
İstanbul / Amatör

selam paperman usta bu gun hiç bir ayarla oynamadan senin dediğin gibi çıktım dışarı tam öğle vakti karşıma aldım manzarayı manuel modda 1/1000 f11 ıso 100 (pozmetre tam sıfırda ) bastım denklanşöre
sorun yok şık.şık.şık. aktı gitti .

sonra fotografların detaylarına baktım çekildiği tarih saat kısmından örnek : 12:36:19 da çekilmiş 4 kare resim var 12:36:20 çekilmiş 4 kare resim var bence süper dimi

ama neden böyle oldu anlamadım
makinanın 2 ay sonra garantisi bitecek aklımda pil olabilirmi ?
2 senede pil bozulurmu.

Cikip disarda bol isikta deneyin - ayni sorun olmuyorsa kaynagi belli ... demişsinizya olmuyorsa kanağı ne olabilir AF mi . tsk..

Tarih: 7 Ağustos 2013, 04:40 - İp: 88.***.**0.128
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kisa cevap Evet - sebep DSLRlerin az isikta fokus hizinin, seri cekim hizina yetisememesi.

Yukarida yazdigim uzun cevabi, eger sorun sadece M/Tv gibi modlarda olup da AYNI SARTLARDA diger modlarda olmuyorsa okuyun. ( Muhtemelen oyle bir durum yok - siz belki yanlis analiz ettiniz). Sonucta o da AF baglantili - makinanin farkli modlarda farkli davranmasi konusunda yuruttugum tahmin.

Pil ile alakali veya baska yerde bosuna sorun aramayin ...

#paperman' tarafından 07.08.2013 06:05:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2013, 06:04 - İp: 96.***.**5.17
atacan38
atacan38 (üye)
İstanbul / Amatör

tsk. benım için sıkıntı yok artık en azından bir arıza olmadığına kanaat getirdim .Nedenini fikir yürütmek gerekırse sanki hazır modlar da bir kere AF yapıyor manuel moddalarda her karede tekrar AF kontrolumu yapıyor acaba gecikiyormu acaba (ışık azsa )

Tarih: 7 Ağustos 2013, 15:42 - İp: 5.***.**7.246
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evet dedigim gibi - her modun default cekim ayarlari farkli. Bazi modlarda AF tutmadan cekmiyor olabilir ( o durumda fokusu aramaya devam ediyor ), bazilarinda AF tutmasa bile basildiginda cekiyor olabilir. Nikonlarda bahsettigim ayardan istege gore degistirilebiliyor ( bazi modlarda ), Canonlari bilmem.

Tarih: 8 Ağustos 2013, 04:50 - İp: 96.***.**5.17
  • 1