paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dslr’lerin Dinamik Aralik (menzil) Kiyaslamalari

Uzun zamandir foruma bir katkim olmadi ... Gecenlerde gordugum ve DSLR kiyaslamasinda yarari olabilecek bir calismayi ekliyorum.

Piyasadaki tum makinalarin Dinamik Range'ini, kullanilan ISOya gore grafige diziyor. Tek bir makina icin bunu gormek pek bir sey ifade etmeyebilir. Ama kiyaslamak istediginiz makinalari tek tek sagdaki listeden tiklayip, grafige ust uste dizdiginizde, ulasilan bilgi makina seciminde yararli olabilir.

Bu kiyaslamayi bu kadar net ve cabuk yapabilen baska bir kaynak yok. Cizgi ne kadar yukarida ve sagda ise, dinamik range o kadar fazla....

TIKLAYIN - DLSR Dinamik Aralik/Menzil Kiyaslama

#paperman' tarafından 06.07.2015 06:24:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Temmuz 2015, 00:53 - İp: 108.***.**5.85
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel bir paylaşım olmuş.

Tarih: 6 Temmuz 2015, 22:30 - İp: 92.***.**5.2
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çok güzel bir noktaya parmak basmışsınız. Bu konuda başka bir forumda benimle tartıştılar. özü: ben iso arttıkça dinamik aralık hızla düşer o yüzden mükemmel fotoğrafta isonun yeri yoktur dedim. adamlar üstüme çullandı iso kullanın tabii ki de dinamik aralığı ne hale getirdiğini de bilin demeye çalışmıştım..
dinamik aralık için pek rakamları değerleri akılda tutmaya gerek yok aslına bakarsanız. ne kadar çok iso o kadar az dinamik aralık

Tarih: 10 Temmuz 2015, 23:58 - İp: 212.***.**7.196
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

DSRLler arasi kiyaslamada genel bir fikir vermesi asil ekleme amacim. DR 9 stop olmus, 10 stop olmus - rakamlarin o kadar onemi yok.

Tarih: 11 Temmuz 2015, 21:27 - İp: 108.***.**5.85
  • 1