kemalevin
kemalevin (üye)
Bursa / Amatör

Dslr Makinelerde Objektif Kullanımı

Herkese Merhaba
Yani aldığım NİKON D50 Makinesinde kullandığım objektifler Nikon 18-70 mm ve Sigma DG apo macro.Fotograf seminerlerinde öğrendiğim kadarıyla makine Autofocusta ise objektifin kesinlikle manuel olarak kullanılmaması gerektiği idi.Ancak şu anda kullandığım objektifin üzerinde M/M-A şeklinde düğmeleler var.Buradan anladığım, makine autofocusta olsa dahi manuel ayarlama yapılabileceği.Eğer yanlış biliyorsam lütfen yardımcı olun.Yanlış bir şey yapıp makine veya objektife zarar vermek istemiyorum...

Tarih: 9 Ocak 2006, 11:27 - İp: yok
mezzy
mezzy (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Bu tamamen senin seçimin aslında. Autofocusta netlemeyi makine kendi yapar. Netlik noktalarına göre netlik ayarı yapar. MAnuel focus yaparsanda netlemeeyi elle yaparsın. Bazen karanlıkta objektif netleme yapamaz. Ya da çekim yapacakken istediğin netliği yapamazsa manuele alıp elinle yapmak daha kolay olur. Kolay gelsin...

Tarih: 10 Ocak 2006, 12:19 - İp: 81.***.**2.210
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Bunu ogrenmenin kolay bir yolu var, eger objektif otofotokustayken manuel fokus halkasini cevirince zorlaniyorsa o zaman objektife zarar verme ihtimali vardir. Mesela sigmada bu ozellik yok, eger otofokus'ta elle netleme yapmaya kalkarsaniz o zaman objektif zarar gorur. Ancak gorundugu kadariyla 17-70'de M/A modundayken makina otomatkik netleme yaptiktan sonra elle netleme yapilabilir ve bu makinaya zarar vermez.

Tarih: 10 Ocak 2006, 21:13 - İp: 195.***.**0.50
kemalevin
kemalevin (üye)
Bursa / Amatör

Sayın mezzy,sayın jugler verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim... Melih bey dediğiniz gibi nikon 18-70 de makine autofocusta iken manuel ayarlama yapılabiliyor,sigmada bu özellik yok..

Tarih: 11 Ocak 2006, 12:50 - İp: 85.***.**8.232
ozcanaydinoglu
ozcanaydinoglu (üye)
Ankara / Meraklı

Merhaba,
Makinam Nikon D90, body üzerindeki ayar "AF" ve objektifimdeki (Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR) ayar "Auto"da iken elle netleme hatasını ben de bir kaç kez yaptım. Görünürde benim algılayabildiğim kadarıyla bir problem olmamakla birlikte objektife her hangi bir zarar verip vermediğimi merak ediyorum. Eğer objektifin hasar görüp görmediğini kontrol etmenin bir yöntemi varsa yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 25 Ağustos 2011, 18:00 - İp: 85.***.**3.102
  • 1