weycelli5
weycelli5 (üye)
Samsun / Doğa Fotoğrafçısı

Dslr Gece Çekimi Hakkında Bilgi

merhaba arkadaşlar biraz klasik olacak ama dslr makina almak istiyorum...

-gece çekimlerinde tatmin edici sonuçlar almak için önemli olan İSO oranları mı yoksa makina markası ile de ilgili midir?

-Nikon D90 düşünüyorum, gece çekimlerinde nasıl sonçlar veriyor, kullanan arkadaşlar kısa bilgi verirlerse sevinirim... yoksa başka markalar mı tavsiye edersiniz...

teşekkürler..

Tarih: 29 Mayıs 2009, 19:00 - İp: 85.***.**8.68
meloilo
meloilo (üye)
İstanbul / Amatör

bende canon 450 aldım.fotograf galerindeki gibi net bir görüntü gece çekimi yapamıyorum.Banada bir cevap yazarsanız sevinirim.Nasıl boğazı gece çekimi ile net çekebilirim örneğin..

İso nerden ayarlarım?

Tarih: 29 Mayıs 2009, 23:35 - İp: 85.***.**7.130
gfb0666
gfb0666 (üye)
Yurtdışı / Amatör

oncelikle merhaba . bendede canon 450d var gece cekimleri yapiyorum gayette iyi neticeler aliyorum. Canon 450d iso 1600 kadar gidiyo bence amatgor fotografcilar icin yeterli . oncelikle gece cekimi yapmak icin tripod sart . birde dusuk enstantane degerine almak gerekiyo makinayi 1/3 gibi mesela veya dahada altina

Tarih: 30 Mayıs 2009, 12:02 - İp: 85.***.**5.164
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotograf cekmeyı ogrenmeden bu makinelere para veriyorsunuz ardından, nasıl olacak diyorsunuz,arkadaslar once kendinize gore bir makine alın, fotograf cekmeyı ogrenın, enstantane nedir diyafram nedir bir gorun, bunlar birbirine nasıl etki eder bir ogrenin,ardından bu makinelere para verin..
gece cekiminde iso falan arttırılmaz, iso arttırmak cok ekstrem kosullarda basvurulacak bir caredir.
yapmayın etmeyın,bir kitap alın bir kursa gidin fotograf cekmeyı ogrenın,verdiginişz paraya harcadıgınız zamana yazık.

Tarih: 30 Mayıs 2009, 19:14 - İp: 78.***.**2.180
weycelli5
weycelli5 (üye)

gaijin
amacım sadece teknik bir bilgi öğrenmekdi...
aldığım makinayı uzun süre kullanmak istiyorum, bu yüzden iyi bi makina olsun istedim..
bu makinayı alırsam üçüncü makinam olacak, eski kullandığım makinalar kompak makinalardı ve malum çok kaliteli fotoğraflar elde edemiyordum gece çekimi zaten imkansız.. diyebilirsin kmpak makinaddan dslr'ye geçmek ne kadar doğru... söylediklerini makina aldığımda daha rahat öğreneceğime inanıyorum...
tavsiyeleriniz için teşekkürler...

Tarih: 30 Mayıs 2009, 20:15 - İp: 88.***.**1.77
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

veycel forumlar neden var? bilgi paylasmak için,peki forumda konu acmadan once cıkan kurallarda ne dıyor??
sordugunuz soruyu once arastırın,yoksa yenı konu acın,arastırdınızmı forumu???
cunku bunlar daha once defalarca konusuldu..

http://forum.netfotograf.com/cekim_teknikleri.asp

bu link altında cok fazla gece fotograf cekimiyle ilgili konu var.ve arastırmamıssınız bile..
-------------------------------------------------

"eski kullandığım makinalar kompak makinalardı ve malum çok kaliteli fotoğraflar elde edemiyordum gece çekimi zaten imkansız"

işte hatada burada kompaktla neden iyi fotograf cekilemesinj? neden gece fotografı cekilmesin??
cekmeyı bilmediginiz için tabıkı..
kusura bakmayın,kırılmayında, bunun baska acıklaması yok..

sanıyormusunuzki kompaktla cekemediginiz fotografları dslr ile cekeceksiniz?
ben mesela hala kompakt kullanıyorum,buyun bakın galerime,gerci sadece 8 ornek var..

burayada bakın

http://www.fotokritik.com/kullanici/gaijin/portfolyo

bvunların hepsi kompakt makinelerle cekildi..
size baskalarına ait mukemmel fotograflar gosterebilirim kompaktla cekilmiş..
dslr makineler, bu işi bilen bu konuda tecrubesi olan insanlar içindir,giriş seviyeside olsa enust seviyede olsa oyle..

ve aldıgınız herhangibir makineyı zaten cok rahat 4-5 yıl kullanabilirsiniz.dslrler kullanılıyor digerleri kullanılmıyor diye birşeyde yok.

Tarih: 30 Mayıs 2009, 20:43 - İp: 78.***.**2.180
weycelli5
weycelli5 (üye)

haklısınız amatör hatta acemi de olabilirim, fotoğraf hakkında hiçbirşey bilmiyor da olabilirm.. mutlaka öğrenecek çok şey var sizin de benimde, ben bu bu yüzden buradayım... sizin tarzınız bu sanırım genelde, sadece bana karşı değil ; yapamazsın, edemezsin, haddini bil senin neyine dslr makina tarzında... velhasıl fotoğraf çekmek dslr makinalarla da öğrenilebilir, ben bu şekilde düşünüyorum... mutlaka haklı olduğunuz yerler vardır... kusura bakılacak kırılacak birşey yok ortada... yineliyorum birşeyler öğrenebilmek için buradayım.. kimsenin vaktini zamanını boşa hatcamak gibi bir niyetim yok..
verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ediyorum, gerçekten yararlı oldu, artık yeni konu açmıyorum forumda arıyorum...

Tarih: 31 Mayıs 2009, 13:08 - İp: 88.***.**1.239
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kimseye haddini bil demiyorum,haddimizi biliyoruz şükür..
gercekler acıdır derler..
bu makineler bu işi bilenlere goredir diyorum,ve sizde belliki bu işi bilmiyorsunuz,yanı daha basıt bir makine size daha uygundur dıyorum..
bu işi bilmiyorsunuz bu sorun degil,ama ben bunu soyleyınce sorunmu oluyor?
dogru bildiginiz yanlısları soyluyorum size..
ve forumda konu acmadan once cıkan kuralları hatırlatıyorum,okumamıssınız belliki..

Tarih: 31 Mayıs 2009, 14:31 - İp: 78.***.**3.206
weycelli5
weycelli5 (üye)

gerçek olan şey forum kuralları dışına çaıktığımı düşünmüyorum, forum kuralları dışına çıktığım bir konu varsa o da araştırmadan yeni bir konnu açmak oldu. bu konuyuda dile getirip hallettiğimizi düşünüyorum...
bu işi bilmiyorum bu kesinlikle sorun değil bunu sizin dile getirmenizi de sorun olarak görmüyorum...
herkesin düşüncesine saygım var ve benim için önemlidir...
tavsiyelerinizi mutlaka gözönünde bulunduracağım ve yararlı olacağı kanısındayım.. tekrar tekrar teşekkürler...

Tarih: 1 Haziran 2009, 09:23 - İp: 85.***.**4.175
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dostum öncelikle kesinlikle ama kesinlikle tripot al. Daha işin başında olduğunu da hesaba katarak makinanın otomatik gece çekim modunda çekim yap. İso ile oyamana kesinlikle gerek yok. Zaten otomaik çekim modunda İSO yu da makina ayarlıyor. Şimdilik iyi sonuçlar elde etmek bunlar yeterli olur sanırım.

Tarih: 1 Haziran 2009, 14:20 - İp: 88.***.**1.190
bmatbu
bmatbu (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle bu işler makineyi kullannan kişiler için değil parası olan kişiler içindir bunu söylemek isterim parası olan istediği şeyi alır kullanır çeker ben o kadar insan tanıyorumki parası olup dslr makine alıp auto modunda çeken her neyse bu konuyu geçelim burası kişilik analiz test yeri değil.
makinenizin gece çekimi için tabiki önemli olan şeylerden biri iso bir diğeri ise tripod tripod aldığınızdada dikkat etmeniz gereken şeyler mekineyi ya kablo denklanşör yada netleyip kendi kendine çekime alıcaksınız çünkü titreme olmaması lazım herne kadar tripod olsa bile denklanşöre dokunduğunuz an titreme olacaktır.
iyi bir objektif ve çk düşük enstantane yanı düşün perde hızı kullanmanız gerekir.perde hızı diyafram ne diyecekseniz onlarıda internete temel fotoğraf bilgileri diye girip bir okuduğunuzda pekişecektir.daha sonrada deneye deneye öğreneceğinizden eminim.
kolay gelsin.
saygılar

Tarih: 1 Haziran 2009, 16:31 - İp: 88.***.**6.39