ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Dev Araştırma... D 80 Hot Pixel

Nikon D 80 için “hot pixel” ve netlik problemi diye bir sorundan bahsedilip durulmakta…
Makineyi elime geçirir geçirmez konuyu bilimsel bir yaklaşımla üşenmeden test ettim..
Neticelerini aşağıda veriyorum…

Önce deney koşullarından ve kontrolünden biraz bahsedeyim…(Kontrollü deney yaptık her halde) Makine az kullanılmış yepis yeni belki 100-200 kez deklanşörüne basılmış gıcır gıcır bir Nikon D 80 SLR… Lens Nikonun beğenilen kit lensi 18/70 Nikon DX o da az kullanılmış….(Gerçi çekimlerin tamamında lens kapağını kapattım yani üzerine 800mm tele taksan ne yazar diyeceksiniz ama aşağıda ilginç bir açıklamam olacak bu yüzden lensin adını soyadını yazalım biz yine de) Titreşim faktörünü ortadan kaldırmak için 5 sn gecikmeli çekim yapıldı… Önce 1600 ASA ile başladığım çekimlerde 100 Asaya kadar indim …1600 ASA 30 sn pozlama ile başladım , 100 ASA 1 Sn kadar tüm asa değerlerinde ve 30 sn 1 sn aralığındaki pozlamalarda diyafram ve objektifi de 18mm ve 70 mm arasında değiştirerek her bir çekim koşulunda ikişer kare çekim yapmak suretiyle testi bitirdim. Test sonunda bütün çıkan kareleri önce 15,4” inçlik bilgisayar monitöründe 1024x768 pikselde ekrana yayılmış sonra tam boyut ve sonra da %500 büyütülmüş haliyle dakikalarca evire çevire izledim…

Eh.. Elden geldiğince ilmi bir deney yaptık diyoruz ya…

Şimdi bu sitede gördüm bazı arkadaşlar dev araştırma filan deyip, Canon S3 IS de netlik sorununu filan var başlığı altında vardıkları neticeleri bir güzel koymuşlar ortaya… Yaptıkları deneylere gelince hangi koşullarda çekildiği belli olmayan bir takım fotoğraflara hem de internetten bakıp üzerine yorum yapmışlar…Tek deneyimleri bu…. Hatta öyle sitelere referans vermişler ki aklınız durur

Al işte;

http://www.lesnumeriques.com/duels.php?ty=1&ma1=1&mo1=50&p1=71&ma2=1&mo2=214&p2=1088&ph=6

Bu sitede güya kameralar karşılaştırılıyor… Hem de neredeyse bütün kameralar…

Bir arkadaşımızın yaptığı açıklamayı kelimesine dokunmadan yazıyorum

“Bulduğum yabancı bir inceleme sitesinde,her markanın hemen her modelinden bulunduğu fotoğraf kıyaslamalarına baktım,her makina ile çekilen fotoğraflar birbiriyle aynı kareler ve farkları çok açık ve net gözlemleyebiliyorsunuz!!!Makinelerden biri sol tarafta ve çektiği kare hemen alltında,diğeri ise hemen sağda ve çektiği kare aynı ama o makineye ait,dolayısıyla farklar çok açık...Ancak şokkk olmuş durumdayım,CANON POWERSHOT S3 IS ile S1 IS'yi karşılaştırttım ve S1 IS'nin S3 IS'ye göre çok daha üstün olduğunu gördüm GECE ÇEKİMİNDE,lütfen bir yanlışlık olabileceğini söyleyin,tam S3 alma arifesinde bu olay bende soğuk duş etkisi yarattı
Yani sizce bu far nedendir?Acaba fotoğrafı çeken kişi aynı ayarları kullanmadı mı??S1'in gece çekiminin S3'ün gece çekiminden iyi olma ihtimali varmı?Bence bir yanlışlık var orada,A510'un bile gece çekimi daha iyi gözüküyor,lütfen ama lütfen girip sizlerde bakın ve bir yorumda bulunun da rahatlayıp alayım şu S3'ü”

Bu siteye bakınca ben de şok oldum… Yapan adam iyi uğraşmış ama baştan sona hatalı neresinden başlasam hataları anlatmaya… Gece çekimi diye mum ışığında çekim yapmış… Mum ışığı malum her saniyesi değişken bir ışık ve pozlama uzunluğu ve çekim açısı gibi değerler değiştiğinde aynı makinayla bile üst üste iki kare aynı fotoğrafı çekmek ilmen imkansız bir şey… Kaldı ki yayınlanan fotoğraflara baktım hepsi farklı açılardan farklı yakınlıkta yapılmış, çekim değerleri bile yok neticesinde ne mi olmuş… Ne olacak baba gibi Canon S3 IS nokia cep telefonunu geçememiş gece çekiminde… Yahu ben tripodsuz filan Aydedeyi çektim bu aletle bir zahmet gitte bak değil mi galeride var… Hem de 12 x zoom la el insaf ne diyeyim. Adam 400 asada 12x zoomla gündüz gibi fotoğraf çeken S3 le Nokia cep telefonunu kıyaslıyor bu gibi sitelerde sakatlıkta buradan başlıyor ya neyse…

Sağd

Tarih: 22 Ekim 2006, 08:10 - İp: 88.***.**1.85
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

BULB çekim yapabilmek için uzatmalı deklanşör veya uzaktan kumanda gerekmekte olduğundan bunu deneyemedim... Ancak yaptığım 1000 i aşkın çekim neticesinde bende tam bir kanaat oluştuki bu hot pixeller enstantane süresi ile yakından alakalı... (tabii asa ayarıyla da) Bu bakımdan bulb çekim yaptığınzda da enstantaneyi ne kadar süre tuttuğunuza bağlı olarak aynı sonuçları alacağınızdan emin olabilirsiniz diye düşünüyorum...

Hot pixellerin noise olmadığın söyleyeyim... Her seferinde aynı yerde oluştuklarını da bildirmek istiyorum... Sanırım bunu yukarıda çok açık belirtmemişim... Bu da doğrudan algılayıcının yapısal bir bozukluğuna işaret ediyor... Ancak tekrar belirtmek isterim ki zaten yüksek asa değerlerinde ve gerçekten çok ama çok uzun pozlamalarda karşımıza çıkan bu sorun,bu gibi çekimlerde karşılaşılması mukadder olan gren sorununun yanında okyanusta su damlası bile değil...Eminim her makinada özellikle de CCD algılayıcı makinaların hepsinde vardır... Tabii denemek lazım... Bekliyorum farklı makinalarla deneyen arkadaşların neticelerini...Hot pixel olayı kafaya takılacak bir mevzu değil böyle extrem koşullarda çekilen fotoğraflardan zaten ne gibi beklentileriniz olur ki? Makinayı röntgen cihazı olarak kullanacak kişinin özel yapım makina kullanması gerekir...
Yani 15 sn ve üzeri pozlamalarla bu makineleri kullanma konusunda ciddi ihtiyacı olan bir adamın Nikon D80 gibi giriş seviyesi bir SLR ile ne işi olur...Makinanın konsepti ve segmenti belli... Bu çekim koşullarına cevap vermesi ve şu veya bu şekilde 1600 asada çekim yapması bile orta düzey (ve hatta ileri düzey) bir fotoğrafçı için fantazi kabilinden bir şey...

Tarih: 23 Ekim 2006, 00:37 - İp: 88.***.**7.22
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Muhtemelen 1600 isoda deneme çekimleri dışında çekim yapmayabilirim.
ama 100 isoda Bulb kulanacağımı biliyorum.Soruyu o nedenle sormuştum.

Yanıt için sağolun.Mutlu Bayramlar........

Tarih: 23 Ekim 2006, 01:01 - İp: 85.***.**8.111
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

100 asada 30 sn de zaten hiç problem yok daha yukarı çekimleri denemek lazım....

Tarih: 23 Ekim 2006, 03:44 - İp: 88.***.**7.22
karakaş
karakaş (üye)
İstanbul / Amatör

emegine ugraşına teşekkurler D 80kullanıcısı olarak muthiş bir çalışma yapmıssın gerçekten muthiş.türkçe kullanma kılavuzuna gelince bende de aynı sorun var.çok yakında halledecegim galiba.elime gecince mail atarım sağlıcakla

Tarih: 5 Aralık 2006, 01:18 - İp: 85.***.**0.20
tx1220
tx1220 (üye)
İstanbul / Amatör

Gercekten emegine tesekkurler....
Senden sonra denedim. D80ile ve 1600 asa 30 sn pozlamada 1 adet kırmızı tam boyutta toplu igne basından biraz kucuk tespit ettim.

Tarih: 7 Mayıs 2007, 11:56 - İp: 88.***.**0.164
metekorkan
metekorkan (üye)
Iğdır / Amatör

bu güzel çalışma için ben de teşekkür ederim.benim de s5600 makinemle başım bir haftadır dertte..
sürekli aynı yerde düşük iso ve hızlı enstantane farketmeksizin olusan kırmızı/pembe gibi bir renge sahip bir lekem var.. bu hot pixel midir değil midir anlayamadım.. bir yıllık garantim daha var makinamı servise göndersem mi ? leke tam merkezde ve renkli olduğu için daha can sıkıcı oluyor
buraya bir kesit koyuyorum
cevap verirseniz öok sevinirim

Tarih: 27 Mayıs 2007, 01:45 - İp: 88.***.**9.128
reala
reala (üye)
İstanbul / Amatör

bence sorununuz hot pixel degil , olu pixel .. makinenizi fujifilm TR. nin yetkili teknik servislerinden birine goturdugunuz taktirde cozulmeyecek birsey degil ...

www.fujifilm.com.tr buradan bilgi alabilirsiniz..

Tarih: 28 Mayıs 2007, 18:13 - İp: 85.***.**4.116
geribas
geribas (üye)
Adana / Amatör

siteyi keşfedeli biraz oluyor.:D bu gün de üye oldum.. D80 almayı ben de istiyorum.. malum öğrenciyiz:D paramız yok!:D ama Dunesea nın setinden istiyorum:D

ayrica araştırmanın hepsini okudum.. gerçekten kontrollü bir deney..!:D tebrik ederim. bilgiler için teşekkürler.. güzel bir site böyle gider işallah.

eger her şey beklediğim gibi giderse yakın zamanda sizden lens tavsiyesi isteyeceğim!:D

#geribas' tarafından 13.07.2007 13:06:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Temmuz 2007, 12:57 - İp: 88.***.**4.90
topazio
topazio (Objektif)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

walla gec de olsa dicem helal olsn hersey için tesekkurler param olsa odul vercem ama elden gelen bısey yok helal olsun bılgını bızle boyle paylastıgın ıcın sırf sen ozenıpde yazdgın ıcın okudum konuyla fazla alak yok helal olsn kardesim ii calısmalar..

Tarih: 29 Temmuz 2007, 23:13 - İp: 88.***.**3.58
maheo
maheo (üye)
Yurtdışı / Amatör

tebrikler dostum emegine saglik

Tarih: 14 Ekim 2007, 19:34 - İp: 87.***.**2.108