sazi95
sazi95 (üye)
Bolu / Amatör

D90 Diyafram Kayması

Fotoğraflarım birden bulanık çıkmaya başladı.bugün bi fotografcıya sordum.makinenin diyaframı kaymış.garanti dışı kalıyor dedi.internette araştırdım ne böyle bir terimden bahsediliyor ne de böyle bir sorundan. Gerçekten böyle bi problem var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 2 Ekim 2012, 17:06 - İp: 88.***.**4.230
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

"makinanın diyaframı kaymış" ?
Ve bunu söyleyen bir fotoğrafçı?

Diyaframın ne işi var makinada? Diyafram lenste bulunur ve büyük ihtimalle "kaymış" kelimesiyle diyafram bıçaklarında olabilecek bir sorunu kastediyor. Başka bir lens ile gövdeyi test edin.

Tarih: 2 Ekim 2012, 18:08 - İp: 46.***.**3.230
sazi95
sazi95 (üye)
Bolu / Amatör

Benim hatam.lensin diyaframı kaymış dedi ben hata ile makinenin diyaframı kaymış yazmışım.peki lens tamir edilebiliyor mu yoksa yeni lens mi almam gerekiyor?

Tarih: 2 Ekim 2012, 22:59 - İp: 88.***.**4.230
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Lens tabii ki tamir edilebilir, sonuçta değişmesi gereken parçalar doğru bir teknisyen tarafından değiştirilip sonrasında da gerekli calibrasyon ve testler uygulandıktan sonra sorun kalmaz.
Ama bütün bu işlemlerin maliyeti ile lensin yeni fiyatını karşılaştırmak gerekir. Elinizdeki lensin yenisi 1-2 bin dolar civarındaysa tabii ki tamir ettirmek mantıklıdır. Ama 150-200 dolarlık bir kitlensten bahsediyorsak yenisini almak daha mantıklı gelebilir.

Tarih: 3 Ekim 2012, 09:26 - İp: 46.***.**3.230
  • 1