forochel
forochel (üye)
İstanbul / Amatör

D90 da Af-area Mod

Arkadaşlar single mod,dynamic area ,auto area ve 3D tracing
modalrı hakkında bilgi verebilirmisiniz ne zaman hangisini kullanacağımı tam olarak bilemiyorum. Bilhassa 3D tracing ne zaman kullanılmalı?

Tarih: 30 Mart 2011, 00:06 - İp: 88.***.**6.243
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bknz,Paperman...

#ozansan' tarafından 30.03.2011 08:46:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mart 2011, 07:11 - İp: 219.***.**6.57
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Öncelikle , Nikon'un kullandığı benzer terminoloji ve içinde geçen aynı isimlendirmeler sebebiyle kafa karıştıran "AF Mode" ve "AF Area Mode" 'un ne olduğunu ayırd ettiğinizi ve sorunuzun sadece ikincisi ile ilgili olduğunu farzediyorum. Durum bu ise :

Single area : Makina seçtiğiniz tek nokta üzerine AF yapar , obje oynasa bile değişmez.

Dynamic Area : Tüm fokus noktaları dinamik haldedir . Deklanşöre yarım bastıktan sonra obje oynarsa , fokus kareniz kayarak kadraj içinde onu takip eder. Spor/hareket fotoğrafları için uygundur.

Auto-Area : Yukarıdaki ikisine , hareket olup olmadığına bakarak karar verir.

3D : Objeyi takip konusunda yeni modellere eklenmiş bir özellik . Hareket oluştuğunda objeyi , özel bir renk/contrast/WB değişimini algılayan sensör sayesinde takip eder. Bu varken , gidip Dynamic veya Auto mode'u seçmenin manası yok derim .

Habire ayar değiştirmektense , makinamın devamlı 3D'de durmasının sakıncasını görmedim - genelde statik manzara fotoğrafları çeksem de. AF noktasını seçtikten sonra son anda karar değiştirip kadrajı kaydırırsam fokus noktasını takip etmesini de yararlı buluyorum . Aile/çocuk enstantaneleri için de uygun .

Kontrastın/ışığın zayıf olması sebebiyle çekim anında AF noktalarının zorlanıp alakasız yerlerde devamlı dolaştığını görürsem veya yakın plan çalışıyorsam Single Area'ya alıyorum .

edit : Ozansan aslında 1 dakika önce cevaplamış ama haliyle yazarken göremedik

#paperman' tarafından 30.03.2011 07:43:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mart 2011, 07:12 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bende benimkini siliyorum cunku sizinki daha ayrintili ve aciklayici olmus hadi bakalim...

#ozansan' tarafından 30.03.2011 08:46:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mart 2011, 08:45 - İp: 219.***.**6.57
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben de aynı düşünceyle benimkini silsem tam olurdu

Tarih: 30 Mart 2011, 09:35 - İp: 96.***.**4.180
forochel
forochel (üye)
İstanbul / Amatör

bende 3D modda kullanıyorum
P de ayarlı durumda 3D modunda ve ölçüm pozlama özelliğide 3D renkli matris seçili
ama sanki bazen çektiğimde merkez net geri yerler flu gibi geliyor aynı fotoyu flaşsız autoda çekince daha net gibi geliyor bana. Nedeni ne olabir?

Tarih: 30 Mart 2011, 23:40 - İp: 88.***.**6.243
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"...sanki bazen çektiğimde merkez net geri yerler flu gibi geliyor..."

AF focus tutturulmasından ziyade , diyafram kaynaklı alan sığlığı problemine kayıyoruz gibime geliyor. Alan derinliği konusunu bir okumanızı , hala gerekiyorsa örnek yüklemenizi öneririm.

Tarih: 31 Mart 2011, 02:26 - İp: 96.***.**4.180
baynikon
baynikon (üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Bende 3D tracing modunu kullanacagim ama ayarlamaya calistigimda " Bu secenegi su an ki ayarlarinizla kullanmazsiniz yaziyor" nasil ayarlamam gerekir.

Tarih: 31 Mart 2011, 07:31 - İp: 174.***.**9.7
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

AF Modunun ( AF Area mode değil ) , AF-S ( Single fokus )'da olmaması lazım.

Tarih: 31 Mart 2011, 07:56 - İp: 96.***.**4.180
forochel
forochel (üye)
İstanbul / Amatör

paperman ilginize teşekkür ederim en kısa zamanda deniyeceğim bunu olmazsa tekrar başınızı ağrıtırım

Tarih: 1 Nisan 2011, 00:08 - İp: 88.***.**6.243
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Paperman üstad o kadar güzel izah etmiş ki eklenecek pek bişey yok aslında. Alan derinliği yani resmin merkez bölümün net diğer kısımlarının görece flu olması konusunda yüksek F değerleri yani kısık diyafram kullanmanızı öneririm. Tabi ışık şartlarına bağlı olarak. Bir de sanırım tüm optik ekipmanlarda söz konusu olan köşelerin yeterince keskin olamaması durumu var. Mesela lensler kıyaslanırken uzman sitelerde forumlarda köşe bölgelerdeki softluk (yada tersi keskinlik) de bir kriter olarak dillendiriliyor ama sizin sorununuz bununla mı ilgili bilemiyorum.

Tarih: 1 Nisan 2011, 15:12 - İp: 62.***.**2.1