cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

D80 Ve M42

merhaba,

d 80 ile m42 lens kullana arkadas varsa yardim istiyorum.
makinenin hangi modunda hangi ayarda cekim yapmaliyim makineye takince lens yokmus gibi davraniyor ve ayar yapamiyorum.

bilmeyenler icin m42 adaptor eski tip vidali objektifleri yeni makinenizda kullanmaniza yarayan bir adaptordur.
canon sony pentax nikon vs.vs hemen hemen butun makineler icin mevcuttur.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 10:05 - İp: 88.***.**8.75
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba;
M42 adaptörle vidalı lensleri kullanıyorum ma maalesef D80 de değil Pentax K10D de. Ben kendi kullandığım şekli anlatayım, tahminimce D80 de de çok farklı değildir.

1. Makineyi manuel modda kullanıyoruz. (Diyafram öncelikli modda da (Av) çalışır ancak sürekli en açık diyaframı kullanır)
2. Makineyi Manuel Fokus ayarına getiririz. (aslında Af de de çalışır ama bu durumda sadece odaklama sinyali yanınca çekim yapabilir)
3. Çekeceğimiz nesneye manuel odakladıktan sonra deklanşörün yanında yeşil buton var K10D de, ona basarız ki makine ışığı ölçüp pozlamayı yapsın.
4. Deklanşöre basıp çekim tamamlanır.

not: Benim vidalı lenslerde Manuel-Automatic seçici halka var. Bir yerlerde okumuştum eğer Vidalı lenste bu seçenek yoksa, lensi sadece Av modunda kullanırmış gibi yalnızca en açık diyafram değerinde kullanabiliyormuşsun. Ancak bunu sadece okudum tecrübe etmedim.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 13:47 - İp: 78.***.**5.148
  • 1