gokanlam
gokanlam (üye)
Antalya / Amatör

D80 Sensörde Çizik

Merhaba,

Garanti kapsamındaki Nikon D80'in sensörünü bir tanecik tozu temizlemek için haşat ettim. 5 günlük çalışma sonucunda sensör üzerinde gözle görülür (ve fotoğraflara yansıyan) 5-6 adet çizik oluştu.

Öncelikle sensörde toz, leke vs. ile karşılaşanlara
sensöre doğrudan temastan kaçınmalarını şidetle öneriyorum.

Sanırım sensörü değiştirmem gerekecek çünkü çizikler yazılım ile örtülemeyecek kadar fazla. Bu işlemin maliyeti hakkında fikri olan var mı? Bilen varsa lütfen alıştıra alıştıra yazsın, makina derdine kalp krizi geçirmeyeyim

Tarih: 9 Mart 2008, 14:16 - İp: 85.***.**4.33
aday74
aday74 (üye)
İçel / Amatör

sensör fiyatını bilmem mümkün değil ama eğer sesör boyutları aynı ise ve daha hesaplı olacaksa ikinci el bir d100 d40 ya da d70 alıp sensörünü makinenize taktırabilirsiniz.

Tarih: 16 Mart 2008, 22:04 - İp: 88.***.**6.196
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

arkadaşın sorunu çözüldü aday74. ayrıca da sunmuş olduğun öneri yanlış,nasıl olacak öyle d100 ün d70 in sensörünü d80 de kullanmak falan

Tarih: 17 Mart 2008, 18:18 - İp: 88.***.**7.116
evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

Çok geçmiş olsun gokanlam.Sorunun hallolduğuna sevindim.İyi fotolar.

Tarih: 18 Mart 2008, 14:10 - İp: 85.***.**3.64
omrrdm
omrrdm (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşım öncelikle çok geçmiş olsun inşallah banada geçmiş olur çünki aynı dert bendede var nası hallettiğinizi öğrenebilirmiyim bidaha o sensore asla deymem bi halletsem

Tarih: 27 Mart 2008, 20:28 - İp: 88.***.**9.185
gokanlam
gokanlam (üye)
Antalya / Amatör

Tekrar merhaba,

Bu tür bir durumda şu yolu izlemenizi tavsiye ederim (ucuzdan pahalıya doğru):

1. Sensörü bir servise (yetkili veya özel) temizletin. Benim sorunum bu aşamada çözüldü.

2. Çizikler sensör üzerindeki koruyucu camda kalmış olabilir. Bu durumda uygun malzemeye sahip bir serviste camı değiştirtebilirsiniz. Yaklaşık 200-300 YTL tutacağı söylendi. Ancak riskli bir işlem cam ile sensör arasında toz kalabiliyormuş...

3. Sensörü değiştirtin. Benim sensör için $400-$500 gibi bir masraf çıkaracağı söylendi.

Bu işlemler uzun, riskli ve pahalı eğer çizikler çok fazla değil ise dert etmeyin ve açık diyafram ile fotoğraf çekin , fotoğraf işleme programları ile halen gözüküyorlar ise çizikleri gizleyin (:

Özgür Foto'ya yardımları için teşekkür ederim.

#gokanlam' tarafından 28.03.2008 00:22:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mart 2008, 00:17 - İp: 88.***.**3.64
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Demekki ben şansımı fazla zorlamışım ve şanslıymışım

İyi cerrah şanslı cerrahtır.

Tarih: 29 Haziran 2008, 15:21 - İp: 88.***.**3.21
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

sensörün önünde özel kaplamalı cam vardır o çizilmiş
sensör çizilmesin diye
anlıyan bir tamirciye götürürsen ön camı belki değiştirebilir

Tarih: 28 Ağustos 2008, 03:04 - İp: 85.***.**9.172
bngl
bngl (üye)
İzmir / Amatör

aynı dertten bende de var sorunun nasıl çözüldügünü yazarsanız bende aynı yontemi uygulayım teşekkurler

Tarih: 17 Haziran 2010, 14:05 - İp: 88.***.**3.86
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sensördeki tozlar için;

Objektif çıkarılır. Power on yapılır. Menüden "sensor cleaning" seçilir. Elektrik süpürgesi çalıştırılır, süpürgenin ucu objektif yuvasının girişinde tutulur. (içeri sokulmaz) Diğer ele de pompa alınır. Bir yandan pompayla tozlar kaldırılırken elektrik süpürgesiyle de çekilir. Ayna, perde vs. kırılırsa sorumluluk kabul edilmez.
Ben 4 senedir kullandığım makinemde 4-5 kere denedim bu metodu, hepsinde de tozlardan kurtuldum.

#bitpire' tarafından 17.06.2010 17:02:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2010, 14:36 - İp: 213.***.**5.242
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

bitpirenin olayi na ilave eger yapismis kucuk kirler mevcut ise,bunlarda ozel temizleme kalemleri ile yumusak bir sekilde giderilir.Bendeki D90 da mesela toz degil sanki su sicramis gibi nerden geldi ise enteresan bir sorun vardi.Bu kalemler ile yumusak daireler cizerek bu sorunu giderdim acikcasi.Yumusak davranmak burdaki puf noktadir.Baktiniz yumusaklik ile olmuyor ozaman zorlamaya gerek yok fazla.Ortamin aydinlatmasi da onemli burada tabiki gormeden hicbirsey olmayan noktalarada mudahalede bulunmak cok yanlis.En once yapilmasi gereken sey tozun cinsini anlayabilmektir.Sensor ilede direk temas yoktur hicbir zaman uzerinde ince kaplama tabakasi vardir ki bu gibi temizlemeler icin sensor zarar gormesin diye.
Sorununu kaca cozdu bu arkadaslar bi zahmet yaziver?!

#ozansan' tarafından 19.06.2010 15:26:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2010, 03:53 - İp: 221.***.**6.23