chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

D-slr Makinalardaki Perde Ömrü!

Merhaba arkadaşlar bu D-SLR makinalardaki perde ömrü muhabbeti nedir? 40 bin 50 bin olduğu söyleniyor ne yani şimdi 40 - 50 bin foto çektikten sonra makina bi işe yaramayacakmı. Ne diyonuz bu konu hakkında?

Tarih: 24 Ağustos 2006, 16:40 - İp: 85.***.**5.171
cec
cec (üye)
İçel / Meraklı

ilk notebook pc aldıgımda kullanma kılavuzunu okurken bu pc nın azamı omru 7 yıldır dıye yazı gormustum baya moralım bozulmustu..........o notebook üzerine 9 tane pc degiştirdim.2 hafta önce ilk d slr makınamı aldım biraz öncede bu başlıgı gordum yine moralım bozuldu ama notebook hikayem aklıma gelince biraz rahatladım.

Tarih: 14 Eylül 2006, 18:13 - İp: 88.***.**5.246
volknakgül
volknakgül (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Öxür dilerim ama O zaman benım perde deişmesi gerekirse D2H biraz pahalı mı olacak acaba! Araya girmiş gibi olmıyım ama işkillendim şimdi gecenın bı yarısı! saygılarımla

Tarih: 9 Ekim 2006, 01:20 - İp: 85.***.**9.183
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

"haccker" Tahminimce biraz daha pahalı olabilir çünkü biliyosun biçok D-SLR dan daha hızlı bi perde sistemine sahip D2h. Ama makinada makina şimdi allah nazardan saklasın

Tarih: 9 Ekim 2006, 01:25 - İp: 85.***.**1.89
yapan09
yapan09 (üye)
Aydın / Meraklı

Bende eos 10d var perde değiştirildi shutter 159.500 de felandı. Perde ömrü diye bişey var ama makinanın ömrü bitiyor diye birşey yok benimkisi hala canavar gibi. Son zamanlarında biraz yavaşlamaya başladı sonra errror 99 verdi birkaç gün daha dayandı ve hakkın rahmetine kavuştu. Bence korkusuzca baın deklanşöre kendinizi sınırlandırmayın unutmayın sanatda sınır yoktur.

Tarih: 9 Ekim 2006, 11:51 - İp: 88.***.**1.129
sam232
sam232 (üye)
Antalya / Amatör

pekı arkadaşlar bu perde ömrü olayı ..dslr-lıke olan sony h9 dada var mı.. yada diger kompak makınelerde.

Tarih: 17 Mayıs 2008, 17:51 - İp: 85.***.**6.151
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

kompakt makinelerde perde yok

Tarih: 17 Mayıs 2008, 21:38 - İp: 85.***.**2.132
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Acaba üreticiler perde shutter diye bizi kandırıyorlarmı?
Dslr makinelerde fotoğraf çekmesi için perdeye ne gerek var?
Görüntüyü düşürsek perdesiz ccd nin üstüne.
deklanşöre basınca elektronik olarak pozlama yapamazmı ?
böylece compakt makinelerde olduğu gibi ;
arkadaki lcd den canlı görüntüyüde görüp,
Hatta movie bile kaydedilemez mi?
A.K.

Tarih: 21 Mayıs 2008, 20:43 - İp: 195.***.**8.176
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

appendix ne yaptın öyle, perdesiz fotoğraf makinesi mi olur.
fotoğrafın nasıl oluştuğunu bilmemiz gerek. kovaya su doldurmaya benzer fotoğraf çekmek. burda kovamız film veya sensör, musluğun genişliği diyafram, su da ışıktır. musluktan her zaman su akıyor. yani ışık her zaman var ve lensten geçip sensöre doğru geliyor. kovanın ağzına bir kapak konmuş ki (perde) kovaya ne kadar su gireceğini kontrol edelim diye. o kapağı ne kadar hızlı açıp kapatırsanız (perde hızı) kovadaki suyu (fotoğraftaki ışık miktarını) ona göre ayarlarsınız.

yani kovadaki suyun miktarını ayarlamak için mantıken iki yöntem var: biri ağzına kapak koymak, diğeri de kovayı musluğun altından çekecek bir sistem geliştirmek.

kapaklı sistem bugün kullandığımız makinelerdeki perde sistemi. filmin veya sensörün hareket ettiği başka bir sistem kullanan fotoğraf makineleri varsa ben bilmiyorum. bilenler varsa anlatsın.

yani kompakt, SLR-like, SLR.. hepsinde vardır perde. "kompakt makinelerde perde yok"derken perdeyi refleks aynasıyla karıştırıyor olabiliriz belki.

Tarih: 26 Mayıs 2008, 18:04 - İp: 81.***.**8.58
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

perde yok derken biraz karıştırdığım doğru...slr benzeri ayna prizma sistemi yok demek istedim. yanılmıyorsam bozulan sadece perde değil bu sistemin perdeyle ilişkisi...

Tarih: 4 Haziran 2008, 14:34 - İp: 85.***.**8.141
kopilcom
kopilcom (üye)
Ankara / Meraklı

ya arkadaşlar aklım karışmadı değil yani şimdi yeni bir dslr makine aldım amatör olduğum için makineye alışabilmek için günlük 50-100 arası çekim yapıyorum aylık nerdeyse 3000e yakın bir değer yaparki 50bin gibi bir hesaba göre 15 ay sonra nsensörmü değiştirmem gerekiyo ?
açıkçası bu konu beni çok rahatsız etti keşke görmeseydim

Tarih: 7 Haziran 2008, 14:37 - İp: 88.***.**7.7