cagrig
cagrig (üye)
İzmir / Amatör

Close Up Kitleri

Close up kitler hakkında bana yardımcı olurmusunuz. Tam olarak ne işe yarar?

Tarih: 30 Mart 2006, 18:40 - İp: yok
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Cagrig
Birkaç gün önce üçlü takım aldım. Bana anlatılanları ben size anlatayım. Lensinizin macro mesafesini ölçüleri değişken merceklerle ayni boyutta 50-60 cm den çekebiliyorsunuz. lensinizin macro mesafesi 10 cm ise örneğin bir kelebeğe 1o cm yaklaşamazsınız. Takacağınız bir close up mercekle makinenizin 10 cm den çektiği makro boyutunda 50-60 cm den çekebileceksiniz. (Hatalarımı ustalarım düzeltecektir.)

Tarih: 30 Mart 2006, 23:07 - İp: 88.***.**0.33
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Close up setleri gördüğüm kadarı ile +1 +2 +4 olarak satılıyor. Bunları üst üste takarak +7 lik bir close up da elde edebilirsiniz. Ancak o zaman kenarlarda bozulmalar oluyormuş.

Ayrıca Macro +10 satılan Macro filtreler de var. Bunlar diğerlerinin aksine çift lensten oluşuyor. 1. lens cismi yakınlaştırırken 2. lens yakınlaşmadan oluşan bozulmaları düzeltiyormuş. Ancak ben İzmir de hiç bir yerde macro filtre bulamadım. Çoğu kişi ne olduğunu bile bilmiyordu. Sadece Refo fotoğraf ta vardı ancak o da benim lens çapıma uymadı.

Ayrıca sadece odaklama uzaklığınızı arttırmıyor close uplar çekeceğiniz makronun çok daha detaylı çıkmasını da sağlıyor.

Bir de Extension Tube ler var. Bunların mantığını ben bilmiyorum. Macro filtrelere göre daha avantajlımıdır onu da bilmiyorum. Biri beni de aydınatırsa sevinirim..

Tarih: 31 Mart 2006, 09:21 - İp: 85.***.**0.248
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

@ bmadran
extension tube daima daha fazla performans verir önüne extra mercek takmadıgınız için objektifinizin mercek kalitesini bozmamış olursunuz . extension tube + zoom obj ile odak uzaklıgınıda da kaydırıp yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz . ex tube adı üzerinde uzatma tüpü dür ve içinde mercek yoktur içi boş 12*24*30 mm bilezikler halindedir size büyütme (x1 x2 x3) gibi olanaklar saglar bol fotograflı günler..

Tarih: 31 Mart 2006, 15:51 - İp: 85.***.**7.3
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Aynen arkadaşların dediği gibi bende canon un 500 d si varbGayet iyi.Lakin fazla büyütmüyor.Sanırım + 2 imiş.Ama hiçbir bozulma olmuyor.
positif 9500 için süper makro lens gönderecek. Onları test edeceğim.

Tarih: 31 Mart 2006, 19:48 - İp: 85.***.**7.27
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Çok teşekkürler açıklamalar için..

Tarih: 1 Nisan 2006, 10:45 - İp: 81.***.**9.149
cagrig
cagrig (üye)
İzmir / Amatör

Yardımlarınız için saolun.

Tarih: 1 Nisan 2006, 13:10 - İp: 85.***.**3.22
  • 1