mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Sx20 Is Filtre Takılır Mı?

Herkese merhaba.

Benim Canon SX20 IS makinam var. amazon.com'da makina hakkında yorumları okurken gözüme takıldı; bu modele filtre takılabildiği söyleniyor.

Bu konu hakkında yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Tarih: 23 Mart 2010, 17:54 - İp: 88.***.**8.237
mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar neredeyse 40 kişi okumuş ama fikir belirten yok...

Tarih: 24 Mart 2010, 15:38 - İp: 95.***.**5.31
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

UV, polarize vs filtreler ya da close up lensler takılabilir. Close up lens takmak için adaptör gereklidir.

Tarih: 24 Mart 2010, 21:51 - İp: 78.***.**1.178
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Uzun zoomlu makinada bu biraz zor hali ile adaptorun falanda buyuk olmasi gerekir ki,onun icin disli yeri de falan da yok.Canon en azindan sunmamis boyle bir urun ancak burda Japonya da yan sanayii diyeyim bazi enteresan adaptorler mevcut yeri falan olmasi onemli degil bir sekilde lense adapte ediliyor.

Tarih: 25 Mart 2010, 13:39 - İp: 221.***.**4.187
mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Bu işte çok çok yeniyim ve açıkçası filtrenin çektiğim fotoğrafları nasıl etkileyeceğini bile tam kestiremiyorum. Adaptör de kullanmak gerekecekse galiba en iyisi Hayyam'ın yolunu tutup Makro Murat'tan uygulamalı olarak öğrenmek (forumlardan böyle birinin varlığını öğrendim).

Makinayı alırken aklımdan hiçbir şekilde bu konuyla bu kadar ilgileneceğim geçmiyordu. Her şey makinanın üzerindeki ayarları nasıl kullanabileceğimi abimin bana göstermesiyle başladı.. Diyaframın, enstantanenin, ISO'nun, pozlamanın ne olduğunu, nasıl kullanacağımı hep bu forumda öğrendim ve artık fotoğraf makinama hükmedebiliyorum. Bu anlattığım topu topu 2 haftalık bir durum.

Çektiğim manzara fotoğraflarında gökyüzü ya çok parlak ya da gri oluyor. Düşük pozlamayla parlak gökyüzünü engellersem fotoğrafta istediğim renk ahengini de kaybediyorum. Filtreler bu konuda işe yarar diye düşünüyorum.

Tarih: 25 Mart 2010, 16:11 - İp: 95.***.**5.31
  • 1