diese41
diese41 (üye)
Bolu / Amatör

Canon Eos 400d Kit Lens Diyafram Sorunu

Makinemin objektifinde sanıyorum bir problem var. Daha önce karşılaşan olduysa yardımlarınızı bekliyorum.

Şöyle ki;

Makinem;

f5,0 da ve f5,6 da normal çekim yapıyor
f6,3 f7,1 f8,0 f9,0 f10 ve devamında kitleniyor
bazen f10 un üstünde de çekim yapabiliyor.

Lensi söktüm sorunsuz çalışıyor. Resetlemeyi denedim bişey değişmedi.

Kitlenme olayı da şu şekilde; normalde çıkan deklanşör sesinden biraz daha kısa bir ses çıkıyor ve ekranda şu mesaj
yazıyor: "Err99 Shooting is not possible. Turn the power switch to and again or re-install the battery."

Kapatıp açıyorum bataryayı söküp takıyorum tekrar deniyorum değişen bişey yok.Deklanşöre basıyorum aynı mesaj.

Denediklerim:

Objektifi söküp bağlantılarını silgiyle temizledim.
Bataryaların her ikisini de söküp beklettim tekrar taktım.
Farklı bataryalar denedim.
Bir tek denemediğim farklı bir objektif takıp aynı f değerlerinde çekim yapmak.

Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu daha önce?

Tarih: 5 Kasım 2013, 21:58 - İp: 78.***.**3.48
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Yabance siteler de okuduğuma göre bir çeşit parça hatası.Mesela pil,objektif...Ama genel olarak bilinemeyen hataymış.Bu hatayı görenler servise vermiş genelde.Bide silgiyle temizledim derken tam olarak ne???

Tarih: 7 Kasım 2013, 21:00 - İp: 212.***.**0.119
diese41
diese41 (üye)
Bolu / Amatör

Yabancı bir sitede lensin makineye bağlandığı noktaların iletim özelliğini kaybedebileceği üzerine durulmuş. Çözümü de şuymuş: bildiğimiz şu okullarda kullanılan karakalem silgisiyle sarı bağlantı noktalarını silmek. Bende bir işe yaramadı. Geçirgenlikten kaynaklanmadığını sanıyorum. Servise vereceğim ama nasıl olur kaç paraya yaparlar onu da bilmiyorum. Kit lens yerine bi tamron 18-200 lens almayı düşündüm ama şimdilik gücüm yetmiyor almaya. Tamire vereceğim sanırım.

Tarih: 8 Kasım 2013, 10:34 - İp: 93.***.**9.2
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Tamir 100 civarı tutarsa biraz daha biriktirip lens alın derim...

Tarih: 13 Kasım 2013, 11:03 - İp: 212.***.**0.119
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

Geçmiş olsun, sorunun objektifle olduğunu pek sanmıyorum bulabilirseniz başka bir objektifle deneyin derim.

Tarih: 14 Kasım 2013, 08:17 - İp: 92.***.**5.2
  • 1