fatiha
fatiha (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 550d Objektif

Merhaba iki gün önce 18-55 objektifiyle birlikte canon 550d aldım. Kullananlara veya bilgisi olanlara bi kaç sorum olacaktı. İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

1. Yanında verilen kit objektifi bildiğim kadarıyla çok kaliteli değil. Bir ay içinde yeni bir objektif almayı düşünüyorum. Örneğin canon 18-135mm hayyamda 600tl. Bu tercih iyi midir, yoksa daha iyi bir öneriniz var mı? Özellikle makro çekimler ve kuş fotoğrafları çekmeyi amaçlıyorum.

2. Makinayı videosu için almadım ama bir deneyeyim dedim videosunu. Video çekmek baya bi çaba ve bilgi istiyor. Ayrıca video çekerken başka bir yeri netlerken veya makinanın tuşlarına dokunurken oluşan tüm sesler videoda kayda alınıyor. Bu nasıl önlenebilir? Harici mikrofon kullanmak bir çözüm olabilir mi?

Tarih: 13 Ağustos 2010, 12:23 - İp: 78.***.**5.162
abdullah_55
abdullah_55 (üye)
Samsun / Meraklı

bende 550d almayı düşünüyorum. video çekerken tuş seslerini alması çok kötü

Tarih: 14 Ağustos 2010, 09:46 - İp: 81.***.**3.20
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

1-Eger birazda yuksek zoom merakiniz var ise 18-135 almaniz mantikli
2-Video ozelliginin DSLR larda pain in the butt(kicda aci)oldugunu defalarca yazdim.O yuzden bu konuyu unutun gitsin.Eger sabit bir objeyi cekecekeniz sorun yok ama hareketli objeler falan DSLR ve manual fouclama ile olacak isler degil.Bosuna zaman kaybi...Ne zaman objenin konumuna gore devamli otomatik fokus yapabileni cikar ozaman bir anlam ifade ederler.

Tarih: 15 Ağustos 2010, 05:33 - İp: 221.***.**6.23
fatiha
fatiha (üye)
İstanbul / Amatör

ozansan, yorumun için teşekkürler.
Benim anlamadığım dev üretici firmalar niçin dslr'lere hd video koyup reklamını yapıyorlar. Bu adamlar ürettiyse, kaliteli video çekmenin herhalde vardır bir kolay ve zahmetsiz yolu diye düşünüyorum. Belkide yanılıyorumdur.

Tarih: 16 Ağustos 2010, 09:42 - İp: 78.***.**5.162
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Herkesin video çekmekteki amacı farklıdır..

Ve bu videoyu kullanacağı alanlar farklıdır...

Sounları olsada f/1.4 veya makro bir lensle üstelik büyük sensorle başka türlü nasıl video çekeceksiniz. Alan derinliğini nasıl düşüreceksiniz. Bunu sağlayacak videokamera kaç para acaba..

Bence bu makinelerin video çekmesi bulunmaz bir nimet.. Alan derinliğini kullanmanıza imkan tanıyor.. Geniş açı videolar (10-20 ile mesela) çekebilirsiniz.

Videoda genellikle 3-5 saniyelik planlar şeklinde çekimler olur. Bunları birleştirip video yaparsınız.

Videodan anlamayan, makinelerin videolarını beğenmiyor...

Bari DSLR lere çamur atmayın..

Tarih: 22 Ağustos 2010, 08:42 - İp: 78.***.**9.143
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Benim anlamadığım dev üretici firmalar niçin dslr'lere hd video koyup reklamını yapıyorlar. Bu adamlar ürettiyse, kaliteli video çekmenin herhalde vardır bir kolay ve zahmetsiz yolu diye düşünüyorum "

-----------------

Herkes sadece bir pencereden bakıyor bu DSLR'lerde video işine ...

Bu makinalara HD video konmasının tek sebebi video'dan anlamayan fotoğrafçıların ciddi video çekmesi değil .

Ciddi video çekenlerin , bu işi daha küçük bir bütçe ile - bir DSLR ile yapabilmeleri . Niyet en başta bu muydu bilmem ama kısa zamanda ona dönüştü.

O kadar da iyi yapıyorlar ki , isterlerse TV dizisinin ( House ) bir bölümünü baştan sona DSLR ile çekebiliyorlar - 50 milyon kişi seyrediyor ve farkı anlamıyor . $100,000 'lık video kameranın işini $2000-3000'e görüyorsunuz .

Asıl işi video olmayan sizin,benim gibilere de aynı makinada aile/hatıra videosu çekme olanağı da verilmiş oluyor bu arada .

Tarih: 22 Ağustos 2010, 09:32 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Hocam o filmi cekerlerken 5DMII nin uzerine ne gibi aletler taktiklarini ve ne tur lensleri yeniden yarattiklarini soylemeden gecemiyecegim.Oyle al makinayi pro bir is cikart her babayigidin,ekstra alet edevatsiz yapacagi isler degil bunlar acikcasi.O yuzden 2000-3000 dolarla bitmeyen bir is eger benzer bir performans saglamak isteyen var ise.
Sadece iyi yonde bir gelisme olarak, Nikon D3100 ile artik devamli fokuslama olayini makinaya yaptiracak ve her ne kadar daha yeni olsada ve performansindan suphem olsada cok daha ucuz bir makinada boyle bir ozelligi getirdigi icin Nikonu kutluyorum.Iste simdi dusunmeye baslanilabilinir video ozellikli DSLR almak...

Tarih: 22 Ağustos 2010, 15:55 - İp: 221.***.**6.23
  • 1