ezmer
ezmer (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 550d Fps Problemi

Merhabalar, elimde Canon 550D var. Kısa film çalışmaları yapıyoruz. Fakat şöyle bir problemle karşılaştım;

Full HD 25 fps de kayıt aldığım zaman kalite güzel fakat çok akıcı bir görüntü elde edemiyorum ve bu göze batıyor. Bu yüzden HD kalitesine düşürüp 50 fps de çekim yapıyorum, daha akıcı bir görüntü elde edebiliyorum fakat görüntü kalitesinden ödün vermiş oluyorum.

Normalde bir pelikül 24 karedir + bir siyah kare, 25 karedir ve gayet akıcı biçimde görüntü sunar fakat 550D olsun 600D olsun Full HD 25 fps kalitesinde iken de akıcı olmayan ve göze batan bir görüntü alıyorum.

Normal olarak Full HD 25 fps de kayıt yaparken akıcı bir görüntü almam gerekirken makine bu performansı sağlayamıyor. Bu, elimdeki 550D de de 600D de de aynı.

Tarih: 2 Ekim 2012, 11:35 - İp: 193.***.**7.50
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Problemin bu sistemlerde olusan ve makinanin hizli cevrilmesinden/objelerin hizli hareketinden kaynaklanan "camera wobble" / dalgalanma olmadigindan emin misiniz ? Makinayi hic cevirmeden sabit objeyi cektiginizde problem kayboluyorsa, cekim stilinizi degistirmeniz lazim. Bu arada, perde hizinizin 1/50-1/60 arasinda tuttugunuzu varsayiyorum. Daha dusukse , fps hizindan yavassa sorun daha fazla olacaktir.

DSLR videolarin calisma tarzi bu. Cekim "perde" hizini biraz arttirmak ( yeterli isigi buluyorsaniz ) da bir cozum olmali.

Tarih: 2 Ekim 2012, 17:03 - İp: 96.***.**5.17
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Saniyede 25 karelik videolar icin 1/50 onerilir. Bir de cok hareketli objelerde ya da kamerayi cok hareket ettirirseniz "jello effect" denen sey olabilir.
Bir de kartiniz yeterince hizli mi? Videoyu oynattiginiz alet HD filmleri kasmadan izlettiriyor mu?

Tarih: 2 Ekim 2012, 17:12 - İp: 95.***.**6.64
ezmer
ezmer (üye)
İstanbul / Amatör

"camera wobble" yada "jello effect" değil problem.Problem görüntüde donukluk-akıcılık. Full HD 25 fpsde Kamera sabitken daha az göze batıyor bu akıcı olmayan görüntü, fakat film sırasında illaki takip eden kamera, dolly, pan, tilt gibi çekim tekniklerini kullanmamız gerekiyor. Kamerada hareket olunca bariz bir şekilde göze batıyor. Arkadaşlarımın 600D lerinde de aynısı oluyor. Kart hızım class 6. Arkadaşlarımınki class 10. Karttan hızından olur dedik o da değil. Enstantane de zaten video modunda 1/60 ın üstüne çıkmıyor. Yakında video atıcam farkını daha iyi anlatabilmek için

Tarih: 10 Ekim 2012, 22:52 - İp: 78.***.**0.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

TIKLAYIN

Bir goz atin. Yanlis bir sey yapmiyorsunuz, videodakileri uyguluyorsunuz zaten. Cekim stilinizi degistirmeye/iyilestirmeye, hareketleri kisitlamaya calisin - zorlugun burada oldugu belirtiliyor.

Tarih: 11 Ekim 2012, 17:24 - İp: 96.***.**5.17
arbor
arbor (üye)
Gaziantep / Amatör

Hafıza kartından olabilir mi ki?

Tarih: 17 Ekim 2012, 21:51 - İp: 95.***.**7.147
  • 1