aykutbuy
aykutbuy (üye)
Kocaeli / Meraklı

Canon 40d Yardım Ve İlk İzlenimler

Merhabalar,

Ben Sony A200 kullanıcısıydım fakat kuzenim kullanamadığı Canon 40D yi bana verdi.

İlk izlenimim canon çok zor geldi banada. Sony A200 e alışmışım ve kulanımı çok kolay bir makine. fakat Canonun büyüklüğü ve ağırlığı ağırlığı bana acayip bir heyecan katıyor.

daha bu akşam elime geldi makine. ilk problem makinede netleme problemi ile karşılaşmam oldu. sony loş odada şıp diye yakalıyo ve netliyo ama 40D netliyemiyor. netlik noktaları ile oynadım, AFDrive ile oynadım, netleme alanı ile oynadım naptımsa çözüm bulamadım. menülerden başka bir ayarı varmı acaba?

Dışarıya karanlığa tuttuğumda da Sony nin netlediği yere 40 D netliyemedi.
netlemiş gibi resim çektiğinde ise flu çıkıyor resimler.

üzerinde UV filtre var. o kadar uğraşmama rağmen sökemedim. nasıl taktılar anlamadımda. lense zararverecem diye korkuyorum. bunu UV filtreden yapmasından korkuyorum.

başka fikri olan üstatlarım varsa yardımlarınızı bekliyorum.

ayrıca makine Türkçe kullanma klavuzuna ihtiyacım var. elinde olan varsa mail atabilirse sevinirim. veya link varsa oda olabilir. (mail: [email protected])

daha ilk günüm. izlenimlerimi yazmaya devam edeceğim.
iyi günler dilerim. ışığınız ve manzaranız bol olsun )

Objektifim EF 28-135mm 1:3.5-5.6 IS

NOT: başlıktaki problemi değiştirdim belkide makinede problem yoktur, problem benden veya ayarlardan da kaynaklanabilir. makineyide kötülememek adına.

#aykutbuy' tarafından 20.04.2009 10:00:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2009, 23:38 - İp: 88.***.**2.40
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Makinaların üzerindeki lensler ne ?

AF performansını en çok lens etkiler.

Minolta/Sony'nin 18-70 F3.5-5.6 lensi plastiktir, dangur dungur dandiktir, optiği orta karardır, keskin değildir, geniş diaframda kenarlarda bol bol morumsu renk bozulması falan yapar, Ammaaa fokuslaması gayet hızlı ve hassastır, kısacası kullanılan onca adi malzemeye rağmen mekanizmasının tasarımı süperdir.

Tarih: 20 Nisan 2009, 22:58 - İp: 85.***.**3.67
aykutbuy
aykutbuy (üye)
Kocaeli / Meraklı

Canon 40D de kullanılan lens Canon EF 28-135mm 3.5-5.6 IS

Benim Sony de de 18-70 kit lens var.

ben ikisi içinde uygun olsun diye denemelerimi ikisinde de 50 mm de test ediyorum.

Canon 40D nin zaten Sony den üstün olduğunu ve kıyaslanamayacağını hepimiz biliyoruz. ama ben Sony de alışık olduğum ve Canonda bulamadığım özelliklerde olabiliyor.

belki çok basit gelecek ama Sony vizörün altında sensör var. ve siz kafanızı vizöre yaklaştırdığınız anda cisme netliyor. ayrıca ayarlarını gösterdiği LCD ekran siz kafanızı yaklaştırdığınızda vizöre kapanıyor kafanızı çektiğinizde vizörden geri açılıyor.

Canonda böyle bir mekanizma yok. eğer LCD ekran açıksa siz vizörden baktığınız zaman LCD ekran gözünüzü alıyor.

Görüntü kalitelerini kıyaslamıyorum hiç bir şekilde. Bir çok makinanın kit lensinden iyi bile olsa Sony de bir kit lens var. Çok güzel fotoğraflar çekebiliyor ama loş ortamlarda batıradabiliyor.

Bu arada Canonun en iyi AF performansını AI FOCUS da yakaladım. kullanma klavuzunu okuyunca kullanma klavuzunda da netliği yakalayamıyacağı yada yanlış yakalıyabileceği noktaları belirtmiş. aynı belirttiği gibi akşam oda içinde çok problem çıkarıyor bazen insanı sinir küpüne çevirebiliyor.

Tarih: 21 Nisan 2009, 08:18 - İp: 212.***.**5.66
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende 1988 model Canon EOS 850 var, bunun üzerindeyse 50mm F1.8 var. İşte bu 20+ yıllık lens ve gövde tek bir yatay AF sensör ile neredeyse hiçbirşeyi affetmiyor.

Aynı şekilde 50mm F1.7 Minolta lens ile ne eski Minolta 404si SLRım ne de KM5D DSLRım hedef şaşmıyor.

Sistem ne olursa olsun, Canon, Nikon, Pentax farketmez, bir makina 50 F1.7-2.0 lens ile fokus yapamıyorsa bir sorun olmalı. Elinizdeki Canon 40D'de veya lenste bir sorun olmalı.

#antika' tarafından 22.04.2009 02:24:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Nisan 2009, 20:21 - İp: 85.***.**3.67
aykutbuy
aykutbuy (üye)
Kocaeli / Meraklı

Antika cevapların için teşekkür ederim. Ben 50 mm bir lens kulanmıyorum sadece sony il aynı açıyı yakalıyabilmek için Canon EF 28-135 lensi 50 mm ye ayarlayıp fotoğraf çekiyorum.

Ama artık banada fotoğraf makinesinde bir problem olabilir gibime geliyor. çevremde çok Canon kullanan olmadığı için test de yapamıyorum.

Canon 40 D ile 28-135 IS lens kulanıp netleme sorunu yaşayan veya yaşamayan varmı?

Tarih: 21 Nisan 2009, 22:03 - İp: 88.***.**2.135
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

İyi akşamlar, Ben 20 D--30 D-- ve şu an 40 D kullanıyorum . 5 D ye geçmeyi düşünüyorum. Daha öncede MİNOLTA 7D kullandım 2 sene.
Anlatılanların hiç birini ben yaşamadım. Canonun foksu hızlı ve kararlı çalışır.
3 makinada ben bu sorunları görmedim. Vizör altındaki sensör çok önemli değil bence, aynısı minoltada vardı, kullanım farklılığı, minoltadan canon a geçtiğimde hiç sıkıntısını hissetmedim. Canonda aynı şey üsstte Lsd var.
Sonra arka Lsd nin rahatsızlığını hatırlamıyorum. Zaten sürelidir hemen kapanır. Bir rahatsızlığı yok bence.
28-135 lensi 6 ay kadar kullandım. Bu lens flu çekmez, yalnız zoom mesafesi nin uzun ve 3,5-5,6 oluşunun getirdiği netlik. Çok keskinlik beklemek yanlış olur.
Karakteristik olarak orta keskinlikte bir lenstir.
Canon sadece flaşlı çekimlerde hata yapar. Kullananlarda aynı sorundan muzdarip. kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Tarih: 21 Nisan 2009, 23:36 - İp: 85.***.**5.53
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Zoom lensi 50mm'ye almakla, 50mm lens kullanmak aynı şey değil.

Phase shift AF'nin 1 numaralı parametresi diafram açıklığıdır. Lens motorunun gövdede mi lenste mi olduğu USM mi SSM mi olduğu, Canon mu yoksa Minolta mı olduğu, bunların hepsi ikincil parametrelerdir.

Diaframın açık olmasının AF'ye 2 önemli etkisi vardır :

1. Daha fazla ışık alır, daha fazla kontrast oluşur.

2. Lensin sağı ile solu, altı ile üstü arasındaki fiziksel mesafe arttığından "telemetre" etkisi artar.

Konu çok teknik, daha önce başka sayfalarda uzun uzun anlatmıştım.

Dar diaframlı zoom lensle AF esnasında problem olabilir, bu normaldir. Yine aynı sebeplerden nötr bokeh paternli lensler daha iyi AF yapar.

Tarih: 22 Nisan 2009, 02:37 - İp: 85.***.**3.67
aykutbuy
aykutbuy (üye)
Kocaeli / Meraklı

Ben hiç 50 mm lens kullanmadım sadece söylediğim yanlış anlaşıldı veya yanlış anlattım. Demek istediğim iki makineyide "kit" lenslerini 50 mm ortak değerine getirip aynı resimleri çektim.

Ama 50mm f:1.7 almayı da düşünüyorum.

Uzun bir süredir kullanıyorum özellikle gittiğim bir düğünde canon 40 D ile 250 poz fotoğraf çektim. ve çekimlerde hoşuma gitti. zaten dış çekimlerde söylenecek bir şey yok.

Eski yazılanları boş zamanımda sürekli okuyorum. Netfotograf sitesininde çok başarılı buluyor ve foruma bilgi yazan herkese ayrıca teşekkür ediyorum. 1 sene önce tanıştığım DSLR ile hiç kursa gitmeden veya yakınımda bana anlatacak kimse olmadan kendi çapımda tamamen hobi amaçlı resimler çekebiliyorum. bilgimin büyük kısmını da bu forumdan öğrendim.

Tarih: 29 Nisan 2009, 15:20 - İp: 212.***.**5.66
  • 1