alkaskan
alkaskan (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 40d İle İlgili

Öncelikle ilgilenen herkes için teşekkürler.

2 ay önce aldığım canon 40D makinam ile fotoğraf çekiyorum. Fakat çektiğim fotoğrafların dört kenarında kararmalar var. Sanki ışık kenarlarda yetersiz.
17-85mm IS USM f4.0-5.6 lens var üzerinde. Özellikle f4 te çok yapıyor. Ben tercihen açık havada f8 ile f10 da çekim yapıyorum. Yinede tam belirgin olmasada var. Özelliklede 17mm geniş açıda yapıyor. 85mm zoomda f8 de birşey yok. isoda 100-400 arası.

Tarih: 19 Ağustos 2008, 23:38 - İp: 78.***.**4.143
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Vignetting sanırım bahsettiğiniz sorun, genelde açık diyafram ve geniş açıda baş gösteren bir sorun. 17-85 IS bu konuda zayıf maalesef. Zaten o parayı haketmeyen bir lens ya neyse.

Tarih: 20 Ağustos 2008, 01:29 - İp: 88.***.**4.137
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

RAW çekerseniz eğer PS de bunu az da olsa giderebiliyorsunuz ama genedle birçok yazılımla yapılabiliyor

Tarih: 20 Ağustos 2008, 14:36 - İp: 78.***.**6.223
alkaskan
alkaskan (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi bunu engellemenin donanımsal bir yolu yok mu? Filtre falan. Bu çözüm değilse Photoshop için bir plug-in ya da filitre eklentisi yokmu?

İlginiz için teşekkürler

Tarih: 20 Ağustos 2008, 21:29 - İp: 78.***.**9.139
pagurus
pagurus (üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Eğer lensiniz üzerinde güneşlik (lens hood,parasoley) kullanıyorsanız geniş açı çekimlerinde bunu ya çıkartın ya da makineye ters takın.Bunun yardımı olabilecektir.Vignetting denilen bu problem neredeyse her geniş açı objektifte az ya da çok vardır.Ne varki yalnızca bu problem o lensin iyi olmadığını da göstermez.17-85mm lens ile oldukça mükemmel fotolar çekebilirsiniz.Vignetting yapmayan ya da çok az yapan geniş açı lensler ise fiyatta oldukça farklıdırlar.
Raw çekimleri bu ve benzeri sorunları gidermede çok yararlı bir format.Raw formatında çekim yapmaya ve bunları işlemeye alışırsanız size diğer konularda da büyük çalışma sahaları açılacaktır.Canonun kendi yazılımı da P.Shop raw eklentisi de karelerinizde oluşabilecek olası vignetting sorunlarını çözmede son derece kolaylık sunarlar..

Tarih: 21 Ağustos 2008, 07:54 - İp: 81.***.**8.20
  • 1