mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

Beyaz Ayarı Aparatı Hakkında;

Merhabalar arkadaşlar, internette gezinirken şu şekilde bir aparat gördüm http://cameradojo.com/wp-content/uploads/2007/05/whitebalance-cap-on.jpg kullananlar var mıdır? acaba beyaz ayarında doğru sonucu veriyor mu? fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. iyi günler.

Tarih: 9 Kasım 2013, 18:31 - İp: 24.***.**9.20
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Bunun ameleliğini yapmaktansa RAW çekip sonradan düzeltmek daha pratik olur bence. Doğruluğu konusunda bir fikrim yok ancak.

Tarih: 9 Kasım 2013, 22:02 - İp: 78.***.**0.149
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bende var. Aldiktan sonra 3-5 kere kullanip cantaya attim. 3-4 yildir da yanimda gezer hic kullanilmadan.

"Amelelik" konusuna katiliyorum. Ise yarasa da tak/cikar/makinada WB ayarina git/3-5 kere dugmeye bas-tekerlek cevir/ cekim yap / tutmadi bir daha dene ....Insan bu devirde bunlarla ugrasmak istemiyor - model/urun cekimi filan yapmiyorsaniz. Zaten kapak olmasa da, ayni islemi makinayi "beyaz" olan her yere tutup yapabiliyorsunuz ( beyaz yer/duvar/kiyafet yoksa olmuyor haliyle ).

Makina zaten beyaz ayarini %90-95 durumda sorunsuz tutturuyor. Benim WB'ye mudahele ettigim tek zaman ogleden sonralari/gunes iyice alcaldiginda Nikonlarin asiri sicak/turuncuya yakin goruntu verdigi zamanlar. Onda da WB kapagiyla ugrasilacagina gidip makina uzerinden 3-5 dis WB ayarini soguga aliyorum, olup bitiyor.

Tarih: 9 Kasım 2013, 22:19 - İp: 96.***.**5.17
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

yorumlarınız için çok teşekkür ederim. birazda merak amaçlı sormuştum ama raw çekip düzenlemekte benim kolayıma geliyor açıkcası. yeni birşey görünce merak ediyor insan

Tarih: 9 Kasım 2013, 22:27 - İp: 24.***.**9.20
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

http://www.tripodfoto.com/linkstar-ca-wb1012-beyaz-ayari-white-balance-filtresi.5501.p
gibi... ama pek kullandığımı söyleyemem beyaz ayarı psde 2-3 sn de halaledilebildiği için en çok kullanım alanı bence de ürün çekimi..
beyaz ayarı filtresi

Tarih: 10 Kasım 2013, 00:08 - İp: 78.***.**6.139
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

yorumun için teşekkür ederim buzlucam, ürün çekimi yaptığım söylenemez dün kenrockwellin incelemelerini okurken denk geldi açıkcası ilk defa gördüm ama bencede ps daha uygun. papermanında dediği gibi her seferinde aparat tak fotoğraf çek sonra onu ayarla uğraşmaktansa ps da yapması daha kolay geldi

Tarih: 10 Kasım 2013, 09:41 - İp: 24.***.**9.20
  • 1