canertomruk
canertomruk (üye)
İstanbul / Amatör

Analog Slr Objektifini Dslr da Kullanmak

Arkadaşlar forumu fpek fazla takip etmiyorum yanlış yere açtıysam konuyu özür dilerim gereken neyse yapılır şimdiden kusura bakmayın . Elimde zenit 122 makinam var . Cihaz m42 bayonetli ve elimdeki tüm objektiflerde m42 bayonetli . İnternette biri d50 diğeri d100 olmak üzere iki cihaz buldum ve sadece body olarak satılıyorlar .Cihaz hakkında hiçbir bilgim yok daha önce dsl makina kullanmadım ilk makinam zenit 122 ile başladım fotoğraf çekmeye eğer kısmet olursa bu ikisinden birini yada buna benzer fiyat bakımından uygun birşeyler almayı düşünüyorum .Malum öğrencilik ailede pek katkıda bulunmayınca . Soruma gelicek olursak ben elimdeki m42 bayonetli objektiflerimi bu ikisinden birinde kullanabilirmiyim aparat(adaptör ) yardımı ile yada illaki bu cihaza uygun objektif mi almak zorundayım. Sandığım kadarıyla çoğu cihazda analog makina lensleri kullanılabilmekte adaptör vasıtasıyla ama eğer bu cihazlardan birinde bu kullanılabiliyorusa hiç durmadan sahibiyle görüşücem artık adaptörü hayyamdam bulurum nerde bulurum bilmiyorum ama lütfen bir yardımcı olurn

#canertomruk' tarafından 21.10.2012 23:54:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2012, 23:50 - İp: 78.***.**2.127
canertomruk
canertomruk (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar lütfen acil yardım etmeniz lazım farkındayım acil falan bu tür şeyler yazınca pek hoş olmuyor ama cihazı bu şekilde kullanabilirmiyim öğrenmem lazım

Tarih: 22 Ekim 2012, 12:46 - İp: 78.***.**2.127
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

M42 lensleri Canon, Sony, Nikon ve Pentax DSLRlar üzerinde kullanabilmek gerekli adaptörü piyasadan temin etmek mümkün.

Teorik olarak M42 lensleri 4:3 (Olympus) , Micro 4:3 , Sony E-mount, Fuji vs. bilimum sonradan çıkmış küçük sensörlü dijital sistemler, aynasız Leica, Contax sistemleri üzerinde bile kullanmak için adaptör üretmek mümkün.

Bir zamanlar, Pentax da M42 sistemini kullanmış. Pentax, 1977'de bugün hala kullandığı K-mount sistemine geçerken eski "Takumar" serisi lensleri için adaptör üretmiş. Piyasada bulunabilecek yegane "marka" M42 adaptör Pentax'ınkidir.

Yalnız bu işten alacağınız fayda tartışılır. AF ve matris ölçüm gibi modern makinaların temel özelliklerden faydalanamayacağınızı söylemeye gerek yok. Fakat bu özellikler zaten halihazırda kullandığınız Zenit'te de olmadığından pek aramayabilirsiniz. Esas sorun optik vizör kullanırken ortaya çıkacaktır. Adaptörler diafram-gövde ile iletişimi sağlamadığından ya karanlık vizör kullanacaksınız yada çekim anında diaframı manuel olarak kısmanız gerekecek. Bu elektronik vizör kullanan Sony SLT, Sony E-Mount, Micro 4:3 gibi sistemlerde sorun olmayacaktır. Optik vizör kullanan yeni Canon, Nikon DSLRlarda ise ancak LiveView modunda bu dertten kurtulabilkirsiniz. Elektronik vizör sistemleri diaframı kıssanız bile ortamın karanlık olduğunu sanarak EVF'nin gücünü arttıracak, ekranın kararmasına mahal vermeyeceklerdir.

#antika' tarafından 22.10.2012 15:18:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ekim 2012, 15:16 - İp: 88.***.**9.26
canertomruk
canertomruk (üye)
İstanbul / Amatör

Yani sonuç olarak şu anda elimdeki analog objektiflerini kullanabilirmiyim kullanırken d100 de ekranda canlı görüntü olacakmı lıveview deniyo galiba yada vizörden görüntü alabilecekmiyim makinanın lens analog lensi olduğundan af yapmayacağının farkındayım belirli bir süre bu şekilde idare edebilirim daha sonra zaten birşekilde ona uygun dijital objektifi alabilirim ama şu süreç içinde bu d100 cihazda dediğim şekilde kulanabilirmiyim netlemeyi diyaframı kendim vermeye razıyım . Birde şu dediğinizi anlayamadım karanlık vizör bunu tam olarak açıklama ihtimaliniz varmı acaba sebebi nedir nasıl olur ben kullanmaya başladığımda göze batıcak birşeymi çekime engel olurmu olursa nasıl olur acaba ?

Tarih: 22 Ekim 2012, 22:21 - İp: 78.***.**2.127
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ne D100'de ne de D50'de LiveView özelliği yok. D100, 9-10 senelik, D50 ise en az 7-8 senelik model. DSLRlarda LiveView son 2-3 senenin icadı, onu da bütün modellere koymuyorlar. ( Çelişki şu ki en ucuz ve en pahalı modellerde LiveView olmuyor )

Hem D100 hem de D50, Nikon'un 70'lerden beri ürettiği bütün lensleri tam işlevsellikle kullanabilir. Ben sizin yerinizde olsam kimin ne zaman nasıl ürettiğini bilmediğim bir adaptöre 50-60 TL gömeceğime, Nikon'un 15-20 senelik ucuz (28-80 , 35-70 vs.) kit lenslerinin peşine düşerdim. Hatta biraz daha lükse kaçıp 50mm F1.8 AF-D lens edinirdim, 250 TL civarına falan.

Tarih: 22 Ekim 2012, 22:51 - İp: 88.***.**9.26
canertomruk
canertomruk (üye)
İstanbul / Amatör

Anladım ozaman en azından bu cihazı kaçırmamak adına alıyım çünki filme ve onun tabına vereceğim parayı en azından ona vermiş olurum birazdaha biriktirip üstüne af lenste bulurum birşekilde

Tarih: 22 Ekim 2012, 23:27 - İp: 78.***.**2.127
  • 1