transpose
transpose (üye)
İstanbul / Amatör

Af Tuning Odaklanma Üstadlar Yardm Lütfn

şimdiden cevap yazan herkese çok teşekkürler nikon d5200 kullanıcısıyım benim sorum 1 hafta önce 35mm 1.8g lens aldım kullandıkça bi süre sonra fark ettim ki düşük diyarframda çektiğim resimlerde netlediğim noktanın haricinde netliğin fotoğrafda daha sağına kayması istedigim noktada netlik olmuyo bunun sebebi ne olabilir bi kaç konuda af tuning ayarı diye yazmış bazı üstadlar bu ayar nedir sorun onda olabilirmi lütfen bilgi verirseniz çok sevinirim

Tarih: 18 Şubat 2014, 04:30 - İp: 88.***.**5.105
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

net alan küreseldir. dolayısı ile çok dar net alanda sağın solun net olmaması normaldir. net alan düz değil küre bişiminde bu sebeple yanlara gittikçe net alan bükülüyor ve düzlem olan nesneler ortada netken kenarda bulanık olur.. net alanı arttırırsanız daha geriden ve kısık diyaframla çekerseniz net alan artar ve cisim baştan sona net alana girebilir..

#kesim00' tarafından 18.02.2014 08:44:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2014, 08:44 - İp: 151.***.**2.69
transpose
transpose (üye)
İstanbul / Amatör

kesim abi teşekkürler nette bi çok konuya cevap vermen dikkatimi çekti herkes adına yine teşekkürler net alanderinliğini arttırmaktan kastın ne tam anlayamadım ben genelde tek af nokta noktası olarak çekim yapıyorum yani söylemek istediğin af noktalarını (af area mode) fazlalaştırmam mı 9,21,39 gibi mi

Tarih: 18 Şubat 2014, 15:19 - İp: 78.***.**2.106
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

hayır..
net alan makine - fotoğrafı çekilen obje- objenin arkası arasında senin oluşturduğun net alandır. kalan kısımlar bulanık olur.
net alanı daraltan unsurlar:
1-daha büyük sensör net alanı daraltır (makinen sabit olunca buna bişi yapamazsın)
2-objeye yaklaşmak (uzaklaştıkça n alan artar)
3-yüksek diyafram değeri( f: 1,8 2,8 3,5 net alan artarak gider böyle)
4- odak değeri 18mm de net alan en fazladır 55mm 100mm 200mm net alan gittikçe artar)
net alan nasıl kurulur nasıl kullanılır çalışman bu konuda internette kaynak okuman lazım..

Tarih: 18 Şubat 2014, 16:37 - İp: 151.***.**2.69
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Net alan derinligi konusu bilinmezken 1.8 diyaframli lens alinmaz ,cunki amaca hizmet etmez genis diyafram lens tercihinin birinci nedeni isik ikinci nedeni alan derinligini sinirlamaktir,ayrica diyafram genisledikce makinalarin faz kontrast odak mekanizmalarindaki hatalar fazlalasir sapmalar olur, bu nedenle live view modunda cekim yamani oneririm cok acik diyaframda, odaklama suresi uzar fakat daha dogru odaklama olur liveview da....

#buzlucam' tarafından 18.02.2014 18:54:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2014, 18:18 - İp: 88.***.**3.189
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

doğru diyosun, çoğu kişi 1,8 de odaklamanın zaman zaman hatalı olabileceğini bilmez bile..

Tarih: 18 Şubat 2014, 20:18 - İp: 212.***.**3.228
transpose
transpose (üye)
İstanbul / Amatör

bilgilendirme için çok teşekkürler

Tarih: 18 Şubat 2014, 22:43 - İp: 78.***.**2.106
  • 1