cileri33
cileri33 (üye)
İstanbul / Meraklı

60d Fazla Video Çekilerek Zarar Görürmü?

Video çekmenin sensöre zarar verdiği söylentileri var. Genelde dlsr kullananlar bunun gerçek olmadığını söylüyorlar. Ben 2.el 60d almayı düşünüyorum. Makina yaklaşık 2 ay kullanılmış ve sadece video çekilmiş. Neredeyse hiç fotoğraf çekilmemiş. Tahminime göre 2 aylık sürede bolca video çekilmiş. Uzman TV benzeri bir sitenin çekimleri için kullanılmış. Yeterli görülmediğinden daha üst bir modele geçildiği için satıyorlar. Fiyatı da emsallerinden biraz daha düşük ancak Tr garantiside uzunca bir süre daha devam ediyor. Sizce bir sıkıntı varmıdır. Yakından görme şansım yok. Tamamiyle video çekimi sebebiyle zarar görme ihtimali nedir.

Tarih: 12 Nisan 2013, 20:48 - İp: 94.***.**3.212
lanista
lanista (üye)
İstanbul / Amatör

video çekimi fotoğraf çekimine göre daha fazla yorar makinayı,sensörü ama bende cok video cektim bi sorun olmadı heleki 60d nin video yönü ağır basıyor sorun olcağını sanmıyorum ama bi bak genede

Tarih: 13 Nisan 2013, 13:49 - İp: 94.***.**6.166
cileri33
cileri33 (üye)
İstanbul / Meraklı

Yada şöyle sorayım aşırı video çekiminden, yada ısınmadan sensör zarar gördüyse, fotoğraflarda nasıl anlaşılabilir? belirgin bir özelliği olurmu ?

Tarih: 13 Nisan 2013, 14:03 - İp: 94.***.**3.212
savas_taylan
savas_taylan (üye)
Ankara / Amatör

Birkaç fotograf çekip ölü pikselleri kontrol edebilirsin. ( Sonuçta perde çalışmıyo olsa bile saniyede 30 kare fotograf çekildiğini düşün.2 aylık sürede tahmini ne kadar sürelik video çekildiyse ( 1 dakikada -full hd 30fps- kayıt için 1800 karelik kayıt yapılıyor) o kadarda fotograf çekilmiştir. 2 ay hergün minimum 1 saat kayıt yapılsa,gerisini sen hesapla.

Tarih: 18 Nisan 2013, 12:30 - İp: 212.***.**6.36
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Sensörü çok kullanılmış ama perdesi hiç kullanılmamış gibi düşün. ikinci el bir makine alırken perde ömrü önemliyse bu makine sıfır. Yok sensör önemliyse miladını çoktan yarılamış. Sensör teknolojisi ile alakalı bir durum. Dslr da video çekiminde sensör ısınmasına karşı koruma tedbirleri var. Misal A580 de ısınınca video çekimini kapatıyor. Ama en düşük ışık şartlarında bile en fazla 12 dakika dayanıyor. Bu durumda aşırı video çekimi sensörün ömründen götürür ama uygun şartlarda etkilemez. Ama sensör eskirse ne olur onu bilemiyorum. Renkler mi soluklaşır?

Tarih: 18 Nisan 2013, 23:22 - İp: 209.***.**1.37
cileri33
cileri33 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende onu merak ediyorum. renkler mi soluklaşır, ölü ve hot pixel sayısı mı artar, yada lekeler mi oluşmaya başlar. Bakalım pazar akşamı elime geçicek hem gece hem gündüz uzun pozlama ve gökyüzü/beyaz kağıt çekimleriyle denemeler yapıcam. Yalnız şu hot pixel mevzusu da biraz karışık. Yorumlardan okuduğum kadarıyla hemen hemen her canon makinede birkaç tane var. Muhtemelen bende de olucak. Bence önemli olan sayısı ve kaç saniye pozlama / kaç iso da çıkacağı. Umarım sonuçlar beklediğim gibi olur. Bu arada bir çok kişi de zaten makinede herhangi bir ısınma olduğunda koruyucu var kapatır dedi. Banada mantıklı geldi Bu arada TR Euroasia garantisi devam ediyo. Sensörde leke, toz, dead/hot pixel sayısında ciddi bir fazlalık varsa değişim yada ücretsiz tamir kapsamına girer mi acaba ?

Tarih: 19 Nisan 2013, 01:27 - İp: 94.***.**9.160
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

perde mekanizması eskimez zaten kart formatından dolayı 12 dk yı geçemezsiniz birşey olmaz

Tarih: 19 Nisan 2013, 14:18 - İp: 78.***.**3.59
cileri33
cileri33 (üye)
İstanbul / Meraklı

Buarada makina 3 gün önce geldi. 2 hot pixel + 3/4 sensörde toz lekesi (büyük ihtimalle toz) dışında hiçbir problemi yok. Hot pixeller 15 saniye ve üzeri pozlamada, lekelrde f22 ve üzerinde açık renkli arkaplanlarda gözüküyo. Anladığım kadarıyla her makine de olabilecek makul sorunlar. İstanbula yolum düştüğünde belki bir sensör temizleme yaptırabilirim. Canon eurosa garantisi devam ediyor ama göndermeye gerek yok sanırsam. Çokta büyütmemek lazım yoksa başa çıkamam gibi geliyo Yada 3 gündür moral bozmamak için polyanna yı oynuyorum

Tarih: 25 Nisan 2013, 17:59 - İp: 94.***.**4.45
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Video çekimlerinin pek problem olacağını sanmam.

O açıdan bakınca millet timelapse yada yıldız çekecem diye zaten makinenin canına okuyor. Ben genellikle 60 saniyelik pozlamalar yapıyorum. Zaten video çekmiş kadar oluyor. Veya canlı önizlemede uzun süre bırakmanın da video çekiminden farklı olmadığını düşünüyorum.

Yani bunlara pek takılmaya gerek yok. Ama shutter sayısı önemli bence. (gerçek sayı)

Tarih: 26 Nisan 2013, 02:58 - İp: 88.***.**1.141
  • 1