alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

400d Sensor Temizliği !

Arkadaşlar,400d kullanıyorum,çok fazla lens değişimi de yapmamama rağmen sensor devamlı tozlanmakta.Bende bu durumu gerek hava pompası ile gerekse de sensor swab ile düzeltiyorum.Fakat fotoğraflarımın sağ üst köşesinde (açık diyafram değeri ile çekim yaparken) bir nokta devamlı oluşuyor.Fakat çekilen foto ya yakınlaştığımızda biraz fluğ-koyu ve birkaç piksel gözüken normal tozların aksine bu nokta oldukça küçük-koyu ve sabit.Ölü piksel gibi tamamen renksiz de değil.Ne yaparsam yapayım bu durumdan kurtulamadım.Sizce bu nedir?örnek olarak içinde birkaç toz parçasının olduğu bir foto da eklemek istiyorum.Bakıp yorum yaparsanız sevinirim. Saygılarımla..

Örnek foto:

#alikatip' tarafından 30.09.2007 11:28:57 tarihinde düzenlendi.

#alikatip' tarafından 30.09.2007 21:30:13 tarihinde düzenlendi.

#alikatip' tarafından 03.05.2008 11:18:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Eylül 2007, 11:27 - İp: 81.***.**7.36
ayhanaydin
ayhanaydin (üye)
İstanbul / Firma

nak kardeş makinanın içine hava tutuyon ama sen plubu açıyonmu ilk önce o tozu atabilmen için plubu açacan ole hava tutacan bışey kalmaz sonra

Tarih: 1 Ekim 2007, 15:57 - İp: 88.***.**2.15
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

mutlaka işi bilen bir tamirciye götür
eğer izmirdeysen ben yardım edrim.
önce onun ne olduğunu anlamak lazım..
ayrıca canonlarda ccd temizliği sorunu kolay kolay olmaz çünkü kendi temizliyor

Tarih: 1 Ekim 2007, 21:41 - İp: 85.***.**0.90
oerkara
oerkara (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

mutlaka işi bilen bir tamirciye götür
eğer izmirdeysen ben yardım edrim.
önce onun ne olduğunu anlamak lazım..
ayrıca canonlarda ccd temizliği sorunu kolay kolay olmaz çünkü kendi temizliyor

Tarih: 1 Ekim 2007, 21:42 - İp: 85.***.**0.90
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Yoo ben vizörden hava sıkıyordum,sensor swab ile de makinenin pil duylarını temizliyorum
Şaka bir yana tabi ki açıp sensore yapıyorum işlemi.Fakat bu canon sanıldığının aksine toz temizleme konusunda okadar da başarılı değil.Neyse,bu pek toza benzemeyen zımbırtıyı artık makinenin yetkili servisine yollayıp v.s. temizletmeye çalışacağım,sonuçta herhangi bir serviste normal temizlik kitlerini kullanacaktır.En azından kitleri yetkili eller kullansın Sağolun arkadaşlar yardımcı oldunuz.Saygılarımla...
Ayrıca arkadaşım sormuş İzmirdeysen diye ama Ankaradayım ben,yine de çok teşekkür ederim ilgin için...

#alikatip' tarafından 02.10.2007 15:10:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2007, 15:08 - İp: 193.***.**7.3
  • 1