nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

24x36 Film Kaç Pixel

merhaba arkadaşlar,

35 mm lik bir filmi mp cinsinden tanımlamak gerekirse nasıl tanımlarız. sensör boyutuda 24x36 mm olsun, bunun üzerine kaç pixel konursa büyük baskı boylarında aynı etkiyi versin.

Tarih: 5 Şubat 2006, 10:06 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
11 Mpixel den itibaren, digital sensorler 35 mm lik filmlerden daha iyi oluyorlar.
Bu konuya en hassas yaklaşanlar arasında fotogrametri ile uğraşanlar en önlerde geliyor.
Başka çalışmalar 6x9 formatının yakalandığını söylüyorlar, ama fotogrametriciler 35mm nin ancak yakalandığı inancındalar.
http://www.icg.tu-graz.ac.at/Members/pubImport/Quality_Comparison_Of_Digital_And_FilmBased_Images_For_Photogrammetric_Purposes

Mukayeseler en az 4000 dpi taramalarla yapılıyor.

Bir diğer ölçekte digital sensorlerin 9 mikron boyunda olduğu, film taramalarının ise 20 mikronun altında gren problemleri yüzünden verimli olmadığı.
Yani digital'in daha iyi olduğu (6-8 Mpix ten itibaren)iddialarıda var.

Okuduklarımdan çıkarımlarım ise 10 MPix civarı bir sensor 35 mm film kadar iyi netice veriyormuş, üstelik daha grensiz olarak ..

Bu arada gren konusunda şahsi tecrübem;
eskiden yüksak asalı film olarak siyah beyaz 400 asa ilford film kullanırdım.
Şimdi kullandığım makinede 3200 asa var.
Gren karşılaştırması yaparsam (3200 ve 400 karşılaştırıyorum) kum tanesinin yanında çakıl taşı gibi.
Digitaller yüksek asa/iso değerlerinde gren konusunda bariz üstünler. Düşük asa değerlerinde şahsen herhangi bir mukayese yapmadım.

Tarih: 5 Şubat 2006, 12:01 - İp: 85.***.**3.184
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba nigne;
Fotograf Dergisinde (nisan-mayis 2005 sayi :60) yazan sayin Prof.Sabit Kalfagil bu soruyu soyle yanitliyor..Aynen aktariyorum;
...........
Birçok önemli film firması genel kullanım ürünleri için 1mm'de 160 çizgiyi ayırmayı ölçü olarak verirler. Bu hesaba göre bu filmle çekilen bir karenin yüzeyinde kaç birim kaydedilebildiği söylenebilir. Elbette bu pikselle aynı şey değildir ama bir kıyaslama için kullanılabilir. Bu açıdan bir hesap yapılırsa :
(24mmxl60) x (36mmxl60) = 3840 piksel x 5760 piksel,
22.1 18.400=22 milyon piksel gibi düşünülebilir.
Ne var ki sonuçta elde edilen fotoğraflara bakınca şaşırmamak mümkün değil. Örneğin 22 yerine 8 milyon piksellik bir makine ile çekilen fotoğrafın renkli baskısına bakınca bu baskının en az 35 mm filmden yapılan baskı kadar keskin olduğunu görüyorum. Bunun, tümünü kavrayamadığımız nedenleri olabilir. Birincisi piksel ile mm'de çizgi ayırma kriterinin tam anlamıyla aynı şey olmayışı olabilir. İkincisi, çekilen filmin bir kez de agrandisör objektifinden geçiyor olmasıdır. Biz biliyoruz ki sonuçtaki, yani baskıdaki çözünürlük görüntünün kaç kez transfer edildiği ile ilgilidir.Bu konudaki bağıntı şöyledir:
1/sonuç çözünürlük = 1 /İlk orijinalin çözünürlüğü + 1/trasfer edilen malzemenin çözünürlüğüdür.
Sonuç çözünürlüğünün, filmin çözünürlüğünde mm'de 160 çizgiye eşit olması olanaksızdır. Bunun olabilmesi için objektif ayırma gücünün mm'de sonsuz çizgi olması gerekir. En iyimser tahminle objektifin mm'de 80 çizgiyi ayırdığını düşünürsek, 1/negatif çözünürlük = 1/film çözünürlük + 1/objektif çözünürlük bağıntısında değerleri yerine koyarsak;
1/Rneg= 1/160+ 1/80 = 3/160= 1/53 demek ki;
film düzleminde mm'de 53 çizgi kaydedilebilecek. Bu sorun dijital makinenin CCD'si üzerinde de benzer şekilde hesap edilmelidir. Bundan sonraki aşamada çok yüksek kalitedeki agrandisör objektifinin mm'de 100 çizgi ayırdığı düşünülürse;
1/sonuç çözünürlük = 1/53 + 1/100 = 3/100 = 1/33 yaklaşık olarak bulunur.
Bu sonuca göre örneğin 30/40cm boyutunda bir baskıda en çok (24x33)x(36x33) = 1272x1908 = 2,4 milyon piksel kapasitedeki dijital baskıya eşdeğer bir ayırma gücü izlenebilecektir. Öte yandan agrandisör objektiflerinin genellikle x4, x5 büyütmeler için tasarlandığını düşünürseniz, bu optimal oranın dışında optik kusurlarının artmasına bağlı çözünürlük kaybı da buna eklenecektir.
Buna karşılık bir dijital makinenin piksel sayısı onun duyarlı alanındaki ayırma gücünü temsil eder. Bu sonuç görüntünün ayırma gücü değildir. Duyarlı yüzün ayırma gücünü filminkine benzetirsek burada da objektif ayırma gücüne bağlı olarak bir çözünürlük azalması olacaktır. Örneğin:
2350 x 3500 = 8 milyon piksellik bir duyarlıyüzey 2350/24mm = 100 çizgi/mm'lik film eşdeğeridir.

1/CCD'deki çözünürlük = 1/100 (CCD) + 1/80 objektif = 18/800 = 1/44 mm'de 44 çizgi ayırıyor demektir.
Dijitalize edilmiş bu görüntünün baskıya geçirilmesi sadece satır satır taranacak ve kağıda böylece kaydedilecekse bu transferin dijital olması dolayısıyla kayıpsız olduğu konuyu bilenlerce öne sürülüyor. Bu benim uzmanlık alanım değil. Bilemiyorum! Eğer durum böyle ise 8 milyon piksellik bir makinenin çektiği fotoğrafta çözünürlük mm'de 44 çizgi iken filmden elde edilen baskının mm'de 33 çizgi ayırıyor olması sebep olarak gösterilebilir.
........
hocamiz zok guzel izah etmis..umarim faydali olmustur..
kolay gelsin...

Tarih: 5 Şubat 2006, 12:59 - İp: 85.***.**7.183
metalik
metalik (üye)
Ankara / Amatör

sevgili;
guronline ve mffoto elinize gözünüze sağlık sınav kağıdına yazılmış cevap sanki..

#metalik' tarafyndan 05.02.2006 15:46:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2006, 15:44 - İp: 85.***.**4.159
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,
mffoto ve guronline kardeşlerim açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

muhabbetle kalın

Tarih: 5 Şubat 2006, 19:56 - İp: 85.***.**7.165
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar nigne..
mffoto ve emre cok guzel bilgiler vermisler..
ben sana birkac sayfanin adresini ve bir ornek verecegim.. sen sonrasinda kararini ver 35mm'nin kac megapixel olacagi konusunda..

http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF7.html

http://clarkvision.com/imagedetail/film.vs.digital.summary1.html

http://www.wlcastleman.com/equip/reviews/film_ccd/index.htm

.............

ve asagidaki sayfaya dikkatle bak lutfen.. luminous-landscape'de canon d30'nun, filmle karsilastirilmasi yapilmis.. canon d30, 3 megapixellik bir kamera..
su adresten incelenmesine bakabilirsin..

http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/d30/d30_vs_film.shtml

6 senelik canon d30'nun nasil da provia 100f'den ote oldugunu gorebilirsin..

gunumuzde artik hicbir onemi yok film'le karsilastirmanin..
.....
ama mffoto'nun da dedigi gibi, 10-12 megapixelden sonrasi, filmden her alanda daha kuvvetli..

Tarih: 6 Şubat 2006, 19:28 - İp: 62.***.**2.10
nigne
nigne (üye)
İstanbul / Amatör

ilker merhaba,
siteler süperdi yeterli ingilizceye sahip olmasamda konuyu dahada iyi anladım ayrıca incelerken büyük keyif de aldım hele roger n clark ın xy ekseninde anatımı çok güzeldi. teşekkürler.

Tarih: 6 Şubat 2006, 23:18 - İp: 85.***.**0.151
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

mesele film ve cdd yi karşılaştirıken bence artık piksel olyını unutalım tepki olayını düşünelim ters açı yada filitre kullandığımızda filme göre verdiği tepkideki gelişmelere kaldı iş.

Tarih: 6 Şubat 2006, 23:37 - İp: 85.***.**2.140
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

""""mesele film ve cdd yi karşılaştirıken bence artık piksel olyını unutalım tepki olayını düşünelim ters açı yada filitre kullandığımızda filme göre verdiği tepkideki gelişmelere kaldı iş.
""""

budur....

basit bir şekilde şöle açmaya çalışayım...

filmler üzerinde biliyorsunuz ki white balans yapamayız...ne yaparız...çalışacağımız konuya göre film alırız...

doğa fotografçılığı için farklı kimyalarda farklı gren yapısında film

moda fotografçılığı yada doğal olmayan ışık kaynaklarıyla çalışacaksak farklı film.

o yüzden 3 yada4 makina ile geziyordu..film kullanan ustalarımız...

digital teknolojide hep övünüyoruz..."aman efendim bakın artık bu dert bitti...sensörler her ortama göre ayarlanıyor. ona göre ortamdaki renk skalasını yakalıyoruz" felam vs şeklinde hatta bir çok dslr makinada kelvin sıcaklıklarını manuel bile girebiliyoruz...

ama burda unuttuğumuz bir şey var...sonucun kalitesi...

yada BW çekimde taktınız diyelim kırmızı filtreyi...istediğiniz etkiyi yada düşündüğünüzü sensör yaspabiliyor mu...kırmızı filtreye ne tepki veriyor sensör

Tarih: 7 Şubat 2006, 12:21 - İp: 81.***.**3.94
bresson
bresson (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

herkese merhaba

ben olaya başka bi yönden yaklaşım pixel konusuna arkadaşlar fotografı dergi vs a4 boyutuna kadar basıcaksanız prb degil ama daha büyük basacaksanız mp olayı devreye giriyor bu dergide 304pixel/inch bina ve araç giydirmede 72pixel/inch e kadar düşüyor iç mekanda bir afiş hazırlıyacaksanız 304 belki 150 pixel/inch olması gerekir bu baglamda örn 13.4 mp ff kodak 4500x3000 veriyor bunu 304 p/i yaparsak 25 cm 37 cm baskı demek bu da 2 karışa denk gelir. ama dedigim gibi dergi gibi 21-29 cm basacaksanız digital de 8 mp ve üstü filmle aynı görsellige sahiptir. bunu tecrübelerimden sölüyorum. araştırmak isteyenler en yakın matbaa dan çözünürlük sorup photoshopta baskı boyu degerlendirmeleri yapabilirler..

saygılarımla ...

Tarih: 16 Şubat 2006, 23:59 - İp: 85.***.**9.10
  • 1