flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

14 Bit Fotograf Çekmek

Nikon ve canon son cıkardıkları fotoğraf makineleri 14 bit fotograf çekiyorlar. Teknik olarak 12 bit ile 14 bit arasında yaklaşık 3 kat daha fazla renk adımını alagılaya biliyorlar ancak 14 bit olarka foğrafı işlediğimizde bu durum ftograf rgbeye çevrildiğinde kanal başına 8 bit e düşürmekzorunda kalıyoruz.

İşte sorunun özü 12 pit fotğraf la 14 bit fotoğraf arasında farkı gözümüzle algılayabiliyormuyuz. rgb ye çevirdiğimizde farkedilir bir fark varmı

#flassv' tarafından 13.11.2007 20:28:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Kasım 2007, 13:19 - İp: 88.***.**6.139
flassv
flassv (editör)

yok mu yaw bu işten anlayan???

Tarih: 14 Kasım 2007, 21:33 - İp: 88.***.**6.139
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

fotoğrafı işlerken daha çok esneklik sağlıyor,beyaza ve siyaha yakın noktalarda daha dip detay.

K10D 22'den>18>16 ya indirgeyip 12bit temiz çıktı veriyordu.Bu bile birçok yerde fazlaca detay sunlamasını sağladı.16>14bit daha esnek olacaktır.

Tabiki bakınca anlaşılmıyo fakat,işlem yaptıkça fotoya histogram üzerinden rahatlıkla görülebilir.Daha çok yük kaldırıyor,daha doğru geçişler sağlıyor.

Bilmiyorum açıklamaya çalıştım,anlatımım kötü.

#onixon' tarafından 14.11.2007 22:42:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Kasım 2007, 22:14 - İp: 85.***.**1.30
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

normalde 24 bit ve 32 bit olmak üzere 2 tip raster grafiği (bit eşlem resmi dedikleri şey) RGB formatındaki grafiklerde kırmızı yeşil ve maviye 8 er bit yani 256 şar adım olmak üzere her bir pikselin sayısallaştırılmasında 24 bit kullanılır. cmyk formatındaki grafiklerde c,m,y ve k icin 8 er bit olmak üzere her bir pikselin sayısallaştırılması için 32 bit kullanılır.

şimdi soru:
her bir renk için 8 bit kullanılıyorsa kameranın 8 bit, 12 bit yada 14 bit olması ne avantaj sağlıyor?

kamerada görüntüyü algılayan cmos veya ccd sensör bulunur. bu sensörün algıladığı değer adc (analog to digital converter) denen komponentle sayısal veriye çevirilir.

normalde cmos yada ccd sensörün renk cevabı filme benzerdir ve filmde olduğu gibi bir gamma eğrisine sahiptir. gamma eğrisi beyazdan siyaha doğru alçalma eğiliminde olan hiperbolik bir eğri şeklindedir.

yani açık tonlarda (highlights) ve koyu tonlarda (shadows) eğri ton değişikliğine göre daha az sayısal değişiklik gösterir. orta tonlarda ise (halftone) daya büyük sayısal değişiklikler gösterir ve doğrusala daha yakındır.

adc nin yüksek çözünürlükteolması işte burda devreye giriyor. 12 bit adc 4096 adıma sahiptir. 14 bit adc ise 16384 adıma. yani koyu ve açık tonları örneklerken 14 bit adc 12 bit adc ye göre 4 kat daha hassastır. böylelikle koyu ve açık tonlarda daha doğru renk geçişleri algılanır.

piyasadan satın alabileceğiniz ucuz dijital kameralar genelde 8 bit adc ile çalışırlar ve bu adc genelde cmos sensöre tümleşiktir. 8 bit adc 256 adıma sahip olduğu için güneşli havalarda açık tonlar beyaz, gece çekimlerinde ise karanlık tonlar siyah olarak görünür. bunu patlama olarak nitelendiriyorlar genelde. bu patlamadan ziyade 8 bit adc nin koyu ve açık tonlardaki küçük farklılıkları algılayamamasından kaynaklanır. 12 bit kameralar koyu ve açık tonlarda daha hassas örnekleme yapabildiği için daha çok detay görünür. 14 bit adc ise 12 bit adc ye göre 4 kat daha hassas örnekleme yapar.

renk değerleri 14 bit adc ile örneklendikten sonra raster grafiği 24 bit RGB yada kameraya özgü ham formata (RAW) çevrilir.

sonuçta elde ettiğimiz resim 3 x 8 = 24 bittir ama renkgeçişleri daha doğru algılandığı için koyu ve açık tonlarda detay görünür.

bilmem anlatabildim mi ?

Tarih: 14 Kasım 2007, 22:52 - İp: 88.***.**6.139
flassv
flassv (editör)

ben tamin oldum nusret sağol yani şu durmda makineleri değiştirmek istiyorsak 14 bit almakta büyük fayda var ben onu anladım .

öteyandna hdr çekimlerde daha fala fayda göreceğiz demek oluyor. fdemirhana duyrulur.

Tarih: 15 Kasım 2007, 13:02 - İp: 88.***.**6.139
  • 1