legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

...

...

#legionella' tarafından 04.06.2010 19:26:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2010, 00:34 - İp: 85.***.**2.173
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Manuel fokus yapıp sonsuza alsanız bile uzaktaki cisimleri net değil mi ? Yani mesele sensörün lensten uzakta kalması mı yoksa AF yapamaması mı ?

Bu arada bazı lensler ısı değişimiyle genleşmeye karşı sonsuz fokus için pay bırakırlar. Yani anlayacağınız lensin fokus halkasını sonuna kadar çevirip dayamak her zaman sonsuz fokusu yakaladığınız anlamına gelmiyor, ayar yapmanız gerek.

Lensin sensörden uzak kalmasının sebebi gövde olması gayet uzak ihtimal. Gövdeler rijid sistemler, üratim aşamasında bir kere kalıbı çıktı mı bir daha mesafenin değişmesi zor, böyle bir hata çok fahiş hata olurdu.

Bir ihtimal aynanızla veya vizör sistemizle ilgili problem olabilir. Sizin (ve dahi AF sensörlerinizin) gördüğüyle, çekilen foto birbirini tutmayabilir.

Bir de AF testi için internetten bulduğunuz chartlarla test yaparken makinenizi tanımanız gerektiğini unutmayın. AF sensör illa vizörde gördüğünüz yanıp sönen noktaya denk gelmek zorunda değil. Mesela KonicaMinolta 5D'ninki o noktanın biraz altında kalıyor.

Tarih: 17 Ocak 2010, 12:44 - İp: 88.***.**6.171
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Body yapısından kaynaklanması söylediğiniz gibi uzak bir ihtimal. Açıkçası manuel sonsuza ayarlayıp çekmek aklıma gelmedi, vizör kaynaklı problem olabilir gerçekten. Ama en azından fokusladığı yerin önünde veya arkasında daha net bölgenin olması gerekirdi, belli bir mesafeden sonra net alan hiç yok.

Makinayı paketledim, Nazmi Bey'le görüştüm son sözü o söyleyecek. Hayırlısı bakalım.

Tarih: 17 Ocak 2010, 16:36 - İp: 85.***.**5.64
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Nazmi Bey teşhisi mutlaka koyacaktır ona şüphem yok. Şimdi ilginç olan her iki makinede de problem yaşamanız, yıllardır Pentax makineler kullanırım, bu tip sorunlara rastgelmedim, çevremdeki pentaxçılarda da duymadım. Makineyi kimden aldınız onu bilemem ancak bazen uzakdoğudan refurbished (yenilenmiş) makineler çok ucuza alınabiliyor ve satılıyor. Bu makineler genelde fabrika çıkışında hatalı olan ve tekrar yenilenen makineler. Genelde sorun kalmıyor ama bazen sorun tam çözülememiş de olabiliyor. Konu ilginç, sonucu burada yayınlarsanız sevinirim.
Exife dokunmadan bir örnek yayınlamanız mümkünmüdür acaba?

Tarih: 18 Ocak 2010, 15:53 - İp: 85.***.**4.126
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Belki ben takıntı yapıyorum ama hoş değil gerçekten görüntüler.
Elimde çok fazla örnek yok, sinirlenip sildim çoğunu. Aşağıdaki %100 krop. Diafram 6.3. Lens Tamron 17-50mm.

#legionella' tarafından 19.01.2010 15:02:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ocak 2010, 15:01 - İp: 78.***.**2.108
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Galerinize bakıyorum da, takıntı yaptığınızı sanmam zira fotoğraf çekim bilginizi çok iyi görünüyor. Ancak yine de kusura bakmazsanız sormak isterim. SR kapalı görünüyor, tripod üstündemidir makine? aslında enstantane 1/100 yani 50mm (75mm) de yeterli ancak yine de elde çekimse, %100 krop bulanık olabilir gibi geliyor bana. Ama siz zaten makineyi Elitele yollamışsınız o gerekli incelemeyi yapacaktır, ne yazılsa afaki olur.

Bir de şöyle bir durum var aslında, çekimi manzara modunda yapmışsınız. Pentax, manzara modunda keskinlikten ziyade soft yaklaşım gösterir (dpreview e göre Nikon D300S de öyle yapıyormuş). Keskinlik ayarını belki artırarak ya da raw çekip camera raw tarzı bir programda test ederek incelemek belki daha iyi fikir verebilir.

Tarih: 19 Ocak 2010, 15:53 - İp: 78.***.**5.222
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Hocam her modu denedim, beğendiğim tek fotoğraf çıkmadı, titreme olmadı çünkü zaten bunlar karar vermem için yaptığım çekimlerdi. Nikon d50 ile kıyaslıyorum, arada muazzam fark var. Bir de K7 çok kaliteli fotoğraf veriyor üstelik. Bilmiyorum artık, Nazmi Usta gerekeni yapar herhalde.

Tarih: 19 Ocak 2010, 20:00 - İp: 78.***.**2.193
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Arkadaşlar makinayı gönderdiğim Nazmi Kılıçer aradı, makinanın herhangi bir problemi olmadığını söyledi. Problem varsa benden kaynaklanıyor artık

Tarih: 27 Ocak 2010, 19:20 - İp: 78.***.**9.164
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çok kısa bir arama sonucu Pentax uzerinde Tamron 10-24 mm ile aynı problemi yaşayanlar olduğunu gördüm . Sorunu lenste manuel yapılabilen " hard infinity " ile çözebilmiş . Işık koşullarının azlığından kaynaklanıyor olabilir denir .

Benzer bir sorunu yine bir Pentax ile Tamron 18-250mm ve 55-300 mm ile yaşayan var . Onda da sanırım ışık ile alakalı zira flash takili iken netlik tam oluyormuş .

Kontrast yüksek, ışık koşulları iyi olduğunda sorun ortadan kalkıyormuş .Anladığım kadarıyla bir tek Tamronlarla da sınırlı değil problem .

Bilmem yalnız olmadığınızı bilmek daha mı iyi hisstettirir size ?

Tarih: 27 Ocak 2010, 23:25 - İp: 78.***.**4.188
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Selam legionella;
Nazmi Bey makineyi acaba başka Tamron 17-50 + K7 kombinasyonu ile deneyebildi mi? Bence bir kıyaslama yapmak gerekebilir. Bu konuda Pentaxturkey deki arkadaşlardn yardım isteyebilirsiniz. Bence aynı makine ve lensle çekilmiş iki makine sonuçlarını da kıyaslamak faydalı olabilir.

Sizin sorun lensle bağlantılı görünmüyor zira lensi başka gövdede denemiş ve olumlu izlenim almışsınız ancak nette Tamron lenslerle ilgili çelişkili ifadelere rastlamak çok mümkün. Tamron, optik olarak harika ancak ciddi bir kalite kontrol problemleri olduğunu düşünüyorum zira iyi kopya - kötü kopya Tamron lens, çok rastlanan bir durum.

Tarih: 28 Ocak 2010, 14:37 - İp: 78.***.**2.59
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

@paperman, makina kötü ışık şartlarında gerçekten daha çok zorlanıyor. "hard infinity" nasıl yapılıyor?

@t_yaman, Nazmi Bey benim K7'yi elide bulunan 18-55mm ile, Tamron lensi de K10D ile test etmiş, bu arada tabi benim K/ ve Tamronu da birlikte test etmiş, makina henüz elime geçmedi, test fotoğrafları üzerinde ve problem yokmuş söylediğine göre. Hatta odaklama hatası yapıyor dememe de oldukça şaşırmış durumda.

Tarih: 28 Ocak 2010, 20:52 - İp: 85.***.**9.85