pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Test Fuji S 5600

DIŞ GÖRÜNÜM:
Fuji s 9500 ün dış görünümü bu sınıfta yer alan makinalar içinde en iyi görüneni.Dslr ye benzeyen bir havası var. Objektifin tamamını kapatan bir burnu var.Objektif açıldığında dahi bunun içinde kalıyor.Bu nedenle yanlışlıkla açılma halinde zorlama veya bozulma ihtimali yok.Ayrıca bu sağlam bir kasa izlenimi veriyor.Bunun yanında tele, makro, geniş açı, ve sair lensler doğrudan buraya takılabiliyor.Bu nedenlede büyük avantaj.Objektif kapağıda buraya raptediliyor. İyi bir yapısı var.S2 de ki objektif kapalı sıkıntısı yok 5600 de.
Kullanılan malzeme kalitesi tatminkar .Görüntü itibarıyla insanın hoşuna gidiyor.Ele iyi oturuyor.Kullanırken insanı rahatsız eden hiçbir yeri yok.Açma kapama düğmesi önde denklanşörün yanında.Arkada menü ve diğer düğmeler var.
5600 beni 9500 kadar etkilemedi açıkçası.Fakat genede güzel bir yapısı var.

Tarih: 2 Ocak 2006, 18:43 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey, objektif kapagi konusundaki problem ne?
..benim 350D'ye taktigim 18-55'in de lens kapagi, bir turlu yerinde durmak istemiyor.. cantanin icine koyuyorum mesela, cikarirken bir farkediyorum ki, kapak cantanin dibinde yatiyor.. tabii lense birsey oldu mu diye icim gidiyor..
simdi de, aliskanlik oldu, yururken, kapak yerinde mi diye cekiyorum durmadan..
........
fuji s5600'de ve canon s2'de durum nasil peki?

Tarih: 2 Ocak 2006, 19:31 - İp: 62.***.**2.10
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili dada,
bir fuji s5600 kullanıcısı olarak ben söyleyeyim.. canon s2 nin objektif kapağı kilit veya sıkıştırma mekanizmalı değil.. dolayısı ile en ufak bir sürtünmede düşüyor.. fuji de ise objektifin içindeki yive oturan bir kapak var.. sıkıştırma mekanizmalı olarak.. iki tane objektifdeki yiv kanalları ile aynı ölçüde tırnak var.. dolayısı ile çok daha sağlam oturuyor.. bende de canon a1 ve üç takım objektifi var.. onlarda böyle yivli ve sıkıştırma sistemli. dolayısıyla onlarda hiç düşmüyor..

ama fujinin bir eksi yönü var.. önüne uv, polarize veya makro lenslerinizi taktığınız zaman objektif kapağı artık kullanılamıyor.. çünkü kapağın tırnakları içeriye doğru uzandığından filtrelerdeki yivli kısma tırnakları yerleştirmeden önce kapağın ortasındaki mekanizma lense dokunuyor.. yani filtreler genelikle çok ince bir yiv yapısına sahip olduğu için bu mümkün olmuyor.. filtreleri dıştan saran yeni bir kapak almak gerekiyor..

sevgiler..

Tarih: 2 Ocak 2006, 19:43 - İp: 85.***.**3.207
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sagol orhan..
...

Tarih: 2 Ocak 2006, 21:37 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

aplle doğru söylüyor bir konu hariç.Canondada fujidede filtre taktığın zaman kapagı kullanamazsın.

Tarih: 2 Ocak 2006, 22:55 - İp: 85.***.**7.108
alsufi
alsufi (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba arkadaslar,
bende bugün tesadüfe bakinki bir magazada Fuji S5600 ve Fuji S9500 e baktim ve birkac deneme cekim yaptim.
Fuji S9500 ile yaptigim deneme cekimlerde yakin cekimler cok güzelken zoom kullandigim zaman görüntüler net cikmadi. Zoomlu cekimleri aksam üstü magazanin isikli ortaminda tripod kullanmadan yaptim, gerci hemen makinanin yaninda tripodlarda satiliyordu ama tripodsuz denedim.
Gerci Pazarbey gibi detayli bir test degil, 20 dakikada ne yapilabilirse onu yaptim, ama nedense Fuji S9500' ün yaninda Canon EOS 350D , Canon EOS 20D ve Nikon D70 de vardi ve belkide direkt bu makinalarin yanina Fuji' yi koyduklari icin sanki bana makina biraz basit gibi geldi.
Belkide yanlis bir satis stratejisi, cünkü o makinalarin yanina koymamalari gerekiyordu Fuji' yi.
Ama haliyle önemli olan makinanin iyi bilen biri tarafindan nasil fotograf cikardigi.
Simdi bende Canon 20D' de olsa anlamadiktan sonra Fuji S9500 ile bilen birisi benden daha iyi fotograf elbette ceker.
Pazarbey' ede zahmeti icin tesekkür ediyorum güzel bir test olmus, devami dilegiyle.
Selamlarla
Alsufi

Tarih: 2 Ocak 2006, 23:15 - İp: 84.***.**8.24
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

alsufi bu sadece başlangıcı tabiki arkası gelecekte işlerden bir fırsat bulabilsem.

Tarih: 3 Ocak 2006, 00:06 - İp: 85.***.**7.108
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

AÇILIŞ SÜRESİ:
5600 açılış süresi olarak ortalama bir çizgi gösteriyor. Çok yavaş değil.Ancak çok hızlıda değil. Z2 den hızlı z3 ile hemen hemen aynı sürede.Fakat s2 den yavaş kalıyor. S2 bu sınıfta hız rekortmeni.Özellikle usm motor nedeni ile açılış ve kapanışı çok hızlı. 5600 ün açılış ve kapanışı insanı rahatsız etmeyecek düzeyde.Bana göre yeterli seviyede.

Tarih: 4 Ocak 2006, 18:11 - İp: 85.***.**1.242
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Arkadaşlar bir hata yapmışım.5600 açılış süresi olarak 9500 ile aynı seviyede.Bunun sebebi objektifin girip çıkmak zorunda olmaması. Açılış düğmeye basılmakla tamamlanıyor.Fakat kapanışta eğer zomm sona dayanmışsa 1-2 saniye sürüyor.BU bakımdan 5600 açılış süresi olarak s2 , z3, z2 den çok daha hızlı.Hatta karşılaştırılmayacak kadar hızlı.Ancak dediğim gibi zomm kullanılmışsa biraz yavaş kapanıyor.
Düzeltir özür dilerim.

Tarih: 6 Ocak 2006, 17:11 - İp: 85.***.**1.242
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ZOOM:
5600 zoom konusunda s2 ve z3 kadar hızlı değil.Ancak z2 den hızlı.Bana göre tatmin edici bir zoom süresi var.Bu bakımdan gerektiğinde hemen telenin sonuna veya teleden geniş açıya geçilebiliyor. Full zoomda kapatılmaya kalkıldığında ilk haline gelmesi gerektiğinden kapanış biraz daha uzun sürebiliyor.Fakat buda rahatsız edici boyutta değil.Zomm düğmeleri arkada yer alıyor.Bu bence çok kullanışlı.S2 de denklanşörde olduğu için epey zorlanmıştım.
Video çekerken zoom kullanılamıyor.Bu büyük eksiklik.Gerçi videoda zoom kullanılabilen bir ki makina var.KAlanları kullanmıyor zaten.Z3 ve s2 de kullanılabiliyor.
Netice olarak 5600 ün zoom kullanıma tatminkar ve sınıfının ortalamalarında.

Tarih: 8 Ocak 2006, 12:00 - İp: 85.***.**1.242
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ZOOM:
5600 zoom konusunda s2 ve z3 kadar hızlı değil.Ancak z2 den hızlı.Bana göre tatmin edici bir zoom süresi var.Bu bakımdan gerektiğinde hemen telenin sonuna veya teleden geniş açıya geçilebiliyor. Full zoomda kapatılmaya kalkıldığında ilk haline gelmesi gerektiğinden kapanış biraz daha uzun sürebiliyor.Fakat buda rahatsız edici boyutta değil.Zomm düğmeleri arkada yer alıyor.Bu bence çok kullanışlı.S2 de denklanşörde olduğu için epey zorlanmıştım.
Video çekerken zoom kullanılamıyor.Bu büyük eksiklik.Gerçi videoda zoom kullanılabilen bir ki makina var.KAlanları kullanmıyor zaten.Z3 ve s2 de kullanılabiliyor.
Netice olarak 5600 ün zoom kullanıma tatminkar ve sınıfının ortalamalarında.

Tarih: 8 Ocak 2006, 12:05 - İp: 85.***.**1.242