ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

S9500 Fotoğraflarım Keskin Olsun

Arkadaşlar s 9500 fotoğraf makinem var genel olarak memnunum. Forumda birkaç kişi bu fotoğraf makinesinin fotoğraflarını yumuşaklığından bahsetmiş. Bazı arkadaşlar da çektiklerini göndermişler benimkilerden daha keskin ve net. Ben ayarlarını değiştirerek daha net ve keskin fotoğraflar elde edilebileceğini de yine bu forumdan öğrendim. Ama hangi ayarlar ve nasıl bir türlü beceremiyorum. Bana bir arkadaş menüden hangi yolu izlemeliyim bir anlatabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Tarih: 16 Ocak 2008, 22:00 - İp: 85.***.**5.40
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Bakın bu ışık şartlarına göre değişir. Herhangi bir ayar yoktur ki her koşulda keskin ve net sonucu versin. M modunda kullanın makinenizi ya da A modunda.

Tarih: 17 Ocak 2008, 00:11 - İp: 85.***.**0.11
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

tripod ve düşük asa...

Tarih: 17 Ocak 2008, 14:59 - İp: 88.***.**0.15
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

kusuruma bakmayın da tam olarak bilmiyorum. düşük asa ne demek kısaca açıklayan olursa sevinirim.

Tarih: 17 Ocak 2008, 20:46 - İp: 81.***.**1.160
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

dostum o zaman sen çekim teknikleri forumuna gir, iyice araştır, yeni başlayanlar için bilgileri oku iyice. bir de fotoğrafçılık kitabı edin kendine , ondan sonra zaten kendin net ve keskin fotoğraflar çekmeye başlarsın...otomatik modlar herzaman için iyi sonuç vermez, manüel veya en azından diyafram öncelikli modda kullanman, poz telefisi yapman ,asa yı da kendin ayarlaman gerekir.

düşük asa ; 100 ve 200 asadır fujide. 400 ve üstünde netlik ve renklerin keskinliği düşer.
100 ve 200 asa da ise ancak iyi ışıkda çekim yapabilirsin, ışık iyi değilse tripod gerekir...bir diğer alternatif ise flash kullanmaktır, ama flashı iyi ayarlayamazsan sonuç hüsran olur, ancak raw da çekip düzeltebilirsin. benim sahne çekimlerine bakabilirsin, genelde 200 asa ile sallanırken çektim, hepsi de keskin, çünkü diyaframı ve flash ı doğru kullandım..

sana kolay gelsin...

yani keskin foto eşittir düşük asa ve tripod

Tarih: 17 Ocak 2008, 23:28 - İp: 88.***.**9.99
  • 1