ozger
ozger (üye)
Ankara / Meraklı

Fujilerde Telephoto Kullanımı

Merhaba,
Ben Fuji S5700 kullanıyorum ve zoom kapasitesini artırmak için telephoto lens almayı planlıyorum. Bu konuda Fujinin herhangi bir urunune rastlamadığım için Opteka marka(3.2x ve 2.0x tercihleri mevcut)bir objektif almayı dusunuyorum. Ancak fotograf kalitesinde yol actığı dusukluk; Goruntu kaybı/Yaklastırma oranı goz onune alınarak ve Fujilerde gostereceği performans hakkında bilgi ve tecrübe sahibi arkadaslardan yorumlar bekliyorum. Tabiki temin edilebiliyorsa baska markalarında performanslarını bilmek isterim. Simdiden tesekkurler...

Tarih: 1 Ekim 2007, 12:45 - İp: 88.***.**1.78
guresci
guresci (üye)
Hakkari / Meraklı

dostum sanırım senin makina 55mm telephoto konusunda raynox diye bir marka var iyi bir marka oldugunu duydum asağdaki linke bakarsan

raynox link

Tarih: 1 Ekim 2007, 23:38 - İp: 85.***.**2.111
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ozger,

Boyle tak cikar seylere ihtiyac duyduguna gore senin DSLR zamanin gelmis haberin yok.

Objektife takilan extra optik aparatlar biraz trash, hele Canon, Nikon, Fuji, Zeiss, Leica, Minolta vs. gibi babalarin uretmedigi duyulmamis optik elemanlar bin beter trash. S5700'un kendi objektifiyle cektigin goruntuyu cropla, bu tur tele optik elemanla cektigin goruntuden daha iyi oldugunu goreceksin.

Illa ekstra optik kullanacam diyorsan hic degilse cok katmanli kaplamali (multi-coated) olmasina dikkat et.

Multi-coated bir mercegi, filtreyi nasil anlarsin, iste burada ilgili ornekler:

http://www.kenrockwell.com/tech/lenstech.htm

Ozetlemek gerekirse
Kaplamasiz (Uncoated) beyaz renk
Tek kat kaplamali (single coated) olanlar mavi renk
Cok katli kaplamali (multi coated) olanlar yesil-mor renk oluyorlar.

Tarih: 2 Ekim 2007, 02:30 - İp: 88.***.**9.78
ozger
ozger (üye)
Ankara / Meraklı

İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için tesekkurler. Henuz DSLR için biraz erken. Manuel kullanımlarda zorluk cektiğim, ayarlarında cok uğrastığım zamanlar oluyor. Ancak uğrastıkca ihtiyac duyduğum özelliklerde artmaya basladı. Zaten bu makinayıda öğrenme surecinde bir başlangıç olarak almıştım. Simdi kullanım ihtiyacına göre 10x optik zoom yetmiyor. Telephoto arayışım bu yuzden, yoksa tabiki DSLR de umarım yakın bir zamanda benim içinde bir gerkesinim olur, olacaktır. Tekrar tesekkurler...

Tarih: 2 Ekim 2007, 08:51 - İp: 85.***.**1.237
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

valla ben kullanıyordum tam randıman alamadım direkt 100 ytl birine sattım ...
elimden çıkardım ya hemde kar ettim ... ameerrikadan 35 ytl gelmişti. bana...

Tarih: 4 Ekim 2007, 13:13 - İp: 88.***.**5.76
ozger
ozger (üye)
Ankara / Meraklı

Aslında marka ve özelliklerini de yazarsan cok sevinirim. Çünkü çok çeşitli ve de özellikde olabiliyorlar. Multi-coated bunlardan biri. Yakınlaştırma oranıda önemli, arttıkça görüntü kalitesinide o oranda etkiliyor. Ve tabiki kullanma şeklide önemli; örneğin tüm ayarlarını autoda kullanıyorsan makina odaklamada zorlanabilir yada yanlış ayarlar kullanabilir gibi. Bu yüzden aslında tüm converterları genellemek yanlış olur sanırım. Ama iyi bir araştırma yapıyorum ve fiyatı makul bir ürün buldum. Ürün geldikten sonra deneyimlerimi fotoğraflarla ve hem Turk forumları hem de yabancı forumlardan elde ettiğim bilgi ve dökümanlarla destekleyerek burada sizlerle paylaşıcam. Böylece sanırım benden sonraki arkadaslarda alımlarında doğru kararlar verirler. Bu arada yorumlarınızı ve deneyimlerinizi paylaşmaya devam ederseniz sevinirim. Özellikle kullanımında uyguladığınız teknikleri. Teşekkurler...

Tarih: 4 Ekim 2007, 16:22 - İp: 85.***.**1.237
ozger
ozger (üye)
Ankara / Meraklı

Bir de alıcağım yerde birlikte alabileceğim ürünler arasında çok makül fiyata lens hood(flower)vardı. Sizce 2x telephoto converter'a cok mu gereksiz bir alım olur. Fiyatı 10 ytl' yi bile bulmuyor(buraya gelişi dahil).

Tarih: 4 Ekim 2007, 16:32 - İp: 85.***.**1.237
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kesinlikle tavsiye etmem.
Ben canon s2 ile birlikte canonunu kendi telekonverterini aldım.1.5x idi. Kesinlikle berbat nitice veriyordu.
Fuji test için raynoks tele ve makrolar gönderdi. o 2.2 x idi.Ama hemen hemen aynı kalitesizlekte sonuçlar verdi.
Bu sebeple paraya yazık etmeyin.Bunlara boşuna para vermeyin.Hangi markanın olursa olsun kenarlarda acayip bozulma oluyor. Sadece ortada küçük bir alan kullanılabulur.
BEn canonunkini yarı fiyatına sattım.

Tarih: 5 Ekim 2007, 11:49 - İp: 88.***.**8.125
ozger
ozger (üye)
Ankara / Meraklı

İlginize tesekkur ederim Pazarbey. Zaten sizin incelemelerinizi ve deneyimlerinizi cok dikkatli bir şekilde okudum. Murgur'un da deneyimlerini inceledim. Henuz karar asamasındayım. Sizin gibi bir ustanın tavsiyesini dikkate alacağımdan supheniz olmasın, tesekkurler...

Tarih: 5 Ekim 2007, 12:58 - İp: 85.***.**1.237
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

dediğim gibi tele kesinlikle tevsiye etmem.Raynox makrolar ise harika.

Tarih: 6 Ekim 2007, 16:45 - İp: 88.***.**6.188
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

canon bu işte liderdir.

Tarih: 7 Ekim 2007, 22:15 - İp: 88.***.**3.129