andydr
andydr (üye)
İstanbul / Amatör

Fujifilm S5600

Arkadaşlar bir arkadaşımdan çok hesaplı Fujifilm s5600 alma imkanım var ancak tereddütlerim var. Gerçi s5600 ile ilgili bayağı bir soru sorulmuş, ama ihtiyaçlarımı yazarsam siz de görüş ve tavsiyelerinizle bana yön verirseniz çok sevinirim.

Öncelikle şu an canon a530 um var ve genel olarak çok memnunum. Oldukça işlevsel ve böyle kompact bir makinaya göre inanılmaz artıları var. (flash gücünün ayarlanması, sahne sayısının çokluğu, gece çekimlerindeki kalite, foto netliği, manual odak ayarı vb. vb.)

Fuji S5600 a terfi etmeyi düşünüyorum ancak alette limited edition gibi her bişeyi kırpıp piyasaya sürmüşler. Yanlış anlamadıysam şu özellikler eksileri :

1- Flash gücü kontrol edilemiyor.

2- Manual Odak ayarı yok

3- Macro 10cm (close-up lenssiz pek işe yaramaz gibime geldi.)

4- Nereye odaklandığını gösteren kılavuz yok. (bundan emin değilim ama galiba yokmuş)

5- IS özelliği yok yerine anti-blur diye bir sistem koymuşlar yetersiz bulunmuş çoğu kişi tarafından

Şimdi s5600 ün bunca eksilerine rağmen internette örnek resimlerini de uykusuz iki gün boyunca araştırdım. Ve gördüğüm örnek resimlere bayıldım desem yeridir. Özelikle close-up lens kullanılmış veya filtre kullanılmış resimler beni çok etkiledi. Bu tip filtre eklentilerini canon a530 da kullanmam mümkün değil bildiğim kadarıyla.

Kısa lafın kısası s5600 örnek resimlere öyle bayıldımki bu cihazı bana çok ucuza teklif eden arkadaşıma bir cevap vermem lazım. Açıkça itiraf etmek gerekirse canon a530 çok beğendiğim bir makina ama belki benim beceriksizliğim ama iso 200 ün üstüne çıkınca bayağı bir kumlanma ile karşı karşıyayım. Ancak s5600 ün yüksek isolarda nasıl resimler çektiğini görünce çok şaşırdım.

Şimdi sanki şu ikilem içindeyim : Canon a530 um ve onun elektronik ve yazılımsal bir çok artısını mı kullanmakmı veya iso değeri gibi önemi yüksek bir öğeyi çok iyi koşullarda sağlayan s5600 ü mü kullanmak?

S5600 de eksiler çok olmasına rağmen bana a530 dan daha gerçekçi fotoğraf çekim imkanları sunduğu gibi bir his oluştu içimde. (iso da daha iyi olması gibi) Yanılıyorda olabilirim varsa ifade yanlışlıklarım, uzman olanlar düzeltirse sevinirim.

Bu arada ben yüksek zoomlarda tripod kullanmaya razıyım varsın IS si olmasın çok önemli değil benim için. Zaten daha çok macro, doğa resmi vs çekeceğim yani IS olmamasını bir olumsuzluk olmadığını düşünerek bana tavsiyelerde bulunursanız çok sevineceğim.

Daha üst modelini al, bekle yenisi çıkacak gibi yorumlarınızda olursa yerine getirmek isterdim ama konu şu ki arkadaşım s5600 ü bana 400-YTL gibi bir rakama verecek. Bende bu rakamın üstüne bir kuruş çıkamıyorum. Yani ya s5600 ü alacağım ya da a530 umla devam edeceğim bilgilerinize.

Değerli yardımlarınıza çokk ihtiyacım var.

Teşekkürler....

Tarih: 1 Ocak 2007, 22:09 - İp: 85.***.**8.6
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

400 YTL'ye o makine şamda kayısı
5600'ü hiç kullanmadım, ama forumlarda hakkında hiçbir şikayet de duymadım. iso performansı diğer mega-zoom makinelerden daha iyi, ama IS yok, makro çekerken IS'in büyük faydası var. Gerçi onun yerine anti-blur modu var, herhalde işinizi görür.
Fiyat çok cazip bence, bir de makineyi kullanan arkadaşlar yorumda bulunursa daha iyi olur.

Tarih: 1 Ocak 2007, 22:33 - İp: 85.***.**5.191
andydr
andydr (üye)
İstanbul / Amatör

Cevap için çok teşekkür ederim. Bende o fiyata gayet iyi bir alışveriş olacakmış inancı içerisindeyim. Yorumunuz için tekrar teşekkürler.

Tarih: 2 Ocak 2007, 00:19 - İp: 85.***.**8.6
b_ipek
b_ipek (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşım,
Diğer forumda'ki Cevabımı aynen aşağıya alıyorum)
Bu fiyata bulduğunuz an, herhangi bir çizik darbe yani fiziksel bir hata prb. yoksa, deneme çekimleri yapın (Otomatik-Manuel) derhal alın derim..... Örnek resimler gerçeği yansıtıyor(dpreview.com) Ben araştırmaya s5600 ve Conon S2, sonrasında S3 ile başladım, s9500 ve oradan s6500df de karar kıldım ve Ocak ortasında satışa çıktığında fiyat tatmin ederse hemen alacağım. IS nin olmamasını antiblur ve yüksek ISO ve yüksek enstantene ile kapatan bir makina, Renkler son derece gerçekçi ve d-SLR/like sınıfında bir makine, Ancak dediğim gibi fiziksel inceleme ve resim deneme çekimlerini yapın öyle alın derim. Alırsanız iyi ve hayırlı günlerde kullanın.....

Tarih: 2 Ocak 2007, 18:17 - İp: 62.***.**8.125
ofatmaca
ofatmaca (üye)
Muş / Amatör

Ben bu makinayı yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Daha önce Kodak Z740 kullanıyordum. Z740 a göre çok memnunum.
Flaş gücünün kontrol edilememesinden bahs etmişsiniz ama çok önemli değil bence bu.
Manuel olarak netleme var basitte olsa. Ben autofokusundan memenunum hem hızlı sayılır hemde detaylarda istediğin noktaya Z740 göre çok daha iyi odaklanıyor. Ayrıca üç modda otofokus yapabiliyorsunuz.
Nereye odaklandığını gösteren klavuz yok demişler sana buna inanma.
Bir kere daha söyleyeceğim Kodak Z740 a göre çok daha iyi bir makina 400 Ytl ye Kutu içeriği tamsa ve darbesi arızası yoksa hiç kaçırma derim.

Tarih: 2 Ocak 2007, 19:14 - İp: 81.***.**1.234
andydr
andydr (üye)
İstanbul / Amatör

Cevaplar için tekrar teşekkürler arkadaşlar. Manual odaklama olmasına ve kılavuzun olmasına da ayrıca çok sevindim. Zaten kararımı verdim bayram sonrası alacağım.

Ayrıca bu forumda galerilerde s5600 resimlerini de inceledim, hem çekenler çok yeteneli ve uzmanmış hemde makina harkia çekimler yapmış. Internette bazı iddialı makinaların iso 200 de çektiği resimlerin aynısını s5600 de iso 400 ve iso 800 de çekmişler görünce şok oldum. Hatta bazı makinalarda s5600 ün iso 800 de verdiği kumlanmayı iso200 de vermiş iddialı makinalar. Kaldı ki bu makinaların bizzati burda adını vermeyeyim ama; "nerdeee benim bu makinayı almaya gücüm yetmez" diye düşündüğüm slr-like makinalar böyle kötü iso sonuçları vermiş s5600 e göre.

Hani yanılıyormuyum diye başka başka sitelere de baktım gerçektende iso da performans açısından mukayesede s5600, birçok pahalı slr-like lara taş çıkartmış hala şaşkınım bu nasıl iş diye.

tekrar teşekkürler en kısa sürede s5600 ümü alıp keyfini süreceğim yorumlarınız için minnetarım.

Tarih: 2 Ocak 2007, 21:41 - İp: 85.***.**8.6
t.y.
t.y. (üye)
Samsun / Meraklı

Herkese merhaba 2006 yılında S5600 birçok kişinin önerdiği 2007 yılında yenilerinin çıkması nedeniyle birazdaha özelliğini yitirdiğini gözlemledim.

aynı makinadan ben almayı düşünüyorum 300,00 ytl alacağım kişiyi tanıyorum makina fazla kullanılmamış.

bu makina ile ilgili şu anki düşüncelerinizi kullananlar varsa izlenimlerini alabilirmiyim.
Şimdiden teşekkürler

Tarih: 21 Ekim 2008, 17:41 - İp: 81.***.**6.113
  • 1