emreata
emreata (üye)
İstanbul / Amatör

Fujifilm Finepix S2980 Vs Canon Sx150 İs

değerli arkadaşlar;
bu iki makine arasında tercih yapmakta zorlanıyorum. birbirleri ile özellik olarak oldukça yakın makineler ama benim incelememde fujinin artıları;
18x optik zumu olması, tasarımı, panoramik çekim özelliği; eksileri
zum sırasında motor sesini çekime yansıtması, 4 pil kullanması.
canon'un ise shutter hızının 1/2500 olması ve daha fazla manuel kullanıma izin vermesi artısı gibi. ancak optik zumu 12x eksisi. siz olsanız hangisini tercih edersiniz. her iki makineyi de kullanan var mı?

Tarih: 23 Ağustos 2012, 02:31 - İp: 78.***.**1.52
nuret
nuret (üye)
Eskişehir / Amatör

Sevgili @emreata ben bir karşılaştırma yaptım, umarım yardımcı olur sana
1-fuji objektifi 5 mm & 90 mm Canon ise 5 mm & 60 mm. yani her iki makina da geniş açı için aynı lens sahip ancak zoom özelliği fujinin daha fazla. bu yüzden de fuji 18x, canon 12x,
2-Sensörler algılayıcı aynı,
3-Fujide optik zoom 28 - 504 iken canon da 28 - 336.
4-Fujide İso değerleri 64-6400 iken Canonda 80-1600
5-Video çözünürlükleri aynı
6-Fuji görünüm olarak DSLR benzeri bir makine, Canon ise Compakt bir makine
Yukarıdaki karşılaştırmalarda genel özelliklerine baktım. Yazılım özellikleri de var tabiki ayrıca. Fiyat konusunu bilmiyorum. Eğer size butür makine yetiyorsa ben Fujiyi tercih ederdim. Saygılar.

Tarih: 23 Ağustos 2012, 17:51 - İp: 94.***.**5.121
emreata
emreata (üye)
İstanbul / Amatör

incelemeniz için çok teşekkür ederim. bugün itibari ile canon'u sipariş verdim, zira benim için diyafram ve enstantene öncelikli çekim ve kısmen manuel odaklanma önemliydi (youtube'da manuel focus özelliği ile ilgili görüntğ var). fuji de yabana atılır makine değil ama neredeyse okuduğum yerli-yabancı forumlardaki değerlendirmeler canon'un fotoğrafçılık açısından daha iyi olduğu. forumlarda gördüğüm makine kompakt sınıfında ama birçok slr-like'dan daha fazla manuel ayarlara sahip. almayı düşünen arkadaşlara sx130'u öneririm. ben sx150 aldım, daha yeni bir model ancak tek fark 2 mp.'lik (12'den 14'e çıkarılmış) fark, bu da makineyi tam aksine olumsuz etkiliyor. zira tüm özellikler aynı (sensör, mercek vb) sadece mp arttırılmış, bununda çok olmasa bile fotoğrafa yansıyacağını düşünüyorum. makine ayrıca slr-like lara göre çok daha küçük olduğundan kolay taşınabiliyor. kumlanması kabul edilebilir düzeyde. video çekiminde fujiye kıyasa motor sesini almıyor ve hd stereo kayıt yapabiliyor. selam ve saygılarımla.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 19:35 - İp: 78.***.**3.227
egelim35
egelim35 (üye)
İzmir / Amatör

selamlar bende canon sx150 almayı düşünüyorum forumlarda pili çabuk bittiği yazılı siz bu makinayı kullanansızınız tavsiye edermisiniz.

Tarih: 24 Mart 2013, 10:01 - İp: 78.***.**0.178
canniko
canniko (üye)
İstanbul / Amatör

herhangi bi mağazaya gidip fujifilm 2980ile bi kaç fotoğraf çekersen aldığın kararın doğru olduğunu anlarsın.

Tarih: 4 Mayıs 2013, 11:53 - İp: 88.***.**2.51
  • 1