positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Fuji Süper Ccd Sr Nedir ?

Fuji nin yeni makinelerinde kullandığı 4.nesil Süper CCD SR tipi
var. Bu algılayıcının CMOS veya normal CCD ye nazaran farkı nedir ? Daha iyi midir ?

#positif' tarafından 03.01.2006 23:56:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2004, 09:49 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Sevgili Ytopuz ,
Bilgi için çok sağol.

#positif' tarafyndan 03.01.2006 23:56:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2004, 10:42 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Malzemecilere zaten güven olmaz bence. Sıkıştırma yapıyor ? ne demekse...

#positif' tarafyndan 03.01.2006 23:57:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2004, 09:25 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili positif sen de acaba bu makinalardan biri varmı çekim örnekleri falan göndereb ilirmisin ?

ben de bu ccd lerin ters ışık subuharı (atmosferde oluşan sabah saatlerrinde ki) ve uzun pozlandırmalarda sıkıntı olduğunu ccd lerde ark oluştuğunu duydum beni aydınlatırsan sevinirim.

#flassv' tarafından 08.06.2004 10:17:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Haziran 2004, 10:16 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

CCD SR de pixel organizasyonu optimize edilmiş sadece. klasik CCD ye göre daha kaliteli sayılabilecek görüntü yakalıyor. ama sonuçta bir CCD.
CCD charge coupled device anlamına gelir. yani görüntünün sensör üzerinde oluşturduğu elektrik sarjını kamera sistemine aktarır. haliyle CCD'nin tüm olumsuzlukları CCD SR'de de aynen geçerli. flassv'nin de dediği gibi atmosferdeki elektromagnetik radyasyon aktiviteleri ve uzun süreli pozlamalar CCD için hala büyük bir problem. CCD sinyalleri dijitalize edilene kadar analog olarak taşındığından güçlü magnetik akılardan da etkilenebiliyor.

CMOS sensörler teknolojilerinden olayı elektromagnetik radyasyona ve uzun süreli pozlamada oluşan elektrik sarjlarına karşı daha dayanıklı. CMOS sensörler görüntüyü kendi içinde dijitize edip doğrudan digital signal processing DSP ünitelerine veri aktarıyor. güç tüketimi vs. gibi konularda da CCD'den daha avantajlı...

sonuçta süper CCD SR'de sadece pixel organizasyonu değiştirilerek görüntü kalitesi optimize edilmiş. CCD işte

milattan önce sayılabilecek tüplü kamera teknolojisinin verdiği doğal ve yumuşak görüntüyü hala hiçbir yarıiletken sensör veremiyor. (yakalama/tepki verme hızı olarak değerlendirmeyin. tabiki ccd ve cmoslar daha hızlı tepki veriyor )

Tarih: 2 Temmuz 2004, 17:09 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Faveon Sensor Nedir ? adlı topic te yeni bir teknoloji FoveonX3 anlatılıyor...

Tarih: 2 Temmuz 2004, 17:32 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Nusret03 herkes forumlarda CCD teknolojilerin avantajlarını savunur - senin yorumunda "CCD işte" gibi CMOS sensörleri övmen hayret verici birşey. Bir tek sen CMOS un üstünde duruyorsun ???

#positif' tarafyndan 03.01.2006 23:58:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2004, 17:42 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

positif:

anlama güçlüğü mü çekiyorsun yoksa özellikle mi yapıyorsun?
dikkatlice oku orda "CCD kötü" gibi birşey yazıyor mu?
yada CMOS ccd'yi döver gibi birşey yazıyor mu?
CCD SR, geleneksel CCD'lere göre daha yüksek görüntü kalitesi veriyor eyvallah. Ama CCD'nin olumsuzlukları aynen devam ediyor.

teknik bilgin çok zayıf. yazdıklarım eleştiri mi yoksa karalama mı yoksa övgü mü idrak edemiyorsun.
Adım hıdır diyeceğim budur!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tarih: 2 Temmuz 2004, 17:49 - İp: yok
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Sinirlenme Yaw

Tarih: 2 Temmuz 2004, 18:02 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

sinirlenirim benn
1996'dan beri röntgen makinelerinden minilablara kadar her türlü dijital analog görüntüleme cihazına teknik destek hizmeti veriyorum ben. hiperli süperli mega şakşaklı CCD de bir geleneksel CCD de. sonuçta endüstri standardı ve dünyaca kabul görmüş.
CMOS daha sonra çıktı. teknoloji olarak daha üstün. varsın görüntü kalitesi hiper süper olmasın.
sen ne alırsın dersen CCD sensörlü "SLR" bi kamerayı tercih ederim.

Tarih: 2 Temmuz 2004, 18:10 - İp: yok
devcan
devcan (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

Super ccd SR

Profesyonel studyomda kullandığım elimdeki s2pro dan okadar memnundum ki bu günlere kadar değiştirmemek için ayak diredim.Ve en sonunda nikon dx2 aldım. Aldım fakat şu anki durumdan hüsrana uğradım. Makine 13 megapixel görüntü vermesine karşın fujideki keskinliği ve doğallağı birtürlü yaklayamadım.Nikon sonuçları sürekli soft istediğim keskinlik oluşmuyor. Öncelikle hatalarım olabileceğini gözden geçirerek wb ayarını yeniledim.Optiondan sharpen ve Ton ile alakalı değerleri arttırarak ve eksilterek denemede bulundum AdobeRGB ve SRGB faktörünü düşündüm ayrı ayrı testler aldım. Üzerindeki 2.8 olan lensi çıkardım fujide takılı olan 3,5 lensi takıp denedim. optıondan
I-II ve III seçenekleri ile test aldım.

Sonuç olarak denemediğim jpg sıkıştırma yöntemi ve custom Tone kaldı custom tone için extra yazılım gerekli.birde hue fakat hue keskinliğe bir etki yapacağını sanmıyorum çünki renk ile alakalı bir durum....

Sonuç: Şu an %80 fuji deki başarının kaynağı bana göre super ccd kullanmasında. Fakat otaritelere baktığımızda birçok başarılı isim yapmış studyo ve fotoğrafçı Nikon dx2 ve dx3 kullanmakta.

Bu subjectif değerlendirmemminde bu konuya katkıda bulunacağını düşündüm...

Tarih: 14 Ocak 2008, 17:48 - İp: 88.***.**1.250
  • 1