ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

Fuji S6500

fuji s6500 çıkıyormuş arkadaşlar. iyi bişiye benziyor. iso 3200 felan. fiyatıda hesaplı olacak gibi. 500 dolar civarında. 6,3 mp

http://www.dpreview.com/news/0607/06071302fujifilms6500fd.asp

Tarih: 14 Temmuz 2006, 22:45 - İp: 88.***.**8.141
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cok iyi fiyat tahmininde bulunurum soylemesi ayip..

....

fujizede.. stacker merhaba..
r1 konusunda da soylemistin, fikrimi soylememistim; nedir "blur basma" olayi bizlere acabilir misin lutfen?
dedigine gore, tum dunya keriz diye aldatiliyor.. bir blur basma ile karsi karsiyayiz..

diyafram acikligi ve flash'i yetersiz demissin.. s5600'in lensinin f/3.2-3.5 diyaframi var, bir canon s3 is'in f/2.8-3.5 veya sony h5'in f/2.8-3.7.. 1/3 stop'luk diyafram farki cok mu onemli senin icin? ki telede hic fark yok, h5'den daha da iyi..

flash mesafesi olarak 4 metreymis s5600.. diger yanda s3 is'in de 5.2 metre genis acida, telede ise 4 metre yine.. sony h5'in ise biraz daha iyi, 7-9 metre..
fakat bu konuda da unuttugun birsey var, o da, s5600'in daha yuksek iso'larda daha temiz goruntuler alabilmesi.. iso yukseldikce, flash'in etki mesafesi de yukselir stacker..
ama sanirim sen bunlari zaten biliyorsun..

fotograf kalitesine gelirsek, bence de s5600'in fotograf kalitesi iyi gorunmuyor bir sony veya canon rakiplerine oranla.. bilgisayarda..
fakat fuji s5600 ile basilmis A4 boyutundaki print orneklerini gormusdum ve tek kelimeyle harikaydilar.. bilmiyorum sen de gordun mu?

pazarbey, s5600'in fotograf kalitesinin s2 is'den daha iyi oldugunu soylemis.. pazarbey bizlere cektigin fotograflari gosterebilir misin? eger ki ornek fotograflari gorursek, sanirim kimsenin karsi cikma gibi bir luksu olmaz..

...
ve lutfen biri bana, bu fuji kompact'larda gercekten yuksek iso basarili mi basarisiz mi aciklayabilir mi?

Tarih: 16 Temmuz 2006, 20:53 - İp: 62.***.**2.10
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

hemen açıklayim blur basma olayını;
çektiğiniz fotoyu makine içerisinde croplayıp boyutunu değiştirebiliyorsunuz ya;işte yüksek isodada gürültüyü gidericem diye psdede bulunan blur efekti makine tarafından devreye giriyor.fotoda noise azalıyor ama keskinliktende kayıp oluyor.
haklısınız flaş mesafesi iso ile orantılı olabiliyor ama bu genelde yanlış anlaşılıyor.CCD'ye giden yüksek gerilim sayesinde yüksek isolara çıkılıyor ve ortam daha aydınlık oluyor;fakat bunun ''flaş şiddeti'' ile alakası yok.Yani flaşın maksimum şiddeti daima sabittir.
s5600'ün flaş şiddeti çok yetersiz.netteki reviewlerde incelediğim fotolardada mesafe yetersizliğinden dolayı kontrast kaybının yaşandığı fotolar mevcut.
diyafram açıklığı gece kendini belli ediyor;üzerine flaşın zayıf olması ile ortaya sulu boya gibi fotolar çıkıyor.
pbase'deki örn fotoları incelemenizi tavsiye ederim.
baskı kalitesini görmedim; sizin gördüğünüz fotolarda oynama varmıydı??direkt makineden çıkan fotoda lokal distorsiyon görülmesi gerek;çünkü kağıt daha hassas geliyor bana.
saygılar...

#stacker' tarafyndan 16.07.2006 22:24:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 22:13 - İp: 85.***.**1.231
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

yanlız bahsettiğim blur basma olayını noise reduction ile kıyaslamayın çünkü nrde kullanılan algoritma farklı olduğundan keskinlik ve kalitede fazla kayıp olmuyor;gürültüdende tabii...
petek ccd çok abartıldı;sigmanın x3 teknolojisi daha iyiydi diye düşünüyorum.
fuji tüm dünyayı interpolasyon ile aldattı şimdi sıra isoda

#stacker' tarafyndan 16.07.2006 22:31:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2006, 22:19 - İp: 85.***.**8.65
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

stacker merhaba..

"çektiğiniz fotoyu makine içerisinde croplayıp boyutunu değiştirebiliyorsunuz ya;işte yüksek isodada gürültüyü gidericem diye psdede bulunan blur efekti makine tarafından devreye giriyor.fotoda noise azalıyor ama keskinliktende kayıp oluyor. "

croplama ile gurultu giderme.. acikcasi hicbirsey anlayamadim..

stacker, noise reduction bir cesit blur basmadir zaten.. fuji bunu kamera icinde daha sistematik bir yolla yapmaktadir.. cunku sen eline blur alip da fotografa atarsan, ortada keskinlikten hicbirsey kalmaz..
keskinlikten kayibin olmasi normal..
ama test icin sunu yapabilirsin; mesela eline bir tane atiyorum sony h5'in iso 1000'deki fotografini al bir tane de s5600'in.. her ikisine de photoshop'da noise reduction uygula.. hangisinde daha az noise ve keskinlik kaliyor gozlemle..
eger ki s5600 basarili cikarsa, fujinin blur basmasi ise yariyor demektir..

ve bu konuyu bir de positif'den duymak isterim, cunku burada ben yanlis konusuyor da olabilirim..

....
yuksek isolarda ortam daha aydinlik olmaz stacker.. sensorun isiga olan ihtiyaci azalir bildigim kadariyla..

GN'in formulu,
GN= f-stop x uzaklik

simdi burada sen diger makinelerle 6 metre flash kapasiten olsun, iso 100'de. ve f/4'de diyelim..
ama s5600 ile 4 metre f/4'de ve iso 100'de..

yani diger makineler icin GN= 4x6= 24

fakat s5600'de GN=4X4= 16..
yani daha az..

fakat iso 200'e ciktiginda, f-stop degerini 1 stop degistirmis gibi olursun degil mi?
artik flash'in 4 metre mesafeyi f/5.6'da aydinlatabilecektir..
yani GN= 5.6x4= 22.4

sanirim biraz yaklastik diger makine sonucuna..

peki iso 1600'de ne olacak?
4 stop farkeder.. yani 4-5.6-8-11-16'dan GN=16x4= 64 olur..
bu da flash'in daha kuvvetli olacagini gosterir..

bilmiyorum yaniliyor muyum?

.....

bunlari soyluyorum, ama yanlis anlasilmasin ben s5600'in savunucusu falan degilim.. fakat su makineyi alanlar fujizede oluyorlar veya insanlari yanlis yonlendirenler var diye suclamak sanirim pek de dogru bir davranis degil stacker..
kimse aptal degil forumda.. herkesin kendi akli var.. eger ki bir makineyi bir baskasinin tavsiyesi uzerine begenerek almislarsa, sonrasinda fujizede olmaz kimse..

ve fuji'nin bu blur verip de insanlari kandirma olayina umarim sitemizde, fuji adina birileri cikip da cevap verirler..
ve lutfen fuji kullanan arkadaslar da belirtsinler fikirlerini..
pazarbey sence keskinlik falan kalmiyor mu fotograflarda?

Tarih: 17 Temmuz 2006, 04:30 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Aslında dadanagast dediğin gibi positif bir fuji elamanı olarak açıklamalı bunu. Fakat stacken dedikten sonra f30 un yüksek ısoda çekilmiş fotoğrafların baktım.Hemde defalarca .Bana hiçte bu blur basma gibi gelmedi.

http://www.dcresource.com/reviews/fuji/finepix_f30-review/

Bu sayfada yer alan ıso testi (İçki şişeleri falan var) ne bir bakarsanız. Özellikle 800-1600 -3200 pekte bunun blur basma olmadığını gösteriyor gibi. Genede dediğin gibi arkadaşlar kendileri karşılıştırsın. bana göre bu ıso başarısı olypus e500 den bile iyi.Veya başabaş. Bilmiyorum yanılıyormuyum.
Arkadaşlar buradaki fotoğraları indirsinler. Diğer markalarınkinide indirsinler. Özellikle dslr veya örnek verdiğim e500 ü indirsinler.Sonra karşılıştırsınlar.Veya kompak makinaların ısoları ile karşılıştırsınlar.
Bana göre şu anda herhangi bir keskinlik kaybı yok.Birde arkadaşlar karşılıştırsınlar.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 08:51 - İp: 85.***.**3.226
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet pazarbey, positif aciklayabilirse iyi olur.. neymis ne degilmis ogrenelim..
..

Tarih: 17 Temmuz 2006, 11:54 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Baktınmı dadanagast fotoğraflara.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 12:30 - İp: 85.***.**3.226
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

6500 de manuel zoom ve focus halkasıda varmış.Aynı 9500 gibi. Iso eğer f30 kadar iyi olursa almaya değer bence.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 13:18 - İp: 88.***.**2.84
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey baktim.. bence zaten sorun yok.. sonucta digerleri de yapsin yapabiliyorlarsa ama yok iste.. sadece fuji makinelerin yuksek iso basarisi var.. ve kesinlikle ise de yariyor..
ama bence bu konuda teknik detayi birisi verse cok daha iyi olacak..

s6500fd gercekten guzel gorunuyor.. ama IS yok yine.. o yuzden kesinlikle almazdim..

Tarih: 17 Temmuz 2006, 15:12 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ya sorma bende başta söylemiştim 9500 için en büyük eksiği ıs diye.Hatta uzun süre ümit ettim 9500 ıs falan çıkar diye.
Fakat bu kadar iyi ıso sonucu verirse gerek kalırmı acaba. mesela sen 350 d de bunun sıkıntısını yaşıyormusun .Özellikle telede.

Tarih: 17 Temmuz 2006, 17:17 - İp: 88.***.**2.84