abdn
abdn (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Fuji S5700 Auto Çekim

kullananlar yardım ederse sevinirim.makineyi daha yeni aldım akşam deneme yaptım ama otommotik çekim modu çok güzel değil.acba genelde böylemi.manuel çetim daha güzel çıktı.eğer bildiğiniz basit yöntemler varsa yazarsanız sevinirim.birde en kaliteli çekim bile 1,5 -2 mb yer tutuyor neden az.

Tarih: 4 Aralık 2007, 13:31 - İp: 212.***.**2.176
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Birincisi Jpeg ve 7mp lik bir kamera yani dogal 1.5-2mb Ayrıca oto modda zaten genelde kötü çıkar her kamerada bence manuel cekmeyi iyice ögrenmeye calısın. Bu işin bence yöntemi olmaz kişiye ve ortama göre değişir.

Tarih: 4 Aralık 2007, 14:44 - İp: 85.***.**9.239
abdn
abdn (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

teşekürler yardımın için.Acaba dedim bazı basit yntemleri varmı.neyse yavaş yavaş öğreniriz herhelde.

Tarih: 6 Aralık 2007, 19:16 - İp: 88.***.**3.170
skul2006
skul2006 (üye)
İçel / Amatör

Kullanan arkadaşlar manuel tüyolar verebilirlerse çok daha iyi olur...

Tarih: 6 Aralık 2007, 20:49 - İp: 88.***.**6.204
ozger
ozger (üye)
Ankara / Meraklı

Öncelikle makinen hayırlı olsun. Ben kendi adıma S ayarında (enstantane hızı manuel-diyafram açıklığı auto) kullanarak başladım. Ama bu senin ne tür fotoğraflar çekeceğine göre değişir. Zaman ilerledikçe M (manuel) ayarda da kullanmaya başladım. Ama kısa zamanda makinayı çekime hazır hale getirmem gereken durumlarda hala S ayarında kullanıyorum. Kısaca en iyisini kendin deneyerek, bol bol değişik ortamlarda kullanarak öğrenirsin. Benim fotoğraflarım yaklasık 3.5-4.0 mb aralığında oluyor genelde. Bu demek oluyor ki sen hala makinanın bazı ayarlarını düşük tutuyorsun. Onları kataloğu dikkatlice okuyorak yükseltebilirsin. Sanırım bu auto ayarda kotu fotoğraflar çekmenide açıklıyor. Kapalı ortamlarda ışık yetersiz kalmadığı sürece auto ayarda da aslında o kadar kotu sonuçlar vermiyor. Birde deklanşöre yarım basılı tutarak netledikten sonra ekranda eğer çıkarsa tabi uyarı sinyallerine bakarakda sorunun ne olduğunu çözebilirsin. Son önerimde auto ayarda yarım basılı tutarak netledikten sonra fotoğrafı çekmektir. Umarım yardımcı olmuşumdur. Guzel fotoğraflar yakalamanız dileğiyle...

Tarih: 7 Aralık 2007, 16:11 - İp: 81.***.**6.116
abdn
abdn (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

teşekürler mesajla ilgilendiğin için (özger).bazı ayarlardan neyi kasdediyorsun.benim bildiğim fotoğraf hafızası piksel ve resim kalitesiyle alakalı.makinemizde ikisi bir arada bu özelliklerin.

Tarih: 7 Aralık 2007, 17:33 - İp: 85.***.**3.58
ozger
ozger (üye)
Ankara / Meraklı

Tekrar merhaba. Seninde dediğin gibi pixel ve fotoğraf kalitesi MB konusunda belirleyici. Ama bunlar bizim makinamızda aynı yerde değiller. F tusundan ayrı; menu tusundan ayrı ayar yapmalısın. Aslında sen neleri ayarladın soylersen, bende kaldıysa eğer geri kalanlarda yardımcı olmaya çalışayım...

Tarih: 8 Aralık 2007, 11:37 - İp: 88.***.**9.14
abdn
abdn (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

ben 7mp ama normal çekiyormuşm.şimdi 7mp fine çekiyorum hafızalar arttı.dediin gibi menuda da ayarlar var ama daha tam kullanamıyorum.kılavuzu iyice okuyalım bakalım.YA İSO ve enstantene önemli galiba.iso yu gece çekiminde kullanıyoruz herhalde. diğerini tan bilmiyorum.birde diyafram var? benim önce hp vardı sürekli otomatik çekiyordum bu makina manuel daha iyi kullanılıyor.

Tarih: 8 Aralık 2007, 22:23 - İp: 88.***.**7.207
  • 1