pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Fuji S 9600 -izlenimlerimin Tamamı

Arkadaşlar site için 9600 modelini test edeceğimi biliyorsunuz.Bitmek üzere test. Merak ettiğiniz şeyler varsa bunları yazarsanız bende ona göre bunları eklerim.9500 ile karşılıştırmak isteyenlerede yardımcı olabilirim.

9600:
Fuji firması büyük başarı sağlayan 9500 modelinden sonra piyasaya makyajlanmış ve bazı özellikleri iyileştirilmiş 9600 ü sürdü.9500 modelinin başarısının arkasındaki en büyük faktörlerden 28 mm den başlayan objektif ve yüksek ısoda rakiplerine göre başarısı 9600 dede devam ettirildi.
9500 gibi 9 mp olan makinada yapılan en büyük değişiklik focus hızında. 9500 focus bakımından diğer dslr like modellere oranla çok hızlı idi.9600 ise 9500 ile kıyaslanmayacak kadar hızlı focus yapar hale getirilmiş. Eski modele oranla 2-3 kat hızlı focus yapabılmakta. 9500 ve 9600 ün karşılıştırmalı focus hızı denememde bunu bizzat görülüyor. Bununla ilgili videoyuda ekleyeceğiz. nerede ise dslr ye yakın bir focus hızı var.

Kutusundan çıkanlar:
1-9600
2-askı kayısı
3-Objektif kapağı,
4-Aktarım kablosu
5-Video kablosu
6-16 mb xd kart
7-4 adet alkalin pil
8-Lens hood
Görünüm:
Görünüm olarak dslr emsi bir yapı fuji makinalarda eskiden beri var. 9500 bu bakımdan zirve de olan bir makina idi.Pekçok amatör sadece bu yüzden bile makinayı tercih etti. 9500 ile 9600 arasında dış görünüm açısından hemen hemen hiçbir fark yok. Sadece objektif teki metal halka 9600 de altın sarısı. Ayrıca elle tutulan bölümler 9600 de deri görünümü verilmiş.
Elle kontrol edilen zoom ve focus halkaları bulunan objektif oldukça etkileyici bir görünüm sunuyor. Makinana ele oturması çok iyi. KUllanımı zorlaştıran herhangi bir engel bulunmamakta. Ergonomik bir hata yok. Hatta bu bakımdan sınıfındaki makinalar içinde z2 ile beraber en iyisi sayılabilir.
Açma kapama düğmesi denklanşörün yanında. Kolayca açılıp kapanabiliyor.Bunun hemen arkasında ise flaş ve .....destek düğmesi var.Fakat kullanımları son derece zor. Dİğer makinalırın aksene fuji bunların kullanımı için bu tuşlara basıp ayar tekerleğini çevirmeyi tercih etmiş. Ki buda son derece zor bur kullanım demek. MAnuel kullanımdada diyaframı değiştirmek için bu düğmeye basmak gerekiyor.Bunun yerine manuel ayarda 4 lü menu tuşları kulanılmış olsa çok daha kolay bir kullanım sağlanmış olurdu.Bunların arkasındada aynı tars kullanımı olan seri çekim tuşu var.
Makuna seri çekimi ilk 4 ve son dört olarak yapıyor. Bu yeterli olmayan bir seri çekim. Gerçi bunu arka arkaya çekim hızının çok hızlı olması ve focus hızının olağanüstü iyi olması ile telafi ediyor olsada kullanıcıların pekçoğu seri çekim hızı ve çekim adedini tercihlerinin başına koymaktadır.
Bunların hemen arkasında mod tekerleği ve ayar tekerleği bulunmakta. Mod tekerleği son derece kullanışlı. Profesyonel bir havası var.Ancak ayar tekerleğinin çokta gerekli olmadığını düşünmek mümkün.Her ne kadar kullanışlıda olsa gereği olmayan bir tuş. Aynı işlevi menünün 4 tuşuda kolaylıkla görebilirdi.
Flaş boyu bayağı yüksek.Yanında bulunan bir tuşa basılarak açılıyor. Kendiliğinden açılmıyor olmasının avantaj olduğunu düşünüyorum. Zire her zaman flaşlı çekim yapılmak istenmeyebilir. .Boyunun büyük olması makro çekimlerde büyük avantaj.Zira makro çekimde yakına girmek gerektiği için büyük objektif gölgesi nesnesinin üzerine düşebiliyor. Zaten bu yüzden süper makro çekimde flaş kullanılamıyor.
Makina lcd den vizöre rahatlıkla geçebiliyor.Vizörün yanında ölçüm noktalarını belirlediğiniz tuş bulunuyor.İsteğe bağlı olarak birini seçmek mümkün. HEmen altında bulunan f tuşu ise fotoğrafla ilgili sıkça kullanılan bölüme ulaştırıyor. Bunun ayrıca olması avantaj. Zira buradan fotoğraf ebadı, ısosu, bazı seçenekleri ayarlanıyor. Kolay bir kullanım sunuyor. Sol tarafta bulunan tuşlar dan birisi info tuşu. Bu tuş ile fotoğrafın bazı bilgilerine ulaşabilmek mümkün. Fotoğraf çekerken arka arkaya 4 fotoyu gösterme ve ekranı 9 a bölme mümkün.Bu sayede eğik kadraj sorun olmaktan çıkıyor.
Makina 4 adet kalem pille çalışıyor. Yaklaşık 500 fotoğraf

Tarih: 22 Mayıs 2007, 13:33 - İp: 88.***.**0.232
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

objektfi ol yeter

Tarih: 22 Mayıs 2007, 13:41 - İp: 88.***.**2.234
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

sayın pazarbey, ilk soruyu ben sorabilirmiyim ?

gecen aklıma takıldı. 9600 ün çift kart slotu oldugu biliniyor. XD ve CF kart yuvası.

peki sadece CF kartla kullanabilyırmuyuz ? yoksa her iki kartıda aynı anda bulundurmakmı gerek makina üzerinde.

ve birde kaç gb'a kadar destekliyor makina?

#stahl' tarafından 22.05.2007 14:30:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 14:18 - İp: 85.***.**1.3
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kontras sen yoktun o zamanlar.Ama ne kadar objektif davrandığımı iyi bilir arkadaşlar. BEn daha ziyade yorumu arkadaşlara bırakacağım.Karşılıştırmalı fotoğraflarda kendisi karar versin herkes.
Stahl tek tek te kullanılıyor ikisi beraberde.Bİldiğim kadarı ile bir limit yok.Tak takabildiğin kadar.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 18:23 - İp: 88.***.**0.232
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bir esprisi var mı makinenin pazarbey?

Tarih: 22 Mayıs 2007, 18:42 - İp: 88.***.**7.64
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

tşkler pazarbey,
o zaman 4 gblık CF extremeIII mis gibi gider derim

Tarih: 22 Mayıs 2007, 19:48 - İp: 85.***.**3.109
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BUfalo istersen bunlara şimdilik girmeyeyim.Zira bunları ayrıntılı olarak yazdım.İleride yükleyeyim.
Şu anada kadar 9500 ile aralarında ciddi fark olarak focus hızını gördüm. Gerçekten focus hızı olağanüstü artırılmış. 9500 ile karşılıştırılacak gibi değil. ZAten bizim s2 lere falan pek benzemiyor.ZInk diye focus yapıyor. BUnun dışında tam bir 9500 gibi. 9500 9600 ve s2 ninin fotoğraflarını koyacağım beraberce.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 20:25 - İp: 88.***.**0.232
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dur stahl bir bakayım emin olayımda ondan sonra. Ama bana kalırsa bir tane 2 gb cf ve bir tane xd kart iyi olur.Fakat cf kart muhakkak ektrem alınmalı. Ultrada yazım hızı yavaş.İzlemede öyle.YAvaş kalıyor. Ekstrem 3 veya 4 alınmalı.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 20:30 - İp: 88.***.**0.232
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

valla pazarbey senin şu inceleme tam zamanında yetişti.
2 saat önce arkadasım yurt dısından bana 9600 aldı birtane. herhalde cumartesi falan elimde olur makinam.

senin elde ettiğin sonuclar dört gözle bekliyorum.
birde gercekten dendiği gibi 9500 de olan soft luk giderilmişmi??

Tarih: 22 Mayıs 2007, 21:07 - İp: 85.***.**4.92
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Stahl fotoğrlarını yükleceğim kendiniz karar verin.
Ben çok fazla bir fark görmedim. Daha doğrusu auto modunda çektim. İki makina farklı pozlama tercihi yapıyor.
Bakın bu 9500 ün kroplanmışı.

Buda 9600 ün:

Tarih: 22 Mayıs 2007, 23:29 - İp: 88.***.**0.232
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

pazarbey farkı bırakın hatta nerdeyse 9500 ün sanki biraz daha iyi oldugunu bile söyleyebilirim gibi. pozlamanın etkisiylemi nedir sanki 9500 de renkler daha belirgin gibi.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 23:43 - İp: 85.***.**4.92