ramix
ramix (üye)
Giresun / Amatör

Fuji Hs20 Exr

herkeze merhaba. yeni bir makina almayı düşünüyorum fuji hs20 exr yi düşünüyorum. bununla ilgili sizlerin fikrini almak istedim. fuji yoksa canon sx30 mı alayım?

Fuji hakkında kısa bir derleme; önümüzdeki ay piyasada olacak bir ürün.
Dünyanın en büyük dijital kamera üreticilerinden FujiFilm, bugün birbirinden yeni modelleriyle hayatı dondurmayı, anı yakalamayı seven fotoğrafçıların karşısına çıktı. Bu modellerden en dikkat çekenlerden bir tanesi kuşkusuz 16 megapiksel çözünürlüğünde sensöre ve Full HD (1920x1080p) video kayıt yeteneğine sahip FinePix HS20 EXR oldu. Şimdi kameranın teknik detaylarına hep beraber kısaca bir göz atıyoruz.

130.6 x 90.7 x 126.0 mm ebatlarında ve batarya, bellek kartı dahil 730 gram ağırlığında (batarya, bellek kartı hariç 636 gram) tasarlanan HS20EXR, 1/2'' boyutunda BSI (Back Side Illuminated) CMOS sensör ile 24 - 720 mm'lik (35 mm formatına göre) objektifin desteğini arkasına almış. 30 kata kadar optik yakınlaştırma yapabilen objektife fotoğraflardaki istenmeyen bulanıklıkların önüne belli ölçüde geçilebilmesi için çift görüntü stabilizasyon sistemi eşlik ediyor. Günümüzde gitgide standart haline gelen yüz tanıma teknolojisi unutulmamış. Bunlara ek olarak yeni süper zum kameranın diyaframı geniş açıda f/2.8'e kadar, dar açıda f/5.6'ya kadar açılabiliyor; ISO değeri ortam koşullarına göre 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400 / 12800 arasında ayarlanabiliyor.

Sırasıyla 1920x1080@30 FPS, 1280x720@60 FPS, 640x480@80 FPS ve 320 x 112@320 FPS değerlerinde H.264 formatında stereo video kaydı gerçekleştirebilen kamerada tercihe göre elektronik vizör veya hareket edebilen 3.0 inç boyutunda 460.000 piksel LCD ekran aracılığıyla çekim yapabiliyoruz. 4 tane AA bataryadan güç alan kamerada yaklaşık 20 MB dahili bellek bulunuyor, kapasiteyi SD / SDHC / SDXC kartlarla arttırabilme olanağı sunulmuş. Yaptığınız çekimleri ise HDMI Mini portu aracılığıyla LCD / Plazma televizyonunuzda izleyebiliyorsunuz.

FujiFilm HS20EXR'nin 2011 yılının mart ayında 499.95$ fiyat etiketiyle satışa sunulması beklenirken kameranın objektifindeki kırmızı çemberin Canon'un L serisini bizlere anımsattığını belirtelim.

şimdiden tşkler. birde cmos sensörden bahsetmişler avantaj nedir ccd sensöre göre?

Tarih: 22 Şubat 2011, 21:09 - İp: 78.***.**6.180
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

valla piyasaya çıkmadan test sürüşü yapmadan ne desek yalan olur
HS10 u da uçurmuşlardı böyle ama, hayal kırıklığı idi kendileri.

Ama CMOS sensör kullanmışlarsa ve stabilizasyonu kuvvetlendirmişlerse,vee geniş açıdaki 2.8 f durağı ilgimi çekti. bir şansı olabilir.

Objektifteki kırmızı çember, L serisini anımsatınca ne oluyor ki..

Bu makinaya pil koymuşlar ya... eh artık ...
Sabredelim biraz daha..

Şimdilik yine de sx30 derim... çünkü HS20'yi tanımıyorum. Vaadlere kanmam

Tarih: 22 Şubat 2011, 21:59 - İp: 88.***.**2.6
ramix
ramix (üye)
Giresun / Amatör

ilginize tşkler. aslında canona karar kılmıştım ama fuji yi duyunca biraz askıya aldım bu kararımı.

Tarih: 22 Şubat 2011, 22:05 - İp: 78.***.**6.180
ramix
ramix (üye)
Giresun / Amatör

http://www.letsgodigital.org/tr/28198/fujifilm-finepix-hs20-exr/
buradan daha ayrıntılı bilgide edinebilirsiniz. daha iyi bir fikir oluşturur sizlerde

Tarih: 22 Şubat 2011, 22:10 - İp: 78.***.**6.180
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

açıkcası sadece letsgo'nun yorumlarıyla karar vermek yanlış olur. dediğim gibi makinanın piyasaya çıkması ve amatör yorumları da duymak, çekimleri görmek lazım.
Eğer bekleyebilecekseniz.. biraz daha bekleyin. Bi çıksın bakalım

Tarih: 22 Şubat 2011, 22:39 - İp: 88.***.**2.6
ramix
ramix (üye)
Giresun / Amatör

tşkler mecburen bekleyeceğim bi süre daha

Tarih: 23 Şubat 2011, 19:24 - İp: 95.***.**1.51
problem27
problem27 (üye)
Ankara / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 24 Şubat 2011, 11:50 - İp: 85.***.**0.10
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Hep derim Fujiden makara filmden baska bisey almam...

Tarih: 24 Şubat 2011, 13:56 - İp: 221.***.**1.155
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

öyle demeyin ya, ben fujinin makro çekimlerini severim... gündüz çekimleri de iyidir yani

Hem bu makinayı ben de merak ettim. CMOS'lu fuji...

Tarih: 24 Şubat 2011, 14:39 - İp: 88.***.**2.6
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

valla ben en çok canon g12 nin fotoğraflarını beğendim slr like lar içinde fuji bu performansa ulaşamıyor gibi geldi bana...

Tarih: 26 Şubat 2011, 23:57 - İp: 88.***.**4.32
carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

bende hs10 kullandım dedikleri gibi çok üst seviyede bir makine değil fakat kötü de diyemem.güzel çekimler yakaladım sayesinde.renk konusunda ve kapalı ortamlardaki solgun çekımleri iyi denemez.ama ışıgın yeterli olduğu ve macro çekımlerde gerçekten güzel.inşallah hs20 de bu eksıkler tamamlanmış olur.bakalım görecez...

Tarih: 17 Mart 2011, 17:58 - İp: 188.***.**3.162