drlecter
drlecter (üye)
Trabzon / Amatör

Fuji 9600'ün Ayar Tekerleği

Merhabalar,
Merak ettiğim bi konu var. Fujifilm s9500'ün ayar tekerleğinin kısa bir zamanda bozulduğu yönünde çok sayıda şikayet mesajları okumuştum. Bu nedenle ürünü almaktan vazgeçtim. Aradığım niteliklere çok uygun olmasına rağman bu arıza ihtimalini göze alamadım. Şimdi S9600 çıktı piyasaya. Bazı internet istelerinde 2GB kart ve Taşıma Çantası ile 1200,00YTL civarında satış fiyatı ile piyasada... Ama merak ediyorum, bu üründe s9500'de olan ayar tekerleği arızası tekerrür eder mi ya da düzeltilmiş midir? Bu konuda bilgisi olanların bana yardımcı olmalarını rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 13 Mart 2007, 12:30 - İp: 88.***.**4.189
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ondan sonra kusun gozune fokus yapilinca, kanatlari keskin cikar ve kusun gozu de yeterince keskin cikar.. (simdi bitpire beni oldurecek.. )

Tarih: 15 Mart 2007, 22:11 - İp: 86.***.**0.120
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilker,

Benim bildigim optik stabilizasyonda, hareketli mercek kullanildigi icin optik akis az yada ck bozulacaktir, dolayisi ile perde hizi dustukce fokuslama bozulabilir.

Halihazirdaki built-in stabilizasyon sisteminde ise, cekim anindan once goruntu vizorde dolayisi ile AF sensorleri uzerinde sabitlenemedigi icin fokusa kilitlenmek daha zordur, ama bir kere kilitlenip cekime gecildikten sonra fokusun kaymasi gibi birsey sozkonusu degildir ve bu durum perde hizindan bagimsizdir. (*) Tabii bu halihazirdaki sistemler icin gecerli, Titreyen sensorden sonra, Antika'nin "patents pending" bulusu "titreyen ayna" (TM) sistemi de modern makinalarda yerini aldiktan sonra IS lensini saksi statusunde istihdam edebilirsin

Hem optik stabilizasyon burulma hareketini yapamaz

(*) hedef hareketsiz oldugu surece.

Tarih: 15 Mart 2007, 23:25 - İp: 85.***.**5.240
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

is konusunda ben bir foto yükleyeyim,

iso 80
f3.2
1/4 sn. enstantane.
alttakinin exif bilgileri de aynı, sadece enstantane 1/3 sn.
en alttaki martılar;
iso 200
f3.7
12x optik zoom(full tele)
1/125 sn.
ilker senin siteye ne oldu bu arada?

bu da 12x zoom
iso 320
f3.7
1/30 sn.
fotoların çok iyi olmadığının ben de farkındayım, ama benim makine bir kompakt ve minik bir sensörü var bunu da göz önünde tutun lütfen
birazcık sharpenle işe yarar bir şeyler elde edilebilir belki....

Tarih: 15 Mart 2007, 23:38 - İp: 88.***.**5.21
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ozgur, eger ki patent pending product'in yani titreyen ayna, hayata gecerse o zaman da ayna ile sensor titresimlerinin ayni anda gerlesmesi gerekir.. eger ki gecikme olursa, ayni kompact makinelerin vizoru gibi olur.. (kompact'lardaki goruntu biraz gec geliyor ya, o acidan soyluyorum.. )
ozgur bak, ben built-in titresim onleme kotu demiyorum yine.. yine yanlis anlasilma olmasin..
ama built-in titresim sistemi hicbir zaman optik titresim onlemenin onune gecemeyecek..
.....

Tarih: 17 Mart 2007, 00:17 - İp: 86.***.**0.120
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilker,

Tam tersi, ayna titresitiginde sensor gayet sabit duruyor, kapali perdenin arkasinda. Ayna buzlu camin uzerindeki gorunuyu sabitlemek icin titriyor.

Denklansore basilinca, ayna kalkiyor, arkada sensor titremeye basliyor cekim suresince.

Tarih: 17 Mart 2007, 01:29 - İp: 85.***.**5.240
naturalden
naturalden (üye)
Antalya / Amatör

Merhaba,

Aynı problem bende de var. Ayar tekerleği çalıŞmıyor. Yurtdışından garantili olarak almıştım. Ancak birçok forumda bunun fabrikasyon bir hata olduğu yazılıyor ve garanti olmasa dahi sorunun firma tarafından çözülmesi gerekiyor. Fujifilm Türkiye'den konuyla ilgili yanıt bekliyorum. Onların desteğiyle fuji kullanmaya devam etmeyi umuyorum.

SAYGILAR

Tarih: 26 Mayıs 2007, 11:36 - İp: 88.***.**0.107
aquapetland
aquapetland (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba,

Konuyu hortlatmış olacağım galiba ama yeni bir başlık açıp kirlilik yapmak istemedim.

2006 yılından beri Fujifilm9500 makinem var.Hiç sorunum yoktu fakat çok özenli kullanmama rağmen geçenlerde ayar tekerleği fonksiyonunu yitirdi.Internetten yaptığım araştırmalarımda bunun fabrika hatası bir durum olduğunu ve servislerince ücretsiz düzeltilebildiğini bu forumda okudum..

Sormak istediğim Ankaradaki yetkili servisi kimdir? Nerededir ?

Satın aldığım yere gittiğimde distribütör değişti dendi destek vermediler faturam vs mevcut..

Firma yetkilisi veya yol gösterecek bir arkadaşımız varmıdır ?

Sevgiler Saygılar

Tarih: 10 Şubat 2010, 22:15 - İp: 88.***.**3.213
aquapetland
aquapetland (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba arkadaşlar,

Bugün servisine sordum garanti sonrası ücretsiz yapılır vs gibi bir durum yokmuş hem de koskoca Ankarada YETKİLİ servisi yok.... kargo ile İstanbula gönderilmeliymiş..Kargo hariç parça ücreti 150 TL miş..işçilik de isterler kim bilir..

Kimbilir bilinmez ama ben şunu bilirim Fuji benim için bitmiştir..
Yeni makine alacak arkadaşlarda servisi olan servisinin arkasında duran markalara yönelsinler..

Tarih: 11 Şubat 2010, 21:10 - İp: 88.***.**3.213