drlecter
drlecter (üye)
Trabzon / Amatör

Fuji 9600'ün Ayar Tekerleği

Merhabalar,
Merak ettiğim bi konu var. Fujifilm s9500'ün ayar tekerleğinin kısa bir zamanda bozulduğu yönünde çok sayıda şikayet mesajları okumuştum. Bu nedenle ürünü almaktan vazgeçtim. Aradığım niteliklere çok uygun olmasına rağman bu arıza ihtimalini göze alamadım. Şimdi S9600 çıktı piyasaya. Bazı internet istelerinde 2GB kart ve Taşıma Çantası ile 1200,00YTL civarında satış fiyatı ile piyasada... Ama merak ediyorum, bu üründe s9500'de olan ayar tekerleği arızası tekerrür eder mi ya da düzeltilmiş midir? Bu konuda bilgisi olanların bana yardımcı olmalarını rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 13 Mart 2007, 12:30 - İp: 88.***.**4.189
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Antika,
tartıştığımız konular görüş farklılıkları...
Bunları uzatmak anlamsız. İkimizinde bakış açıları ve değerlendirmeleri farklı.

Tarih: 15 Mart 2007, 17:26 - İp: 81.***.**2.84
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar bence olayi buyutmeye de gerek yok..
sonucta fuji kompact'larda belki titresim onleme kullanmiyor ama bu kullanmayacaklari anlamina gelmiyor.. tabii kullanirlarsa, o zaman dusunuruz de diyebilirsiniz..
fakat gercekten fuji kompact'larin yuksek iso avantajlari var.. en azindan 1 stop hem de.. evet, titresim onleme ile 2-3 stop avantaj saglaniyor ama titresim onleme de hersey demek degil, hareketi dondurmaz titresim onleme..
...
diger yandan, kompact kameralari dslr'larla karsilastirmak da dogru degil.. mutlaka ki dslr'lar daha ustunler.. ama iste, her ne kadar ben de kabul etmesem de, kompact alan bir kitle var, o fiyatlarina ragmen..
.......
hakan, tripod mount'u cok da dert etmeye degmez aslinda.. canon s3 is'de de tripod mount'un plastik oldugunu biliyor muydun mesela?..
sony h2 ve h5'de sanirim metal.. ama daha bircok kompact kamerada plastik..
canon s3 is'i olanlardan pek bir sikayet geliyor mu bu konuda ona bakmak gerekiyor.. ki ben duymadim dogrusu..
iste pazarbey burada hatta kendisine soralim.. (s2 is'deki de plastik olmasi gerekiyor.. ve pazarbey bir macro ustadi olarak, nasil sorunlarla karsilastigini anlatacaktir.. )
evet pazarbey soz sende..

Tarih: 15 Mart 2007, 18:54 - İp: 86.***.**0.120
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Positif,

Her nakadar pek iletisim kuramasak da beni ciddiye alip okudugum icin sagol.

Elestirilerim sadece bilgi ba-bindadir, hemen savunma kalkanlarini kaldirip elestiriyi omuz silkerek inkar etmek de sizin bileceginiz is, bir filtreden gecirip hakli oldugum yerleri gelecekte isinize yarayacak sekilde kullanmak da sizin bileceginiz is.

Tarih: 15 Mart 2007, 18:55 - İp: 85.***.**4.222
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilker,

Sana daha once de sordum ama yanit alamadim. Hic IS/VR lens kullandin mi? Veya stabilizasyonlu herhangibir makine ?

Burada kullanmaktan kastim, dukkanda veya sergide alip eline bakmak degil, bilfiil evine alip goturdun mu?

Cunku dikkat ettigim bir durum bu, yoksa yaniliyor muyum, sanki stabilizasyonu kullanmamis olanlar gereksiz, kullanmis olanlar ise vazgecilmez bulmaya egilimliler. Insan dogasi bu, iyi seylere cabuk alisiyor.

Bu arada kendi tecrubemi aktarayim: 30-40cm mesafeden de etkileri hissediliyor, yani macro cekimde ise yariyor.

Tarih: 15 Mart 2007, 19:11 - İp: 85.***.**4.222
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hayir ozgur, IS'li bir lens sahibi degilim ama kullandim.. yakinda insallah 70-200 f/4 L'imi verip f/4 L IS alacagim..
sen ne kullaniyorsun bu arada ozgur? hangi makineye sahipsin?
...
ben hicbir zaman gereksiz demedim.. tabii gerekli birsey.. ama olmazsa olmaz degil ozgur..
bugun insanlar hala daha canon veya nikon dslr'lar almaya devam ediyorlar.. ve biliyorsun ki bu dslr'larda titresim onleme de yok..
ama ihtiyacin varsa, IS'li veya VR'li lens alabilirsin..

ben 17-50'yi aldim ikinci lensim olarak, ayni zamanda canon 17-85 IS de alabilirdim; ama benim icin IS'den cok yuksek diyafram onemliydi..

Tarih: 15 Mart 2007, 19:22 - İp: 86.***.**0.120
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon 350D , 70-200 f/4 L IS arkasinda kelebek gibi durmaz insallah Simdiden hayirli olsun.

Stabilizasyonun vazgecilmez olup olmadigini sen yeni lensini alip bir sure kullandiktan sonra konusalim istersen

Ben malumun KM5D ve ustune hala degistiremedigim 18-70 kit lensle hayatimi surduruyorum. Artik 16-80'i beklemekten icim bayildigi icin 1-2 ay icinde bir operasyon yapip su 3 alternatiften birine gecmeyi dusunuyorum:

1. Sigma 17-70
2. Tamron 17-50
3. Sony 18-200

Ilginctir bu lenslerin Avrupa fiyati ile Turkiye fiyati ayni. Yani Turkiye'den alacagim ne alirsam.

Haaa, bir de avatarimdaki bira kutusu var tabiiki.

Tarih: 15 Mart 2007, 19:39 - İp: 85.***.**4.222
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Is kesinlikle gereklidir.BEn ıs li ve ıssız makinalar kullandım. 1slı makine ile 1/100 de bile telede foto çekerken ıssız makinada 1/500 de bile çekemizseniz.
Ayrıca ıs kadar objektifin diyafram açıklığıda önemlidir.Mesala f828 2.0 -2.8 objektif ile 50 ısoda bile titreşimsiz foto çekmek mümkün olabilir. ama 2.8-4.9 (9500) ile 1/1000 e ulaşmak 80 ısoda nerede ise mümkün değildir.
plastik tripod bağlantısının hiçbir dejavantajıda bulunmamaktadır. Metal olmasınında faydası yoktur.Hiçdirmadan tripoda takıp sökecek değilizki. metal olsası toplum içinde itibarımızı artırır sadece. Benim makinamın tripod bağlantısı metal. [>

Tarih: 15 Mart 2007, 20:17 - İp: 81.***.**7.254
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yok kelebek gibi durmaz, cunku bendeki lensin sadece IS'lisi..
...
ozgur, IS'in degerini bildigim icin tabii ki o lensi alacagim.. ille de sahibi olmam gerekmez titresim onlemenin degerini anlayabilmek icin..
alirsin uc stop daha yavas bir shutter hizina ve cekersin, net cikmaz, iste dersin, IS olsaydi cikacakti..
ama su da var ki, shutter suresinin artmasi demek (1/500 yerine 1/100 kullanmak mesela..) ayni zamanda fokus hatasi yapabilme sansinin da artmasi demek.. sen ne diyorsun bu duruma?
.....
neyse bu tartismanin sonu da olmayacak.. sana gore bir insan tripod kullaniyorsa da orta format film kamera kullanmasi gerekiyor nedense..
ama titresim onleme de yoksa ise yaramaz oluyor..
acikcasi cogu insan canon ve nikon kameralarini titresim onlemesiz lenslerle kullaniyor ve gayet de memnunlar.. ben de oyleyim ayni sekilde..
belki built-in titresim onlemesi yok kameramin, ama istedigime gore, lens alarak ekleme sansim var.. kaldi ki canon ve nikon icin cikarilan lensler baska hicbir firma icin de yok.. tabii fuji s5 pro da bu kategoride oluyor, ne de olsa nikon mount kullaniyor..
bir kameranin tek onemli ozelligi titresim onleme ozelligi degildir ne yazik ki..

ama soyledigim gibi, aldigim lenslerde olmasini da isterdim.. niye istemeyeyim ki zaten..
acikcasi kamerami titresim ozelligi olup olmamasina gore degil, bir genel olarak dusunup de secerim..

#dadanagast' tarafından 15.03.2007 20:52:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2007, 20:49 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

shutter suresinin artmasi demek (1/500 yerine 1/100 kullanmak mesela..) ayni zamanda fokus hatasi yapabilme sansinin da artmasi demek..

ilker ben bunu anlamadım. Fokus hatası nasıl olabilir? Örnekleyebilir misin?

Tarih: 15 Mart 2007, 21:14 - İp: 88.***.**6.106
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

shutter daha uzun sure acik kalacagindan, yanlis fokus yapmak kolaylasir demek istedim huseyin.. cunku titresim onleme, optical axis'i sabitlemeye yonelik birsey.. ama fokusu noktasini sabitlemez..
uzun sure acik kalan shutter da, fokus noktasinin kolayca bozulacagini gosterir..
cunku built-in titresim onleme sistemlerindeki en buyuk temel hata, viewfinder'da olusacak goruntuyu sabitlememesi ayni zamanda.. dolayisiyla hicbir zaman sabit bir goruntu alinamiyor.. bu da fokus hatalarini cogaltacak bir unsur..
oysaki lens icerisindeki IS veya VR sistemlerinde, goruntu sabitlenir viewfinder'da.. fokus hatasi yapmak, zorlasir..

Tarih: 15 Mart 2007, 22:09 - İp: 86.***.**0.120