drlecter
drlecter (üye)
Trabzon / Amatör

Fuji 9600'ün Ayar Tekerleği

Merhabalar,
Merak ettiğim bi konu var. Fujifilm s9500'ün ayar tekerleğinin kısa bir zamanda bozulduğu yönünde çok sayıda şikayet mesajları okumuştum. Bu nedenle ürünü almaktan vazgeçtim. Aradığım niteliklere çok uygun olmasına rağman bu arıza ihtimalini göze alamadım. Şimdi S9600 çıktı piyasaya. Bazı internet istelerinde 2GB kart ve Taşıma Çantası ile 1200,00YTL civarında satış fiyatı ile piyasada... Ama merak ediyorum, bu üründe s9500'de olan ayar tekerleği arızası tekerrür eder mi ya da düzeltilmiş midir? Bu konuda bilgisi olanların bana yardımcı olmalarını rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 13 Mart 2007, 12:30 - İp: 88.***.**4.189
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yalniz, pazarbeyden bir level ileridesin demek.. pazarbey daha dslr alemine bile gecemedi bitpire.. o bayagi geriden takip ediyor.. (aman duymasin boyle dedigimizi de.. )
....

ozgur biliyordum yine konuyu "bari film makine kullan" a getirecegini.. ee ne diyeyim ben artik..
ama diyecegim tabii, yok oyle kolay kurtulus..

birincisi verdigin adreste, 4x5'lik film kamera ile d200 gibi masum bir dslr'i karsilastirmis ken amca.. bu adil degil kesinlikle..
ama cikaralim d200'un karsisina f100 kamera o zaman bakalim sonuclar ne olacak..

ama simdi diyeceksin ki, ama bak bu sekilde d200 gibi bir kamerayi hayli hayli gecebiliyorsun..
ama biri elma biri armut ozgur.. ayni kameralar mi? iyi artik 8x10 view kamera kullanayim, daha da kaliteli cikti alayim.. ama bana dslr'in esnekligini vermesin, neye gerekir ki zaten..

sen simdi bu onermeyi ciddi olarak mi soyluyorsun merak ettim valla..
cunku orta format film kamera ile 35mm bir dijital slr'in ayni seyler olmayacagini cok iyi biliyorsun..

http://luminous-landscape.com/essays/back-testing.shtml

adresine bak ozgur.. canon 5d'nin performansini 645 velvia ile karsilastir.. ki herkesin soyledigi sey, artik 1dsMII mesela, orta format filmi gecti.. 5d de cok yakininda..
neden simdi bu durumda cikayim da film kullanayim ben?..

ki dijitale asik olan biriyim ben.. bu kadar klolayligini falan bir kenara birakayim?
cunku tripod kullanin dedim, ondan mi?..

cunku dijital kullananlara tripod kullanmak haram.. yapma ozgur allah askina..

///
manfrotto, modo gibi bir model yapip satiyor piyasada, neden diyorum; sen film makine kullan diyorsun, cunku cok kaliteye duskunmusum..
kalite istiyorum tabii, ama dijitalle istiyorum.. elimde olsa, gider p45 back ile h2 kamera alir cikarim ortaya ama imkanim yok buna.. veya en azindan 1dsMII alirdim.. ama o da 4000 pound..

ama 5d seviyesinde bir kamera almak istiyorum.. ve alacagim da.. bu kamera bana 35mm'nin kullanim kolayligini saglayacak ama orta format gibi de ciktilar verebilecek..
ve tripod'u her zaman kullanacagim, cunku tripod asil kaliteyi veren unsur..
sana verdigim o linkteki yaziyi okumussundur.. kameraya iyi lens diyoruz ama asil kalite lens'den degil tripod sayesinde geliyor..
al bir kit lensini ve f/8 yap, remote shutter kullan ve mirror lock-up yap.. bak kalitesi nasil oluyor?
acikcasi o kalite, benim gibi bir amator icin, fazlasiyla iyi..

....
bence sen, bir titresim onlemeli body ile 18-200 lens al ozgur.. lens degistirme derdin olmaz, titresimden sikayetin olmaz.. oh..

Tarih: 14 Mart 2007, 18:21 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bu arada ken rockwell'in tripod'unu dijital oldurmus ama dijital dslr'i, bir 4x5 kamerayi oldurememis.. o halde film kullanmaya devam..
ee tabii film kullaninca, tripod da..

Tarih: 14 Mart 2007, 18:28 - İp: 86.***.**0.120
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bitpire ben usm bilmiyorum ama benim makinam usm en azından.Sanırım k100 d kompaklardan bile yavaşmış focus konusunda.
Dadanagast sende dslr varda ne oluyor.LAf laf laf. Foto yok.Şimdi diyeceksin benim bilmemnerde fotlarım var falan

Tarih: 14 Mart 2007, 18:44 - İp: 85.***.**6.80
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bence en önemli şey parasoleydir. Tirpotta bir yere kdar kardeşim. İyi bir parsoleyin yoksa fotograflar cıncık gibi cıkmaz.

Tarih: 14 Mart 2007, 18:52 - İp: 85.***.**2.4
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey haklisin hocam, bendeki laf sadece.. ama en azindan bende kabiliyet olmadigini ben kabul ediyorum.. fotograf cekmek sanat pazarbey ve bende zerre kadar yok resmen..
.....
huseyin ne parasoley'i hocam?.. hood degil mi parasoley dedigin sey?..
demek cincik gibi cikmaz ha..

Tarih: 14 Mart 2007, 18:57 - İp: 86.***.**0.120
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

İçip içip yazıyon dadanafst. Ama sende olmasın kim karıştırır milletin aklını. Tam adam karar vermiş, genede bir konu açayım demiş. Maksat tasdik ettirmek tercihini.Dadanagast gelmiş olan aklınıda almış.

Tarih: 14 Mart 2007, 19:00 - İp: 85.***.**6.80
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

drlecter'in aklinin karisacagini pek zannetmiyorum pazarbey.. aksine, bir kerede dogru karar verecek bence..
...
bu arada iciyorsun diyorsun, belki 1 aydan beri bir bira bile icmedim.. ancak kahve iciyorum bol bol..
kahve de adami fena yapiyor valla..

Tarih: 14 Mart 2007, 19:05 - İp: 86.***.**0.120
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilker,

645'ten bahseden kim? Mutlak mukemmellik istiyorsan adres 4x5 inch,yok yetmez , 8x5 inch. Tripodu da koydun mu altina, gercek hayatin tam kendisi, senin yolun budur iste.

Parasoley ?
Yok hocam ne gerek var, Ilker mukemmellik ugruna onca makina onca tripod falan tasiyacak kuracak, sonra hemen sokecek ? Aslaaaaa , tabiiki bir tente gerecek uzerine (yani branda da tasiyacak) oyle yapacak isini, dolayisi ile parasoley gereksiz.

Tarih: 14 Mart 2007, 19:53 - İp: 85.***.**1.242
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

iyi ozgur ben oyle yapayim, hatta labaratuvar faresi olayim..
...
sen de dslr'ini al, fine da degil normal jpeg modunu kullanarak cekim yap.. ne de olsa hayat zaten yeterince zor, bir de raw ve fine jpeg'le vaktini harcama..

Tarih: 14 Mart 2007, 21:25 - İp: 86.***.**0.120
drlecter
drlecter (üye)
Trabzon / Amatör

arkadaşlar,
ayar tekerleği sağlam mı diye öğrenmek istedim ama valla bu gidişle sayenizde foto konusunda uzmanlaşmak için gerekli donanıma sahip olacam sadece makina eksik o da olacak inşallah zamanla. Yanlış anlamayın, eleştirmiyorum aksine yazılanları çok beğendim. Gerçi çoğunu anlamıyorum ama işime yarayacağı kesin Bu arada Pentax K100D yi incelemeye aldım... Bütçeyi zorlamaya başlasak iyi olur Herkese Teşekkürler...

Tarih: 14 Mart 2007, 21:48 - İp: 85.***.**2.210